1 Nisan 2017 Cumartesi

Seboreik Dermatit Nedenleri


Seboreik Dermatit Nedenleri


Seboreik dermatit nedeni tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Birçok etkenin bu hastalığa yol açmasından dolayı multifaktöriyel olarak saptanır. Stres, çevresel faktörler, hormonal etkiler, ilaçlar, malassezia gibi birçok etmen hastalığın ortaya çıkmasına yol açar, bunların yanına da daha başka maddeler eklenebilir.

Seboreik Dermatit Nedenleri


Seboreik dermatit sebebi tam tespit edilememiş buna rağmen çözümü ya da önleyici tedavileri olan bir hastalıktır. Sebebinin bulunamamış olması üzerinde birçok doğru veya yanlış yorumun olduğu anlamına asla gelmez. Bu söylemden anlaşılması gereken, seboreik dermatitin tek bir nedenin direkt bir etkisinden değil birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluşan bir hastalık olduğudur.

En çok işaret edilen nedenleri malessezia, stres,bazı ilaçlar, çevresel faktörler...

Malassezia


Bir mantar türü olan malassezia ile seboreik dermatitin ilişkisi aslında birbirine ilişkilidir. Vücutta malassezia yoğunlaşmaya başladığında ele aldığımız hastalık da şiddetlenmekte ve tersi durumda da aynı şekilde hastalığın etkisi azalmaktadır. Bundan dolayı mantar öldürücü ilaçların, yani antifungallerin seboreik dermatit için kullanıldığı vakidir ve başarıya ulaşmıştır. Bu durum bu mantarın hastalığa etkisi olduğu yorumunun yapılmasına zemin hazırlamıştır.

Stres


Stres birçok hastalığın nedenleri arasında ilk söylenenlerdendir. Seboreik dermatit için de yine etkili bir yeri vardır. Bu hastalık bağlamında stres ve depresyon iç içe girer. Depresif kişilerde mi bu hastalığın görülme riski fazladır yoksa hastalık ortaya çıkınca mı depresyon durumu da ortaya çıkmaktadır, bilinmemekle birlikte önemli de değildir. Çünkü hastalık hem depresyona yol açabilmekte hem de depresif kişiliklerde görülme olasılığı artmaktadır. Şöyle ki, depresyon halinde olan kişiler güneş ışığından kaçınıp, kapalı ve karanlık ortamlarda yaşamayı tercih ettiklerinden, bu hastalığın güneşle önleyici ve iyileştirici etkisini ortadan kaldırmaktadırlar. Aynı zamanda hastalığın boyutuyla depresyona giren kişilerde de güneşten kaçınma olacağından seboreik dermatite yine alan açılacaktır. Kış mevsiminde seboreik dermatitin daha sık görülme nedeni de mevsimin güneşle olan ilişkisinde açığa çıkar. Güneş ışığı hastalığı tedavi edebilir , çünkü ultraviyole B ışınları antiseptik özelliğe sahiptir ve bu seboreik dermatite iyi gelmektedir.

Bazı İlaçlar Seboreik Dermatite Yol Açar


Nöroleptikler, griseofulvin, lityum, etionamide, buspiron, fenotiyazin, klorpromazin, psoralen ve buna benzer başka ilaçların seboreik dermatite yol açtığı ya da yayınlaştırdığı bilinmektedir. Bu ilaçların etkisi bilinmekle birlikte neden böyle bir etki gösterdiği bilinmemektedir.

Seboreik Dermatit Hastalığında Çevresel Faktörler


Seboreik dermatitin yaz mevsiminde ve ılıman iklim ve bölgelerde az görülmesi, güneşin, nemliliğin doğrudan yararlı etkisi vardır. Bunun tam tersindeyse hastalık şiddetlenme çizgisine ilerler. Kış, düşük ısı ve nem azlığı seboreik dermatiti artırır.

Diğer Nedenler


Parkinson, HIV taşıyıcıları ve duygu bozukluğu olanlarda hastalığın görülmesi daha olasıdır. Bu hastalarda seboreik dermatit daha şiddetli bir izlenim taşır. Bazı kanser türleri de seboreik dermatite yol açabilir. Alkolizm, Down sendromu, hepatit C ise başka etkenlerden olabilir.

İlgili yazımızı da okumanızı öneririz.

Egzama (Atopik Dermatitis)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder