5 Nisan 2017 Çarşamba

Saçlarınız bugün kötü mü görünüyor?


Uzun zamanlar boyunca kadınlar ve erkekler kendileri için uygun saç modelini aradılar ve bunun için bir çok yöntem denediler. Ve artık bugün sağlıklı, güzel ve ışıl ışıl saçları elde etmenin dertsiz tasasız yolları mevcuttur. Tıpkı ciltte olduğu gibi, saçta da çeşitli tipler söz konusu ve her biri için özel-uygun bakım gerekmektedir.Örneğin kuru saçların neme ihtiyacı vardır, bu nedenle etkili bir saç kremi ve şampuanın kesinlikle olmazsa olmazdır. Saçınızın kökleri dışında her yanına boydan boya bu saç bakı ürünlerini uygulayabilirsiniz. Yaklaşık üç dakika bekleyin, ardından kayganlığı gidinceye dek durulayın.
- Saç maskeleri ışıltıyı artırmak için muhteşem bir çözüm, ancak saçta beş dakikadan uzun süre bekletildiği takdirde işe yarar.
- Kimyasal maddeler ve saç kurutma makinesiyle aşırı derecede kurutma en aza indirilmeli. Öte yandan gölge ve renk, gereğince yapılırsa ışıltıyı ve saçın kalitesini artırabilir. Kullanılan ürünlerdeki peroksit düzeyinin de az olmasına dikkat edilmelidir.
-Boyamadan sonra saç renginin korunması için, daima boyalı saçlar için geliştirilen ürünler kullanılmalı. Bu ürünler alkol içermez ve pH dengesini korur, böylece saçın fazla kurumasının önüne geçilir.

Saç Tiplerine Göre Saç Bakımı İnce ve cansız saçlar için Saç Bakımı


-İnce saçlar çok fazla kırılır ve saç serumları kırılan uçları düzleştirmede son derece işe yarar. Parmaklarınızın arasına bir damla alarak yıpranmış saç uçlarına uygulayın.
- Hacimsiz saçlar çoğu zaman fazla ürünün, özellikle de saç kremlerinin kullanması sonucu ortaya çıkar. Daha hafif bir ürüne geçin ya da birkaç gün boyunca hiç kullanmayın.
- Saçlara hacim ve hareket kazandırmak amacıyla, saç diplerine (geri kalan yerlere değil) köpük sıkın. Ardından saç kurutma makinesi ile kısık ayarda saçlarınızı kurulayın. İnce saçlarda havlu kullanılması tercih edilmez çünkü kolay yıpratır.

Yağlı saçlar için Saç Bakımı


- Saç derisinde biriken sebum adlı yağ hücrelerinin fazlalığı ,düzensiz şampuanlama, terleme ya da hormonal dengesizlikten kaynaklı saçlarınız aşırı yağlı olabilmektedir. Saç derisindeki bezlerden gelen salgılar saç tellerinin üzerini kaplar, toz ve kirler saçta toplanır, böylece saçınız yağlı, cansız ve donuk bir görünüme bürünür. Saçlarınızı bu gibi durumlarda düzenli yıkamalı saç yağ dengesini sağlamak için doğal yağlar-badem yağı, shea butter yağı, zeytin yağı, hint yağı- ile saçınızı beslemelisiniz.

Dalgalı saç


- Saç türleri arasında en yaygın olanı dalgalı saçlardır. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı değişen oranlarda dalgalı saça sahiptir. Dalgalı saç genellikle kuru olur, bu nedenle nemlendirici içeren şampuan ve kremlere gerek vardır.Islak saça uygulanan serumlar saç tellerini yumuşatır.Serum ve köpükler saçtaki kıvrımları vurgular ve saçınızın daha parlak görünmesini sağlar. Saçın ıslakken düz taranması, jöle sürülmesi ve kendi kendine kurumaya bırakılması da izlenebilecek başka bir yöntemdir.

Saç Bakımı ile İlgili İpuçları


 Saçınızın sağlığını yitirecek kadar kötüleşmesine izin vermemelisiniz.Bunun için güneşe karşı -UV ışımları- ve soğuk havalar karşı saçlarınızı korumalı, saça uygulanan kimyasal işlemlerden- keratin yüklemesi,botoks- uzak durmalı veya ender yaptırmalısınız. Her zaman nazik şampuanlar ya da kremler kullanın. Saç tipinize ya da saçınızın durumuna uygun saç bakım ürünleri seçmelisiniz. Saçınızı sert havlularla kurulamak dalgaları kıvırcık hale getirebilir bundan kaynaklı fön yaparken kısık derecelerden saç kurutma makinesi kullanmalısınız.Saç tipinizden emin değilseniz kuaförünüze ya da uzmana başvurunuz.

İnce telli ve düz saçlar için İpuçları


Saçınızı omuzlarınızdan aşağıya uzatmayın; zekice kesilmiş katlar saçınızı daha kalın göstererek hareket kazandırır. Yüz şeklinize uygun bir perçem de iyi fikirdir.

Kalın ve sert saçlar için İpuçları


En kolay saç tipi kalın ve sert olandır  ama sürekli bakım ve kontrol gerektirir. Fazla kısa kesilmemelidir yoksa çim adama benzersiniz.

Dalgalı saçlar için İpuçları


İnceden kalına doğru uzanır, bu yüzden kesim ve uzunluk tamamen yüz şekline bağlıdır. Ne kadar uzatırsanız, dalgaları o kadar azalır.

Kıvırcık saçlar için İpuçları


Bu saçların yapısı büyük çeşitlilik gösterir, ancak önünüzdeki seçenekler sınırlıdır. Doğal haliyle bırakın, iyi bakın ve örme, topuz gibi stil tekniklerini öğrenin ya da düz hale getirin. Bu sonuncusu kimyasal işlem gerektirdiğinden, saçınızı sağlıklı tutmak için sürekli bakım uygulamanız gerekecek. Düzleştirme işlemlerini fön çekerek yapabileceğiniz gibi keratin bakımı ile de yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder