27 Nisan 2017 Perşembe

Selülit ve Bölgesel Şekilde İncelmek Nasıl Olur?


Selülit ve Bölgesel İncelme


Dolaşımsal ve de hormonal bozukluklardan dolayı bağ dokusunda lokal olarak sıvı brikimi yaşanır. Bu hastalığın oluşumunda küçük damar dolaşım seviyesi düşer ve damar duvar bütünlüğü bozularak dışarı, doku içine sıvı sızar, burada yağ dokusu su hücreleri arasında birikme gözlemlenir. Daha sonra vücudun geliştirdiği savunma reaksiyonu ile bu sıvı, bağ dokusu tarafindan çevrelenir. Zamanla nodüller meydana gelir.

Selülit Tedavisi Bu sıvı tutma durumu üst derinin hemen altında bulunan bağ doku liflerinin yuvarlak birikintiler oluşturması ve bu ilmikler arasında yağ birikintisi tutması ile gerçekleşir. Ciltteki bu kalınlaşma, cildin hareketliliğinin azalması ve sertleşmesi ile kendini gösterir. Elle dokunulduğunda ciltte pütürlü, sertleşmis ve muntazam olmayan, “portakal kabuğu” şeklinde bir görüntü görülür. Selülitin zayıf bayanlarda bile görülmesi, bunun genel yağlanmadan farklı bir oluşum olduğunun kanıtıdır ve bir güzellik kusuru olarak kabul edilmektedir. Oluşma evreleri şunlardan ibarettir :


  • 1.Dönem: Ayaktayken ve yatarken selülit belirtisi gözlenmez. Cilt sıkıştırıldığında portakal kabuğu görüntüsü izlenir.
  • 2.Dönem: Yatarken herhangi bir portakal kabuğu görüntüsü gözlenmez. Ayakta iken portakal kabuğu görüntüsü oluşur.
  • 3.Dönem: Ayakta ve yatarken ciltte sıkıştırılmasına gerek kalmadan portakal kabuğu görüntüsü olur. 

Selülitin Sebepleri


Hormonal nedenler; vücudumuzun salgıladığı hormon miktarları, değişik nedenler ile değişebilir ve bu corn hücre aralığında biriken sıvı miktarının artışına yol açar. Östrojen hormonundaki artışlar selülit oluşumunda en önemli rolünü üstlenir..
Beslenme; sağlıksız beslenme de selülit oluşumundan artış gözlenir. Fast matter ve hazır gıdalara dayalı beslenme şekli cilt yapımızı kötü yönde etlkiler. Hayvansal yağlar, tuz ve şeker dokularda su tutulmasını sağlar ve toksik maddelerin atılımını zorlaştırır. Sigara ve alkol kullanımı da doku yenilenmesindeki negatif etkisi ile selülit oluşumunu etkiler.

Dolaşım bozuklukları; Lenfatik ve kan dolaşımındaki bozukluklar,hücrelerin yeterince oksijen ve besin alımını ve toksik maddelerin atımını yavaşlatır. Selulit oluşumunu engellemek için
Beslenme: Dengeli ve sağlıklı beslenmek şarttır. Kalori ve yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durmalı, tuz ve seker tuketimi azaltılmalıdır. Bunun yanında bol sebze ve meyve tuketılmelidir. Zehirli ve atık maddelerin vücuttan atılması için bol su içilmesi gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder