4 Nisan 2017 Salı

Seker Hastalığı(Diyabet)


Şeker Hastalığı Nedir


Şeker hastalığı çok ciddi bir hastalıktır ve görme yetinizi kaybetmenize, şeker komasına girerek yaşamınızı kaybetmenize neden olabilir. Şeker yüksek kaldığı sürece, da­marların, özellikle ince damarların sağlığında ciddi bozulma olur. Şimdi bir boru düşünelim, bu boruyla bir bahçe­yi sulamamız gerekiyor; ama borunun duvarları, kenarları zamanla aşınıyor ve artık istediğiniz yere su veremez oluyorsunuz. Bu durum şeker hastalığında yaşanan durumdur . Gözde böyle bir durum olduğu za­man kanama oluyor, çünkü damarın içindeki kan dışarı akıyor bu durumda şişlikler oluyor. Şişlikler olunca kan, gitmesi ge­reken yerlere gidemiyor ve bir çok sağlık sorununa yol açıyor. O zaman gözün devamlı olarak düzgün bir şekilde beslenmesi bozuluyor. Beslenme bozulunca, her şey kar­man çorman oluyor. Gözün içerisinde kanamalar ve bes­lenme bozuklukları olan bütün alanlar, bütün işlevi bo­zuyorlar ve göz, geri dönülmez bir şekilde görme kaybı­na gidebiliyor.
Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Şeker hastalığının bazı belirtileri vardır. Bunlar;
-Susama hissinde artış
-Sık şekilde idrar boşaltımı
-İştah artışı.
-Yorgunluk ve halsizlik
-Sık ve aşırı acıkma
-İstem dışı kilo kaybetme
-Bulanık görme,ayaklarda hissizlik veya uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler şeker hastalığının habercisi olabilir.

Diyabet Çeşitleri

Tip 1 diyabet insülün yetersizliğinden oluşan diyabettir. Tip 2 diyabet ise insülün etkilidir fakat kullanılamamaktadır. 


Diyabet Nasıl Geçer


Diyabet hastalığı gelişmiş ülkelerde çok sık görülmeyen bir hastalık, çünkü oralarda şeker hastalığı kontrol edilebi­len bir hastalık. Bizim ülkemizde ne yazık ki hâlâ insülin kullanamayan, bulamayan veya  da insülin kullanma­sı gerektiğini tam olarak anlamayan insanlar vardır. Bu yüzden de göz etkilenebiliyor. Şeker hastalığında böbrek, beyin veya bacak damarları gibi pek çok organımız zarar görebiliyor, ama bu hastalık göz damarları daha ince olduğu için öncelikle körlüğe yol açabiliyor.

Türkiyede şeker hastası çok fazla insan var ve bu durumun kontrol altına alınması halkın bilinçlendirilmesi gerekiyor.“Nasıl olsa yaşlandım. Nasıl olsa hayatımın son dönemindeyim” tarzında düşüncelere sahip olmak iyi değil. Bu tarz düşünenlere sık rastlanıyor ve buradaki görev aileye düşüyor. Çünki yaşlı insanların vaktinin bol olması göz ile yapacağı şeylerin çoğalmasına sebep oluyor.( tv, kitap, bulmaca,gazete,bilgisayar). Ve diyabet gözlere zarar vermemesi için kontrol altına almak gerekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder