1 Nisan 2017 Cumartesi

Sağlıklı ve Temiz Uyku İçin 20 Öneri

Sıcak yaz günleri, uykularımızı kaçıran bizi aşırı terleten havalar; rahat uyumamızı engellemekte, güne daha yorgun başlamamıza sebep olmaktadır. Bundan kaynaklı sıcak yaz günlerinde hem beslenmemize hem giydiklerimize dikkat etmeli, hafif bizi yormayan egzersizler yapmalı ve sıcağın yarattığı stresten uzak durmalıyız. Aşağıda sıcak yaz günlerinde daha rahat uyumanızı sağlayacak 20 öneri  bulunmaktadır.

Deliksiz Bir Uyku için Öneriler


Eğer rahat uyumak istiyorsanız; akşam yağlı yemekler yemeyin, yatmadan çok su içmeyin, saçınız ıslak yatmayın, ince bir tişört ve şort giyin, çarşafınızı terden ıslandıkça değiştirin.

Uzmanlar ise, bunaltan sıcaklıkların olumsuz etkilerinin daha aza indirilebilmesinin mümkün olduğunu söylüyorlar ve hayatın akışını kolaylaştıracak pratik önerilerde bulunuyorlar. Sıcaklarla baş etmek için uzmanların tavsiyelerine kulak asmak gerekir. Atmanız gereken adımlar ise şöyle. ''Yatak odanızdaki bilgisayar ve televizyonu kapalı tutun. Islak saçla yatağa girmeyin, yatmadan önce bol su içmeyin. Gündüzleri dar kot pantolon giymekten ve siyah renkli giysilerden kaçının'' demektedirler.

Ayrıca sıcak havalardan etkilenmemek için şu önerileri uygulayabilirsiniz;

1- Evlerimizdeki pencereleri aralıklı olmak koşuluyla, perdeleri gündüzleri de kapalı tutun. Bu güneşin evinizi ısıtmasını engelleyecektir.

2- Güneş ışığının evin içine girerek eşyaları ısıtmalarını engelleyin. Akşamları perdeleri açabilirsiniz ve serin havanın eve dolmasını sağlayabilirsiniz.

3- Gündüzleri güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00 ve 16.00 arası) zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın. Bu durum özellikle yaşlılar için geçerlidir. Ani güneş çarpmaları ölümlere bile neden olmaktadır.

4- Alt katlarda durmaya özen gösterin, üst katların sıcağından kaçının.

5- Gündüzleri evlerdeki saç kurutma, ocak ve fırın gibi aletleri kullanmayın.

6- Televizyonları ve bilgisayarları kapalı konumda tutun.

7- Oda sıcaklığınızı 18 ile 22 derece arasında ayarlayın. Gerekirse klima kullanın.

8- Klimanız doğrudan yatağınıza vurmasın.

9- Yatak odanızda televizyon ve bilgisayar gibi elektronik aletler kullanmayın. Bu aletler oda sıcaklığını arttıracaktır.

10- Odanızı yatmadan önce havalandırın. Ve sabah sıcak havadan etkilenmemek için güneş perdesini çekin ayrıca pencereyi az bir aralık ile açık bırakın.

Uzmanların  geceleri nem daha fazla olduğu için insanlar hava sıcaklığını daha fazla hissettiklerini söylemekte ve şu önerilerde bulunmaktadırlar;

1- Geceleri nem daha fazla olduğu için sıcak havayı daha fazla hissediyoruz. Bundan dolayı öncelikle yatmadan önce eğer klimanız yok ise bir pencereyi açın.

2- Odanın içerisinde çevre sirkülasyonunu sağlayacak pervane edinin.

3- Pervane tavanda değil yerde olsun. Bu sayede oda içerisinde bulunan nemi dağıtabilir.

4- Yatmadan önce bol su içmeyin. Çünkü bol su içmek vücutta terleme meydana getirir.

5- Duş alın ama saçınızı mutlaka kurutun. Islak saçla uyumak vücudunuzdaki nemi daha da artırır.

6- Çarşafınız her şeye rağmen terinizden dolayı yine nemliyse  değiştirin.

7- Yatağınız eğer pencerenin kenarında ise yerini değiştirin ya da perdeler kapalı olarak yatın.

8- Evinizin bahçesi veya balkonunuz var ise buralarda yatın. Şayet bahçede yatıyorsanız yattığınız yerin altına çiğ düşmesini engellemek için bir naylon örtü serin.

9- Uyku saatine kadar özellikle yağsız peynir, kavun veya karpuz yiyin. Bunlar serinletici etkileri olan besinlerdir.

10- Evinizdeki klima yattığınız odada bulunuyor ise yatmadan önce klimayı kapatın, başka bir odada bulunuyor ise gece açık bırakın. Bu hasta olmanızı engelleyecek ve tasarruf sağlayacaktır.

11- Klima tamamen kapalı ise pervane ile hava akımı yaratın.

12- Gündüz klima ayarları orta derecede, gece ise en düşük ayarda çalıştırmaya özen gösterin.

13- Aynı zamanda klimanın önündeki ızgaraların otomatik olarak belirli sürelerle dönmesi gerek. Bu her klimada vardır ve kullanımını aksatmamalısınız.

14- Neme karşı giysileriniz bol, ince ve pamuklu giysiler tercih edin. Koyu renkli giysiler ile güneşe çıkmayınız.

15- Özellikle siyah giymeyin, beyaz renkli giysileri tercih edin. Çünkü beyaz renk güneş ışığını yansıtır, ama siyah güneşi absorbe eder ve sıcağı daha fazla hissetmenize neden olur.

16- Dar kot pantolonları tercih etmeyin. Çünkü vücut ile giysi arasında hava boşluğu olmalı.

17- Gece uyurken de yatağınızda ince bir çarşaf tercih edin.

18- Çamaşırlarınızla yatmayın çünkü vücut soğumaya başlar.

19- İnce bir şort ve tişört giyin.

20- Yatmadan önce de yağlı yemekler değil; kavun, karpuz ve yağsız peynir yiyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder