5 Nisan 2017 Çarşamba

Saç Dökülmesi Neden Olur?


Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi kalıtımsal, hormonal sebeplerden olabileceği gibi, stres gibi ruhsal durumlardan kaynaklı da saç dökülmesi yaşanabilir. Ayrıca anemi(kansızlık), fazla A vitamini veya eksik B vitamini sebebi ile de saçlar dökülebilir. 
Bu durumların yaşanmaması için saç bakımına özen gösterilmeli, saç bakım ürünleri kullanırken dikkat edilmeli ve saçlara gerekli protein yüklenmelidir. Hastalık gibi nedenlerden saç dökülmesi sorunları ise sağlığınızın iyileşmesi ile son bulur. Bu gibi durumlar arasında kanser olan insanlara uygulanan kemoterapide saç dökülme sıkıntısı örnek gösterilebilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri
En sık karşılaşılan saç dökülme tiplerinden biri tel ojen saç dökülmesi denen, aktif dönemdeki saçların hızlı bir şekilde dinlenme dönemine geçmesi ile oluşan dökülmedir. Bu gibi durumlarda özellikle banyo sonrası saç taramalarında fazla saç dökülür. Sıklıkla ve  ani olarak başlar. Zaman içinde dökülme şiddeti azalabilir ve  6–8 ay sürebilir.

Tel ojen saç dökülmesinin en sık nedenleri şunlardır:

Yüksek ateş

Hamilelik dönemi değişen hormonlar

Çeşitli enfeksiyon hastalıkları

Şiddetli stres

Büyük ameliyatlar

Tiroit hastalıkları

Proteinden yetersiz beslenme

Çeşitli ilaçlar(kemoterapi ilaçları, beta blok er ve kalsiyum kanal blok erleri gibi tansiyon ilaçları, antidepresanlar, yüksek doz A vitamini gibi)

Mevsimsel saç dökülmesi


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder