27 Nisan 2017 Perşembe

Saç Dökülmesine Karşı Formül


Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir


Saç dökülmesi yaygın ve sık görülen bir rahatsızlıktır. Yaşamınızın herhangi bir döneminde bu sorunla siz de karşılaşabilirsiniz.

Araştırmalar, saç dökülmesinin kadınlarda da görüldüğünü, 20 yaşın üzerindeki her kadının, yaşamının herhangi bir döneminde saç dökülmesi nedeniyle tıbbi yardıma ihtiyaç duyduğunu aktarıyor. Son yıllarda tıbbi küf olarak tanımlanan özel bir küfün ise özellikle kadınlarda sık görülen hormonal olmayan saç dökülmelerinde son derece etkin bir tedavi aracı olduğunu gösteren güvenilir çalışmalar var.Kadında ve Erkekte Saç Dökülmesi


Saçın esas maddesi keratindir. Saçlarınızı beslemek, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız bir kuralı hiç aklınızdan çıkarmayın , saç sadece saç derisinden beslenir. Saçlarınızı daha iyi beslemek için işe, doğru ve dengeli bir beslenme planı oluşturmalısınız. Dışarıdan yapacağınız çabalardan sonuç alamazsınız. Saç bakımı ürünleri saçın yıpranmış görüntüsünde kısa süreli değişmeler dışında pek bir pozitif etkisi gözlemlenmez. Bu ürünlerle saçlarınızı daha temiz ve bakımlı tutabilir, dış etkilerin oluşturduğu yıpranmanın sonuçlarını bir süre gizleyebilirsiniz. Saç bakım ürünleri ile saçınıza sadece bir dış bakım sağlayabilirsiniz. Bir kez daha hatırlatalım: Saçınız için gerekli olan besin unsurları saça sadece kan yolu ile ulaşabilirler. Saçınız için gerekli besin unsurlarını ağız yolu ile doğal besinler veya besin destekleri ile alabilirsiniz.

Saç dökülmelerinin hormonal, metabolik, mikrobik nedenleri çoktur. Sorunun kaynağını saptamakta fayda vardır. Demir, çinko veya başka bir besin unsurunun yetersiz alımı ile ilişkili olup olmadığını öğrenin. Yanlış planlanmış dengesiz ve çok düşük kalorili diyetlerin de saç dökülmesini tetikleyeceğini unutmayın.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm


Sorunu, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinlerin ona yalnızca kan dolaşımı ile ulaşabileceğini unutmadan tedavi uygulamak gerekmektedir.

Saç dökülmeniz beslenmenize ilişkin sorunlardan kaynaklanıyorsa, kalsiyum, çinko, selenyum gibi minerallerin, p-aminobenzoik asit, keratin, sistin ve tiamin gibi besin unsurlarını ihtiva eden bazı hazır ürünlerin veya besinlerin ağız yoluyla alımı halinde yardımcı olabileceklerinden şüphe etmeyin!

Saç Dökülme Hastalığı ve Tedavisi


Son yıllarda tıbbi küf olarak tanımlanan özel bir küfün özellikle kadınlarda sık karşılaşılan hormonal olmayan saç dökülmelerinde son derece etkili bir tedavi olduğunu gösteren güvenilir çalışmalar mevcut. Bu küf, ilk kez 1970'li yıllarda Almanya'da kullanıma açıldı. Tıbbi küfün tiamin, keratin ve sistin ile birlikte kullanımının daha etkili olduğunu ise 1990 sonrasında yapılan yeni ve güvenilir çalışmalar gösterdi.

Saç dökülmesini durdurmak, saç hasarını önlemek istiyorsanız çözümün dıştan değil içten geldiğini aklınızdan çıkarmayın. Önce doğru ve dengeli bir beslenme planı yapın, stresten, üzüntüden, uykusuzluktan uzak bir yaşam planı yapın. Gerektiğinde bir uzman danışmanlığı alarak yukarıda belirtilen besin unsurlarını bir arada içeren yeni ve etkili ürünlerden yararlanın.

Saç Dökülmesinin Sebepleri


  • Tükenmişlik durumu, stres
  • Ateş, enfeksiyonlar
  • Tiroid bozukluğu gibi bazı hormonel ve metabolik hastalıklar (Tiroid bezi tembelliği)
  • Kansızlık
  • Mevsimsel dökülmeler
  • Hamilelik ve emzirme dönemleri
  • Beslenme bozuklukları, bilinçsiz ve ağır sık tekrarlanan diyet rejimleri, alkol bağımlılığı
  • Kanser tedavileri gibi ilaçların kullanımı
  • Zehirlenmeler
  • RadyasyonHiç yorum yok:

Yorum Gönder