15 Nisan 2017 Cumartesi

Sarılık Nedir Bebeklerde Sarılık HastalığıBebeklerde Çocuklarda Sarılık Hastalığı


Ölmüş alyuvarlardan (eritrositlerden) ayrışan                 he­moglobinin bir yıkım ürünü olan bilirübin boya maddesinin birikimiyle deri ve dokuların sarı renk almasıdır. Hemolitik, obstrüktif (tıkanıklık) ve hepatik olmak üzere üç tip sarılık türü vardır.
1. Hemolitik sarılık

Dolaşımda çok sayıda alyuvar yıkımı sonucu oluşacak bilirübin karaciğer tarafından bağırsağa tü­müyle aaktarılamaz. Fazla bilirübin dolaşıma katılınca deri ile do­kularda birikir.

2. Obstrüktif sarılık

 Bu tip sarılıkta safra yollarının her­hangi bir nedenle tıkanıklığı sonucu (safra taşları, tümör vb.), safra bağırsağa atılacağı yerde tekrar kan dolaşımına katılır.

3. Hepatik sarılık

Bu tip sarılık, karaciğer hücrelerinin hastalanması ya da karaciğerin herhangi bir hastalığı sırasın­da karaciğer hücrelerinin şişmesi nedeniyle karaciğer içindeki küçük safra kanallarının tıkanması sonucu oluşur. Sarı hum­ma, fosfor, kloroform, karbon tetraklörür vb. zehirlenmelerin­de karaciğer hücreleri yıkıma uğrar ve bu hücrelerdeki bilirü­bin serbest kalarak dolaşıma katılır.
Burada bahsedilen sarılık, yaygın sarılıktır. Herhangi bir sarılık vakasında öncelikle akut virüslü hepatiti incelemek gerekir.

a) Bulaşıcı hepatit virüsü (Hepatit Sarılık) (Tip A,MS1) hastaların dışkısıy­la kirlenmiş maddelerin ağız yoluyla alınmasıyla bulaşır. Sağlık koşulları tam olmayan bölgelerde zaman zaman salgınlara yol açar. Kuluçka devri 1-7 haftadır.

b) Serum hepatiti virüsü (Tip B,MS2) kan nakli, aşı, en­jeksiyon, diş çekilmesi, dövme yaptırma, kan aldırma, hatta cinsel ilişkiyle bulaşır. Kuluçka devri 60-160 gündür.

Sarılık Belirtileri

 Hemolitik sarılıkta dışkının rengi koyu, idra­rın rengi normaldir. Obstrüktif sarılıkta, dışkının rengi kil ren­gine yakın sarılıktadır ve bilirübin proteine bağlı olmadığın­dan, böbrekler yoluyla atıldığı için idrarın rengi koyudur.

Hepatik sarılıkta, iştahsızlık, bulantı, kusma, özellikle ka­raciğer bölgesini kapsayan gerginlik hissi ya da ağrı, yüksek ateş, baş ve eklem ağrıları ve çok seyrek olarak da döküntü şeklinde ortaya çıkan belirtiler gösterir.

Hastalık süreci bütün sarılıklarda bilirübin birikiminden dolayı deri ve dokuların rengi sarıdır. Hastalık ilerledikçe sarılığın rengi koyulaşır ve dışkının rengi açılır. Kandaki bilirübin miktarı giderek artar.

Sarılık Tedavisi

Etken olan nedenin tedavisine yöneliktir.Yani durumu saptamak bir yana sarılığın tedavisi daha elzem ve reel bir davrannıştırç Tedavi­de genel olarak antibiyotik önerilmez ve diyetle dinlenmeye önem verilir. Hastaya alkol, kızarmış balık, baharlı ve yağlı yiyeceklerin dışında her şey tüketebilir. Başlangıçta hasta iştah­sız olduğu için meyve suları, çorbalar, kompostolar, süt ve benzeribesinler tüketmelidir. İştah düzeldiği zaman normal diyete geçilir. Özel bir dayanıksızlık olmadıkça yumurtanın verilmesinde bir sakınca yoktur. Hastalık tamamen iyileştikten sonra kızartma­lar yenebilir. Alkol, ancak hastalığın geçişinden itibaren altı ya da bir yıl sonra alınabilir. Yatak dinlenmesi mutlaka gerek­lidir. Hastalık seyrine göre dinlenme süresi kısaltılıp uzatılabi­lir. Sarılık uzarsa, hastaya, A, D, vitaminleri, kalsiyum glükonat verilmelidir. Safra kanallarındaki herhangi bir tıkanıklık ameliyatla giderilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder