4 Nisan 2017 Salı

Saf E Vitamini


E Vitamini Nedir


E vitamini antitoksidan özelliği ile vücudumuzda etki gösteren ve yararlı olan bir vitamindir. Zehirlenmelerde ve vücuda biriken toksik maddelerde vücudun kendini hızla temizlemesine yardımcı olan E vitamini cilt, saç ve tırnak tedavileri için kullanılan en etkili vitamin grubundan bir tanesidir.

E vitamini, yağda eriyebilen bir vitamindir. Ayrıca E vitamini duyarlı bir vitamin olması sebebi ile ısıya, alkali ortama ve ışığa karşı oldukça duyarlıdır. Ultraviyole ışınları karşısında kolay bozulur. E vitamini doğal olarak bitkisel yağlar, hububat ve yeşil sebzelerde, ayrıca et, balık ve yumurtada bulunan bir vitamindir. İnsanlarda eksikliği, normal beslenme halinde nadiren ortaya çıkar.


E Vitamini Eksikliği Durumunda E vitamini eksikliği daha ziyade düşük kilolu yeni doğanlarda ve normal yağ absorbsiyonu olmayanlarda gözlenir. Yağ malabsorbsiyonuna bağlı E vitamini eksikliği nörolojik bozukluklara yol açabilir.E vitaminin vücuda sağladığı bir çok yararı ve halen keşfedilememiş yönleri olan bir vitamin grubudur. E vitamini antitoksidan özelliği sayesinde hücrelerin membran, fosfolit ve plazma lipoproteinlerinin yapısında bulunan doymamış yağ asitlerini serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korur.
Ayrıca E vitamini eğer vücudunuzda eksikse cilt hasarları oluşabilir. Cildiniz güneşten gelen UV ışınlarından daha fazla etkilenebilir ve cilt lekeleri -güneş lekeleri- oluşabilir. Diğer yandan yetişkinlerde E vitamini eksikliği güç kaybına neden olabilir; el,kol,ayak,bacaklarda uyuşukluklar meydana gelebilir.

E Vitamininin Yararları

E vitamini pek çok cilt hastalığında bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır.  Ayrıca E vitamini erken yaşlanmayı önleyen güçlü bir antioksidandır ve vücudunuzdaki zararlı toksinleri dışarı atmanızı sağlar. Günlük beslenme içinde E vitamini tüketiminin yanı sıra E vitamini cilde topikal olarak da uygulanabilir.

Antioksidan etkisiyle cildi canlandırır ve nemlendirir. Cilde esnekliğini veren kollajen üretimini arttırarak yaşlılığın cilt üzerindeki etkilerini geciktirebilir. Kollajen üretimi arttıkça bağ dokusu güçlenir ve cilt sıkılaşır.

Doğal E vitamini, cilt için koruyucu bir vitamindir. Keratinli tabakanın nem miktarını artırmayı ve böylece cilt yüzeyinin görünümünün iyileşmesini sağlar. Serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarlarını önler, cilt üzerinde bir anti aging (yaşlanma karşıtı) etkisi bulunmaktadır. E vitaminin düzenli kullanımı, UV ışınlarına karşı koruyucu bir etki yaratır.

Ayrıca yaşlılarda E vitamini hafıza kaybını önler ve alzheimer hastalığına karşı yaşlıları korur. Diğer yandan E vitamini göz sağlığını korur. Ayrıca kadınlardan adet dengesizliklerini  düzenler regl döneminin sağlıklı atlatılmasını sağlar. E vitamini vücuttaki kan dolaşımını dengeler ve kalp, damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.

Saf E Vitamini Ve E Vitamini Ampulü


Fındık en zengin E vitamini kaynaklarından birisidir. Ayrıca, tahıllar da E vitamini açısından oldukça zengindir. Bunların dışında, yeşil sebzeler ile zeytinyağı, ceviz, ton balığı, yumurta sarısı ve domateste de bol miktarda bulunur. Saf E vitamini ise bu besinlerin bir dizi fermantosyun ve klinik işlemlerlerin ardından elde edilir. Bal kıvamında bir yapısı bulunan E vitaminin taşıyıcı yağlar ile kullanılması ve seyreltilerek cilde uygulanması gerekir. Çünkü ağır bir vitamin olan  E vitamini tüylenme artışı neden olabilir. Ayrıca sağlıklı bir beslenme programı oluşturmak yeteri kadar E vitamini almak için ; Kurutulmuş fesleğen,kuru kayısı, zeytin, ıspanak,kulkas kökü,buğday tohumu yağı,keten tohumu yağı,mısır yağı,kanola yağı,brokoli, soya fasulyesi, fıstık, kivi, mango, domates  vb. gibi besinlerin tüketilmesi gerekir.

E vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için eczanelerde satılan E vitamini ampülünün kırılarak yüze sürülmesi istenen faydayı yeterince  sağlayamaz. Bunun yerine E vitaminin argan yağı, jojoba yağı, badem yağı gibi bitkisel yağlar ile karıştırılarak yüze uygulanması daha çok fayda sağlayacaktır.

E vitaminin yağda çözülebilen bir vitamin çeşidi olduğu içi E vitamini tablet veya ampül solüsyon olarak değil bal kıvamında bir yapıya sahip olan saf E vitamininin emilimilimi güçlü yağlarla seyreltilerek olarak kullanılmalıdır.

Ayrıca E vitamininin fazla kullanımında ; ishal, mide krampları, halsizlik, baş ağrısı, bulanık görme ve mide bulantısı gibi etkiler görülebilmektedir.
Diğer yandan cildi  beslemesi için uygulanan e vitaminin yukarıda taşıyıcı yağlar ile seyreltilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder