4 Nisan 2017 Salı

Saf E Vitamini


E Vitamini Nedir?


E vitamini antitoksidan özelliğiyle etki gösteren, yararlı olan bir vitamindir. Vücutta biriken toksik maddelerin temizlemesini sağlar ve zehirlenmelere karşı görece etkilidir. Ayrıca cilt, saç ve tırnak tedavileri için kullanılan en etkili vitamin grubundan bir tanesidir.

E vitamini, yağda eriyebilen bir vitamindir. Isıya, alkali ortama ve ışığa karşı oldukça duyarlıdır. Ultraviyole ışınların etkinliği yapısını bozar. Doğada bitkisel yağlar, hububat ve yeşil sebzeler; ayrıca et, balık ve yumurta E vitamini içerir. Özel nedenlerin dışında, sağlıklı bir diyetteki besinlerin E vitamini miktarı yeterlidir. E vitamini kapsül ( veya E vitamini ampul) kullanımına gerek yoktur. Doğal besinlerle karşılanması ve ciltte emilebilerek yararlanılabilen özelliği nedeniyle doğal yağların cilde uygulanması en sağlıklı yöntemdir.

E Vitamini Eksikliği


E vitamini eksikliği düşük kilolu yeni doğanlarda ve normal yağ emilimi gerçekleştirilemeyen hastalarda gözlenir. Yağ malabsorbsiyonuna bağlı E vitamini eksikliği nörolojik bozukluklara neden olabilir. E vitamininin vücut sağlığı için bir çok yararı ve halen keşfedilememiş yönleri olan bir vitamin grubudur. E vitamini antitoksidan özelliğiyle hücre membranı, fosfolipit ve plazma lipoproteinlerinin yapısında bulunan doymamış yağ asitlerini serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korur.

E Vitamini Eksikliği


E vitamini eksikliği cilt hasarlarına neden olabilir; güneşten gelen UV ışınlarından daha fazla etkilenebilir ve cilt lekeleri -güneş lekeleri- oluşabilir. Yetişkinlerde güç kaybına neden olabilir; el, kol, ayak, bacaklarda uyuşukluklar oluşabilir.

E Vitamininin Yararları


E vitamini pek çok cilt hastalığına karşı bitkisel tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Erken yaşlanmayı önleyen güçlü bir antioksidandır ve vücudunuzdaki zararlı toksinleri dışarı atılmasında etkendir. Günlük beslenmedeki E vitamini tüketimiyle beraber, cilde topikal olarak da uygulanabilir.

Cildi nemlendirir ve antioksidan etkisiyle canlandırır. Cilde esnekliğini veren kollajen üretimini arttırarak yaşlılığın cilt üzerindeki etkilerini geciktirebilir. Kollajen üretimi arttıkça bağ dokusu güçlenir ve cilt sıkılaşır.

Doğal E vitamini, cilt için koruyucu bir vitamindir. Keratinli tabakanın nem miktarını artırmayı ve böylece cilt yüzeyinin görünümünün iyileşmesini sağlar. Serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarlarını önler, cilt üzerinde bir anti aging (yaşlanma karşıtı) etkisi bulunmaktadır. E vitaminin düzenli kullanımı, UV ışınlarına karşı koruyucu bir etki yaratır.

Ayrıca yaşlılarda E vitamini hafıza kaybını önler ve alzheimer hastalığına karşı yaşlıları korur. Diğer yandan E vitamini göz sağlığını korur. Ayrıca kadınlardan adet dengesizliklerini  düzenler regl döneminin sağlıklı atlatılmasını sağlar. E vitamini vücuttaki kan dolaşımını dengeler ve kalp, damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.

Saf E Vitamini Ve E Vitamini Ampulü


Zengin E vitamini kaynakları başta fındık olmak üzere, yeşil sebzeler, zeytinyağı, ceviz, ton balığı, yumurta sarısı ve domatestir. Saf E vitamini, E vitamini kaynaklı besinlerden elde edilir. E vitamininin yapısı yoğun, bal kıvamındadır. Taşıyıcı yağlar seyreltilerek, cilde sürülür. Cilde uygulama dışında, sağlıklı bir beslenme programı oluşturarak yeterli E vitamini alımı için; kurutulmuş fesleğen, kuru kayısı, zeytin, ıspanak, kulkas kökü, buğday tohumu yağı, keten tohumu yağı, mısır yağı, kanola yağı, brokoli, soya fasulyesi, fıstık, kivi, mango, domates  vb. gibi besinlerin tüketilmesi gerekir.

Eczanelerde satılan E vitamini ampülünün kırılarak cilde sürülmesiyle istenen faydanın sağlanabilmesi yeterli değildir. Çünkü, E vitamininin yağda eriyen özelliği nedeniyle yoğun kıvamdaki saf E vitamininin emilimi güçlü yağlarla seyreltilerek kullanılması gerekir. Bu yağlar argan yağı, jojoba yağı, badem yağı gibi bitkisel yağlar ile karıştırılarak cilde uygulanması gerekir.

Fakat E vitamininin fazla kullanımında ishal, mide krampları, halsizlik, baş ağrısı, bulanık görme ve mide bulantısı gibi yan etkiler görülebilir. Ayrıca, yoğun E vitamini tüylenme artışına da neden olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder