5 Nisan 2017 Çarşamba

Saçlarınızı Boyarken Yıpratmayın!

Güzelliğin vazgeçilmez unsurlarından olan saçlarınızı boyatmak ve boyatırken yıpratmamak önemlidir. Çünkü saçlarınız kaybetmeyi göze alamayacağınız şeylerin başında gelir.

Saçlarınızı kimyasal boyalar yerine doğal boyama yöntemleri ile boyamanız saç sağlığınızı ve saç derisi sağlığınızı koruyacaktır. Saç rengini değiştirmek, beyazları gizlemek veya sadece bir ışıltı yaratmak için en uygun saç boyası kınadır. Ve kına saç boyama işlemlerinde çok popülerdir. Kınanın avantajı çivit, papatya gibi diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini bulundurmamasıdır.  Saç boyatırken saçlarınızın yağlı olması önemlidir bu sayede sebum saçlarınızı koruyacaktır.Zararsız Saç Boyaları


Kına en fazla tanınan doğal saç boyasıdır.Hem saç boyası hem de dövme yapımında kullanılan kına; Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Hindistan’da yetiştirilen bir bitkiden elde edilir. Bu bitkiden elde edilen renkler sarıdan kırmızıya kadar değişirken esmer veya turuncu tonlarından geçer. Bunlar da maun ve kumral yansımalar elde edilmesine neden olur. Kına doğal bir saç boyasıdır fakat fazla renk sunmaması çivit ile karıştırılmasına ve doğallığın dışına çıkılmasına neden olur. Doğal boyalar saç telinin içine nüfuz etmez, beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. Dolayısıyla saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır.

Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız nötr kına uygulayın: boya maddelerinden arınmış kına saçınızı boyamaz.Doğal boyaların özelliği, sentez ile elde edilmiş boyalara oranla çok daha ufak moleküllerden oluşmasıdır.Bu özellik sayesinde saçlardaki keratine iyice nüfuz ederler ve saçlarınızı  daha rahat bir şekilde boyanmasını sağlarlar. Böylece direkt boyaların yaptığı gibi saç renginin geneliyle bütünleşirler.Doğal boyalar şampuanlamayla yok olur. Düzenli olarak kullanılırsa yoğunlukları artar; çünkü saçta halen var olan boyanın üzerine tutunurlar. Böylece doğal boyalar, saçın genel bütünlüğünü bozmadan saç renginin sabit tutulabilmesi açısından yararlıdır.Kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanmalıdırlar. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen, her şey saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak dikkatle uygulanmalıdır. Örneğin açık renk saçta “havuç turuncusu” gibi bir sonuç istenmiyorsa, uygulama süresi, diğer saç tiplerine nazaran daha  kısa tutulmalıdır.Doğal boyayla boyanmış bir saça kimyasal boya uygulandığında, kutuda belirtilen süreden daha uzun bir uygulama süresine ihtiyaç vardır. Kimyasal bazlı boyanın kuvvetlenen saça nüfuz etmesi ve bunu aşması daha uzun süre tutar. Beklenen neticeyi almak bazen birkaç denemeyle mümkün olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder