4 Nisan 2017 Salı

Seboreik Dermatit Nedir


Seboreik Dermatit Nedir?


Bu yaygın egzematöz hastalık karakteristik olarak fleksiyon bölgelerinde, gövdenin orta kısımlarında ve saçlı bölgelerde görülür.

Hastalığın bu bölgelerde ölü derilerin aşırı çoğalmasından kaynaklı oluştuğu düşünülmektedir.

Seboreik Dermatit Bulguları


Seboreik dermatit olan bölgelerde; pullu, eksudatif veya kabuklu olabilen kırmızı ve kaşıntılı lezyonlar görülür. Bu durum yavaşça geliştiğinde pullanma da­ha yaygın olarak ortaya çıkar. Saçlı deride beliren “kepek” örneğinde ol­duğu gibi, hafif bir pullanma kızarıklık olmasına gerek kalmadan seboreik dermatit görülebi­lir. Az rastlansa da müdahale edilmediği zaman kaşları da etkiler. Nazolabial kıvrımlar (burun kenarından dudak kenarına kadar olan bölge), paranazal bölgeler (yüz ve üst çenedeki hava boşlukları), eksternal kulak (dış kulak) ve retro-aurikular katlantılar (kulak kepçesi) gibi yüzün diğer bölgeleri de tutulabilir. Göz kapaklarında da pullanma ve eritem görülebilir (marginal blefarit). Seboreik dermatitte görü­len başka bir lezyon ise follikülit (saç diplerinde oluşan iltihap) formudur. Bu seboreik follikülitte, kıl folliküllerinde çok sayıda küçük papüller ve papülopüstüller (deri kabartısı) bulunur. Sık görülen maya benzeri bir mikroorganizma olan Pitirosporum ovale (malassezia furfur), lezyonlar oluşturarak agresif bir rol oynar.

Seboreik dermatit hızlı gelişerek fleksiyon bölgelerinde eksudatif lezyonlara (içi irinli yaraya) neden olabilir. Bu durum aşırı kilolu insanlarda yaz aylarında fazla güneşe ve UV ışınlarına maruz kalındığı zamanlarda oluşabilmektedir. Yaşlılarda seboreik dermatit hızla yayıla­rak yaygınlaşma eğilimi taşır. Bazen, nadir görülen bu eritrodermik tablo günlük ya­şantıyı oldukça kötü etkileyebilir.

Hastalık diğer egzematöz hastalıklar gibi şiddetli kaşıntıya neden olur. Aynı zamanda özellikle eksudatif olduğunda ve belli başlı fleksiyon yer­lerini tuttuğunda büyük rahatsızlıklar verir.Yetişkin erkeklerde daha sık görülen, göğüste ve sırtın üst kıs­mında yuvarlak veya halka şeklinde pullanmalar görülür. Kilolu insanlarda özellikle kasık bölgesinde eritematöz (kızarık) alanlar sık görü­lür. Durum ağır ve akut olduğunda eksudasyon (kanın kızarık ya da iltihabi bölgede birikimi) oluşur ve koltuk altı, gö­bek gibi diğer fleksiyon yerleri de tutulur (bazen enfeksiyöz egzematoid dermatit olarak bilinir).

Seboreik Dermatit Saç


Kasık bölgesinde fleksural psoriasis (bir tür sedef hastalığı) ve tinea enfeksiyonlarından (dermatofitlerle oluşan enfeksiyonlardan) ayırt etmek önemlidir. Tinea dökün­tüleri genellikle asimetriktir ve kasığın en üst kısımlarına varamaz. Genellikle tineada kenarlar yüksektir ve ortasının silinme eğilimi vardır. Man­tar testi çok kolay ve yararlıdır. Yanlış tanıların sonucu o kadar üzücü olabilir ki, herkes deri pullanmasını ve mantarı tanımada tecrübeli olmalıdır. Bu durumlar daha ço saç derisinde görülür.

Hastalığın Seyri ve Epidemiyolojisi


Hastalık bütün yaşlarda ve her iki cinsiyette yaygındır. Ağır ve yaygın se­boreik dermatit, yaşlı erkekler için önemli bir problemdir. Daha hafif formları ise genç yaş gruplarında sıklıkla görülebilir. Bebeklerde görülen “Beşik başlığı” muhtemelen seboreik dermatit olmayıp kafa derisi kepeklenmesidir ayrıca kısa ve geçici bir bozukluğudur. Etniklik hastalığın farklılıklarına neden olmaz.Yani bütün sosyal ve mesleki grupları etkiler. Bu hastalık AIDS’in(HIV virüsünün) bir bulgusu olarak da görülür. Muhtemelen altta yatan immünsupresyona (bağışıklık baskılamaya) bağ­lı olarak ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde yıllar içinde düzelerek, tekrarlama eğilimindedir.

Seboreik Dermatit Tedavisi


Seboreik dermatitin tedavisinde amaç,mikrobik etkenlerin ortadan kaldırmak ve egzematöz cevabı baskılamaktır. Bu amaç için hasta­lığın sınırlı olduğu durumlarda %1′lik hidrokortizon ve mikonazol, kotrimazol gibi bir imidazol’u birlikte içeren topikal (yüzeyel losyon) preparatların kullanı­mı yeterlidir. Lityum süksinat içeren preperatlar da yararlı olabilir. Sül­für ve salisilik asit preparatları, antimikrobik ve keratolitik özellikte olup kullanılmaları zor olsa bile diğer ilaçların etkisiz kaldığı durumlarda çok faydalı olabilirler.

İlgili güncel yazımız için:

Egzama (Atopik Dermatitis)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder