25 Nisan 2017 Salı

Sarkoidoz Hastalığı Nedir?


Sarkoidoz HastalığıSarkoidoz hastalığı özellikle akciğerde görülen fakat bir çok organa yayılmış olan iltihaplı ve kaba dokuların oluşması durumudur. Sarkoidoz başka hastalıklarla karıştırma durumları vardır. Özellikle röntgen filmlerinde bu hastalığın belirtileri vereminkilere çok benzediğinden, bu hastalıkla karıştırıldığı görülmüştür. .Ancak bu hastalığın ilerleyiş safhasındaki belirtileri, vereminkinden bambaşka olmaktadır.Sarkoidoz ile verem arasındaki en önemli farklar tükürükte verem mikrobu bulunmaması ve verem cilt testinin negatif sonuç vermesi ile ayırt edilir.

Sarkoidoza bazen sakatlıklara sebep olabilmektedir. Fakat bu duruma az rastlanmaktadır bu hastalığa tutulmuş, hatta had safhada olanların bile büyük çoğunluğu günlük çalışma ve yaşantılarına devam edebilirler. Ancak hastalık büyük ölçüde yara izleri bırakabileceğinden had safhada olanlarda akciğer yetersizliği veya kalp sektesine rastlanabilir.

Sarkaidozun Belirtileri Nelerdir


Birçok hastada hiçbir semptom görülmez ve tanı tesadüfen çekilen akciğer tomografisi ile belirlenir.Hastaların yaklaşık % 25-30´unda halsizlik, iştahsızlık, ateş gibi genel hastalık belirtileri görülebilmektedir. Bazı hastalarda ateş, eklem ağrıları, yorgunluk, halsizlik, bacakların ön yüzünde sert ağrılı kırmızımsı mor renkli nodüllerin ortaya çıkması ile hastalık akut bir şekilde başlayabilir. Akciğer tutulumu olan olgularda öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, hırıltılı solunum, nadiren kan tükürme gibi semptomlar görülmektedirAyrıca cilt üzerinde kabarıklıklar ve görmede bulanıklıklarda oluşabilmektedir.

Sarkoidozun Teşhis Edilmesi

Ulaşılabilinen bir lenf düğümünün biyopsisiyle bunun mikroskopta tanınmasıyla tespit edilir. Kreim testi olarak adlandırılan bir de cilt testi mevcuttur  bunun için gereken materyal kolay temin edilemediği için bu yola şimdilik pek az başvurulmaktadır.

Sarkoidoz Hastalığı  Tedavisi


Sarkoidozun nedenleri bilinmediği için tedavi önerileri olsa da kesin bir tedavisi yoktur. Bu konuda araştıamlara devam etmektedir. Birtakım kor­tizon benzeri ilaçlar bazı hastalarda iyi sonuçlar vermekteyse de, uykuda olan bir veremin canlanmasını önlemek için bunların dikkatle hastalara verilmesi gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder