1 Mayıs 2017 Pazartesi

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi


Sağlıklı Ayakkabı Seçimi


Ayakkabı Seçimi konusuyla ilgili bir araştırmalar aşağıdaki hususları ortaya koymaktadır;
Bir ayakkabı değişik kısımlardan oluşur. Ayakkabının yapısını anlamak doğru seçim yapmak için gereklidir. Ayakkabı üretiminde kullanılan malzemelerin ayak sağlığına uygun olması gerekmektedir.Bunun için ;

Üst parça (sırt) : Ayakkabının üst kısmını kaplayan malzeme hava geçirebilmelidir ve terlemeye müsaade etmemelidir.

Taban içi : Taban içi ter emici bir maddeden yapılmalı ve iç kısmı destekli olmalıdır.

Taban altı : Ayakkabının tabanı kaymayan fakat esnek bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Tabanın yumuşaklığı yürüyüş yaparken ayağınızı yormamanızı sağlar.

Topuk : Bebeklerin ayakkabılarında topuğa ihtiyaç yoktur. Topuğu olmayan bu ayakkabılar yürümeye yeni başlayan bebeklerde yürüyüşü kolaylaştırır. Daha büyük çocuklarda ise iki santimetreyi geçmeyen topuklar kullanılabilir. Daha yüksek topuklar ayağın öne doğru kayarak parmakların bükülmesine neden olur. Topuk yükseldikçe aynı zamanda ön ayağa binen yük de artacağı unutulmamalıdır.

Burun : Ayakkabının önünde parmaklara gerekli boşluğu sağlayan bölümdür. Köşeli veya sivri oluşu parmaklara sağladığı boşluğu etkiler.

Ark-Kavis : Ayağın iç tarafındaki taban çukurunu destekleyen ve ayağa şeklini kazandıran kısımdır. Ayakkabının uygun materyali uyum ve konforu etkiler. Yumuşak malzemeden yapılmış ayakkabılar, ayağınızdaki baskıyı hafifletirken sert malzeme ayakta vurma ve yaralara neden olabilir.

Ayakkabı seçimi kullanım amacına uygun olmalıdır. Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar nasır ve benzeri bir çok probleme neden olmaktadır. Ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahatlık ve ayağın şekline uygun olmasına özen göstermelisiniz. Sonrasında genişler diye düşünerek seçtiğiniz ayakkabılar ayaklarınıza zarar verebilir (basma bozukluğu, tırnak mantarı, tırnak batması, ayak mantarı, nasır, ayak parmaklarında şekil bozuklukları, çabuk yorulma, bilek burkulması, ayak, bacak ve bel ağrıları ve ayakta kalıcı deformasyon gibi).Günlük ayakkabı, yürüyüş ayakkabısı ve koşu veya spor dalları için kullanılan ayakkabılarda farklı özellikler aranmalıdır.Ayakkıabı Tercihinde Zamanlama Ve Genel Kriterler


Ayakkabı seçerken belirli bir süre yürümüş olunması ve ayağın şişmiş olması gerekmektedir Denediğiniz ayakkabı (çift olarak denemelisiniz);

- Ayağınıza göre olmalı,ayağı kavramalı ve kaymamalı ( topuk iyice oturmalı, otururken ayağınızdan çıkmamalı.
- Yürürken kaymamalı, çok sıkı olmamalı, ağız kısmı ayağı sarmalı ve bilek kemiğini kesmemeli).
- Ön kısımda (parmak kutusu) ayak rahatça hareket edebilmeli,ayak fonksiyonu için uygun derinlikte ve önde olmalı.
-Taban normal yürüme fonksiyonunu desteklemeli, dış taban kullanacağınız yüzeylerde kaymamalıdır.
- Astar ve üst kısmında kullanılan materyal yumuşak ve esnek olmalı.
- Ayakkabı sağlıklı malzemelerden yapılmış olmalıdır.
- Baskı ortadan kalktığında kendi şeklini koruyarak orjinal haline geri dönmeli.
- Yürüdüğünüzde batma ve basınç hissi yapmamalıdır.
- Topuk kısmı dengeyi sağlamalı ve sağlam olmalıdır. Bağcıklı ayakkabıların ayağı daha iyi kavradığı ve ayarlanabildiği unutulmamalıdır.
- Bir çift ayakkabının tekleri arasında herhangi bir şekil, işçilik, renk, boyut farkının bulunmamasına dikkat edin.
- Satın almayı düşündüğünüz ayakkabının bulunduğu kutunun üzerinde; imalatçı firmanın ticaret unvanı, kısa adı, adresi ve tescilli markasını, ayakkabının sınıfı, rengi, numarası ve "Bu ayakkabının ayakla temas eden kısımlarında suni malzeme kullanılmamıştır" ibaresini, imal tarihini, parti, seri ve kod numaralarından en az birini arayın.

Anatomik ayakkabılar; Kendi ayak ve bilek ölçülerinize göre ayağınızın şekline ve ayak derinizin hassasiyetine uygun olarak tasarlanmış, size özel üretilmiş ayakkabılar, ayakta bazı noktaları destekleyerek yürüyüşü rahatlatmakta,vücudun rahat taşınmasını sağlamakta, duruşu destekleyip yorgunluk hissini geciktirmektedir.Ayrıca bu ayakkabılar nasır ve ayakta oluşan mantarlar için ideal bir koruma sağlamaktadır.

Çocuk Ayakkabısı Seçimi


Gerek doğumsa gerekse de edinsel bazı kas ve sinir hastalıkları sonucu ayak şekli etkilenir ve düztaban gibi görünür. Ayaktaki küçük kemikler bazen birbirleriyle tam eklemleşmezler. Kemik veya kıkırdak bağlantılar kalır. Ayak hareketleri kısıtlanır ve ayak çukuru görünmez olur. Çocukların ayak çukurlarının gelişmesi ortalama 10 yaşına kadar sürer. Tabanın düz görünmesi 2-2.5 yaşına kadar olağandır. Bu durumlar yetişkinliğe doğru azalma göstermektedir. Bu durum, düztabanlık (filexible pesplanus) olarak adlandırılır. Ayak arkının yani ayakta normalde olması gereken çukurların gelişmesi için, çocuğun ayağını sıkıştırmayacak, ön tarafı geniş ayakkabıları giydirilmelidir.

Ayak gelişimini engellemeyecek ayakkabı, içinde özel takviyeler ve kabartılar olan ayakkabı demek değildir. Uzun süreli, kontrollü çalışmalarla, özel imal edilmiş tabanlıkların ve takviyeli ayakkabıların, ayak arklarının gelişimi üzerine hiç etkisi olmadığı ispat edilmiş; hatta çocukluğunda bu tip ayakkabı giyenlerin öz güvenlerinin zayıf ve daha az girişimci kişiler oldukları belirlenmiştir. Eğer çocukta ayak ile ilgili başka problemler varsa çocuğun ayakları kontrol edilmeli, doktora başvurulmalı ve ayakkabı seçimi değişmelidir. Çocuk parmak ucunda dururken ayak çukuru belirmiyorsa, bu oldukça önemli bir bulgudur. Bacak arkasındaki kas kısalmış ve ayağı deforme edici yönde çalışmaya başlamış demektir. Ayağın yakın takibi ve tedavisi gerekir. Ayakların iç kısmının yer yapışması, ailelerin en sık doktora başvurmalarının sebeplerinin başında gelmektedir. Ebeveynler, çocukların nasıl gözlemleneceği ve ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmesi gereği konusunda eğitilmelidirler. Yukarıda belirtildiği gibi, parmak ucunda yürürken veya dururken, ayak çukurunu gözlemlemek, en önemli noktadır. Çocuk yürüyene kadar ayakkabı, kıyafetin tamamlayıcısıdır. Evde çorapla dolaşabilir.

Ayakkabı, eldiven gibi ayağı dış etkenlerden koruyan bir araçtır. Çocuklar uygun ayakkabılar hafif, elde katlanabilecek kadar esnek, topuksuz ve ön kısmı ark gelişimini engellemeyecek kadar geniş, parmakların üzerine baskı yapmayacak biçimde yüksek burunlu olmalıdır. Ayakkabı alırken yanlardan dar olmamasına da özen gösterilmelidir. Bu özelliklere sahip her türlü ayakkabı çocuklara rahatlıkla giydirilebilir. Bunların özel yapın veya marka olması gerekli değildir. Klinik şikayeti olan çocuklara koşu ayakkabıları da önerilebilir. Bu ayakkabılar iyi desteklenmiş ve çocuğun zevkle giymesi kabul edilebileceği ayakkabılardır.

Erkek Ayakkabısı Seçimi


Erkeklerin topuklu ayakkabıların topukları normal yükseklikte olduğu için kadınlarda karşılaşılan problemlere rastlamazlar. Erkek ayakkabı seçerken en çok dikkat etmesi gereken şey, o ayakkabıyı nerede kullanacağıdır.(işte, evde, partide gibi).Bütün gününü ayakta geçiren bir erkeğin ayaklarında şişmeler oluşabilir ayrıca ayakta nasır durumu oluşabilir. Bu nedenle bu şişmeler sonucu ayakları rahatsız etmeyecek ayakkabılar seçilmelidir. İnşaat gibi tehlikeli işlerde çalışanlar ise ayak uçlarında koruma olan ayakkabıları tercih etmelerinde fayda vardır.

Kadın Ayakkabısı Seçimi


Bayanlar kendi ayaklarını cezalandırmakta ustadırlar. Lüzumsuz ayakkabı seçimi ile lüzumsuz ayak sorunlarına neden olabilmektedirler. Bir bayanın en büyük ayak düşmanı giymiş olduğu uzun topuklu ayakkabılardır. Uzmanlar tarafından 5 -6 cm geçen topluklu ayakkabılar ayak sağlığınız açısından sıkıntılıdır. Güzel görünmek için bayanların bu eziyete katlanmaları onlar için doğaldır. Fakat yüksek topuktan oluşabilecek rahatsızlıkları minimuma indirebilmek için bayanların bu ayakkabılarla ayakta kalma sürelerini mümkün olduğu kadar azaltmalı, eğer mümkün ise daha rahat bir ayakkabı ile değiştirmeleri önerilmektedir.

Bayanlar için en iyi ayakkabı bağcıklı, geniş topuklu ve rahat yürüyüş ayakkabılarıdır. Bilinçli ayakkabı seçimi ayaklarınız sağlığını koruyacaktır ayrıca ayaklarınız daha güzel ve rahat görünmesini sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder