5 Nisan 2017 Çarşamba

Saç Tipleri ve Özellikleri


Saç Tipleri ve Bakımları

Saçlarınıza doğru bakımı yapmak için saç tipinizi bilmeli ve  buna uygun olarak davranmalısınız. Saç tipinizi aşağıda verilen özelliklere göre çok rahat belirleyebilirsiniz. Bu sayede saçlarınızı daha parlak, daha sağlıklı ve daha güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz. 

Ayrıca saçlarınızda oluşabilecek risklere karşı saçlarınızı  korumada sıkıntı yaşamazsınız.Saç Çeşitleri NelerdirNormal Saç Özellikleri:


Normal saçlarda saç kalın ve yoğun hissedilir. Bu tip saç yeni yıkandığın da ve şekillendirildiğinde güzel bir parlaklığa sahip olur. Normal saç, uç bölgesinde ekstra kremleme gerektirebilir. Ayrıca saçlarınızı nemlendirmeniz  ve doğal yağlar ile beslemeniz gerekmektedir.


Kuru Saç Özellikleri:


Kafa derisinde ki yağ bezeleri, saç gövdesini kaplayacak kadar yeterli yağ üretmezse ve suyun buhurlaşmasını önleyemezse, bu kuru saça neden olur. Saç boyama, perma yapma veya ısıyla saçları şekillendirme uygulamaları da normal saçın kurumasına yol açabilir. Çünkü bu işlemlerle saç yapısı zarar görür ve nemi etkin bir şekilde tutmakta başarılı olamaz. Hasar görmüş saç zayıftır, kolayca kırılır, sertleşir ve çatal uçlar oluşur.

Kuru saç, orta yaşlarda saçlar aklaşmaya başlarken de oluşabilir. Çünkü vücut doğal olarak daha az yağ üretir. Güneşte kalma ve klorlusu da saçı kurutabilir.

İnce Saç Özellikleri:


İnce saç çoğu zaman gevşek görünür ve  hacimsizdir. Her zaman yağlı olmayabilir, daha az saç teli vardır ya da saçın hacmi azdır. Saç her zaman dolgun değildir ve parmaklarınız arasında belirgin şekilde hissedilmez. İnce saç çok fazla işlemden geçirilmemelidir ve doğal yöntemler ile bakımı yapılmalıdır.

Kepekli Saç Özellikleri:


Kepek hiper keratinleşme yani aşırı keratin oluşumu adı verilen bir durumdur. Bunun anlamı kafa derisi hücrelerinin çok hızlı yaşlanması ve keratinleşmenin çok hızlı gerçekleşmesidir. Genellikle cilt hücreleri düzenli olarak yaşlanır ve düşer ya da fırça ile temizlenir fakat aynı anda çok fazla hücre yaşlanırsa, bunlar birbirlerine yapışmış pullar ya da parçacıklar oluştururlar. Ve fırçalamakla veya şampuanla yıkanarak temizlenemezler. Bundan kaynaklı kepeğe karşı elma sirkesi, gül suyu ile saçlar yıkanmalıdır ve durulanmalıdır.

Yağlı Saç Özellikleri:


Saçın dolgun görünüşü ve gövdesi harap olmuştur, çünkü ağır saç gövdesi kafa derisine yapışıp kalmıştır, kökler saçı kaldırmamaktadır. Hormon faaliyetlerinin yükseldiği (ergenlik, gebelik gibi de) dönemlerde ağır egzersiz yapıldığında güneş de fazla kalındığın da veya çeşitli bakım ürünleri saçınızda kalarak saçlara ağırlık verdiği zamanlarda harekete geçen aşırı yağ üretimi nedeni ile sorunlar ortaya çıkabilir. Çok yağlı, saçın her gün yıkanması gerekebilir fakat bu saçı yıpratacağı için saçların doğal yağlar ile beslenmesi gerekir. Unutmayın ki doğal yağlar saçlardaki yağ eksikliğini giderdiği ve nemlendirdiği gibi saçlarınızın yağ dengesini de korur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder