1 Mayıs 2017 Pazartesi

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi


Doğru ayakkabılar  ayaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir, fiziksel aktivitenizi kolaylaştırabilir ve vücudunuzun yaralanmalara karşı korunmasına yardımcı olabilir.  Size en uygun ayakkabıyı seçerseniz, etkinlik türünüze uygunsa, ayaklarınızla ilgili her türlü sorun için uygunsa ve ayaklarınızı, bacaklarınızı ve eklemlerinizi korumanıza yardımcı olursa, aktif olmak daha rahat olacaktır.  

Doğru Ayakkabı Seçimi 


Ayakkabıda orta taban, ayakkabının yastıklama sağlayan ana kısmıdır. Şaşırtıcı bir şekilde, ayakkabılar vücuttan geçen kuvveti bu kadar azaltmaz. Fakat bu gücün uygulanması için harcanan zamanı arttırırlar, böylece vücudun uyum sağlaması için zaman vardır. Ayağı destekleyen ayakkabınız yere değdiğinde ayağınızın hizasına yardımcı olmalıdır. Ayaklarınız ilk kullanımdan hemen sonra rahat hissetmelidir.  Ayakkabının sonunda en az 1‒1,5 cm olduğundan emin olun. Ayaklarınıza uyacak kadar geniş ve uzun olmalıdır. Ayakkabı rahat ve sağlam olmamalıdır. 

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz


 • Spor ayakkabılarınızı özel bir mağazadan almaya çalışın. Personel, etkinliğiniz veya sporunuz için ihtiyaç duyduğunuz ayakkabı türünü size önerebilir. Ayakkabıları tam olarak sığdırabilirler, böylece doğru boyuta sahip ayakkabı alabilirsiniz. 
 • Egzersizden sonra veya günün sonunda ayakkabı için alışveriş yapın. Bu, ayağınız en büyük olduğunda ayakkabının rahat hissetmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.
 • Aktivite için giyeceğiniz aynı çorap tipini deneyin.
 • Ayakkabı satın aldığınız her seferde tezgahtarınızı ölçün, çünkü ayaklarınız yaşlandıkça daha da genişleyebilir. Bir ayağın diğerinden biraz daha büyük olması da yaygındır.
 • Ayakkabıları giyerken tüm ayak parmaklarınızı kıpırdayabileceğinizi kontrol edin. Unutmayın, yürürken veya koşarken ayağınızın ayakkabı içinde hareket etmesi için alana ihtiyacınız vardır.
 • Ayakkabılar, denediğiniz anda rahat olmalıdır. 'Onları parçalamaya' güvenmeyin.
 • Rahat olup olmadıklarını kontrol etmek için ayakkabılarınızda birkaç adım yürüyün veya koşun.
 • Ayakkabıların topuklarınızı tuttuğundan emin olun. Taşınırken topuğunuz ayakkabıların içine girmemelidir.
 • Uzunluk kadar genişlik hakkında düşünün. Ayağınızın topu ezilmiş hissediyorsa, ayakkabının daha geniş bir boyda gelip gelmediğini sorun. Yarım boy daha büyük, ancak daha geniş olmayan ayakkabılar yardımcı olmayabilir.
 • Etiketleri, dikişleri veya ayağınızı tahriş edebilecek diğer malzemeleri kontrol etmek için ayakkabıların içini hissedin.
 • Tabanları inceleyin. Zararlı nesnelere karşı korunabilecek kadar sağlamlar mı? Uygun kavrama sağlıyor mu? Hem halı hem de sert yüzeylerde yürümeye çalışın.
 • Bir spor için  tasarlanmış ayakkabılar giymek iyi bir fikirdir. Tenis, golf, futbol, ​​koşu, bisiklet ve diğer sporlar için tasarlanmış özel ayakkabılar vardır. Her biri, ayakları belirli bir faaliyetin stresine karşı en iyi şekilde korumak için farklı bir tasarıma, malzemeye ve ağırlığa sahiptir. 

Yürüyüş ve Koşu Ayakkabıları 


Yürümek için ayakkabıya ihtiyacınız varsa , hafif bir ayakkabı ve topukta ve ayağınızın altında ekstra şok emilimi arayın. Bu özellikler topuk ağrısını ve ayağı topuzda yanmayı veya hassasiyeti azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı yürüteçler ayakkabı üzerinde yuvarlatılmış veya sallanan bir tabanı tercih eder, böylece ağırlıkları topuktan tırnağa kolayca değiştirebilirler. 

Koşmak için ayakkabılara ihtiyaç duyuyorsanız ve geleneksel tarzdaki bir ayakkabıyı tercih ediyorsanız , genel şok emilimini ve iyi burulma dayanımını (ayakkabının kolayca bükülmemesi gerektiği için) arayın. Bu özellikler, incinme, tendinit, topuk ağrısı, stres kırıkları ve diğer aşırı yaralanmalara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Alternatif olarak,  minimalist bir ayakkabı tercih edebilirsiniz . Bu ayakkabılar ayağınızı neredeyse çıplak ayakla koşuyormuşsunuz gibi yeri hissetmenizi sağlar; tutuş sağlamaktan ve sizi yerdeki zararlı nesnelere karşı korumaktan çok az şey yapar.  

Ayak Sorunları için Ayakkabı Seçimi 


Ayak veya ayak bileği probleminiz varsa, ayakkabılarınızı değiştirmeniz, mevcut ayakkabılarınızda bazı değişiklikler yapmanız veya çeşitli ayakkabı destekleri kullanmanız gerekebilir.
 
 • Topuk kabı, topuğun altındaki ağrıyı hafifletebilir. Plastik, köpük veya kauçuktan yapılmış olan fincan, ihale noktasının altındaki basıncı hafifletirken topuk etrafında destek sağlayabilir. 
 • Kemer destekleri ('ortezler') ayaktaki ağrıyı ve ayak ve alt bacağın işleviyle ilgili diğer sorunları tedavi eder. Birçok malzemeden yapılmış olan ayakkabının içine kemer destekleri giyilir. Özel kemer destekleri özel olarak tasarlanmış uçlardır (ortezler) ve diğer alanları desteklerken belirli bir alanı rahatlatabilir. Ayrıca ayak hizasını ve fonksiyonunu değiştirmeyi de hedefleyebilirler.
 • Bazı ayak sorunları, germe ve güçlendirme egzersizleri, farklı bir ayakkabı giymek veya tezgah üstü basit ayakkabı modifikasyonları ile iyileştirilebilir. Bununla birlikte, uzun süreli ve karmaşık problemler -  düz ayak, yüksek kemerler, aşil tendon yaralanması ve çim ayağı gibi - özel değerlendirme gerektirebilir. 
 • Baş parmağını (sesamoiditis) veya diğer ayak parmaklarının altındaki basıncı veya ağrıları azaltmak için bir metatarsal ped kullanılabilir. Çeşitli malzemelerden yapılmış ped, sorunlu alanının arkasındaki iç kısma tutturulur. Bu şekilde, ped, aksi takdirde ayağın üstüne yerleştirilecek olan basıncı dağıtmaya yardımcı olur.  

Ayaklarınız veya ayakkabınızla ilgili herhangi bir problem hakkında bir sağlık uzmanıyla  görüşmeyi unutmayınız. Belirtilerinize yardımcı olacak bir tedavi önerebilir ya da sizin için uygun ayakkabılara sahip bir uzman dükkan önerebilirler. 


Sizlere doğru ayakkabı seçiminde yardımcı olacak Ayak Sağlığına Uygun Olmayan Ayakkabılar yazımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder