16 Kasım 2018 Cuma

Selülit ve Bölgesel Şekilde İncelmek Nasıl Olur?


Selülit günümüzde kadınların çilesi olmaya devam etmektedir. Genelde portakal kabuğu veya süzme peynir görünümü olarak nitelendirilen bu durum özellikle kozmetik dünyası tarafından fazlasıyla abartılmakta kadınlarda ciddi sıkıntılar yaşatmaktadır. Bizler bu yazımıza selülit sorununa değinirken kadınlarımızın buna çözüm aradıklarını ve bu çözümleri daha iyi sunmak gerektiğinin bilincinde olarak yayınlıyoruz. Umarım faydalı bir içerik sunmuş oluruz. İyi okumalar dileriz.

Selülit ve Bölgesel Şekilde İncelme

Selülit ve Bölgesel İncelme

Dolaşımsal ve de hormonal bozukluklardan dolayı bağ dokusunda lokal olarak sıvı brikimi yaşanır. Bu hastalığın oluşumunda küçük damar dolaşım seviyesi düşer ve damar duvar bütünlüğü bozularak dışarı, doku içine sıvı sızar, burada yağ dokusu su hücreleri arasında birikme gözlemlenir. Daha sonra vücudun geliştirdiği savunma reaksiyonu ile bu sıvı, bağ dokusu tarafindan çevrelenir. Zamanla nodüller meydana gelir.

Selülit   

Bu sıvı tutma durumu üst derinin hemen altında bulunan bağ doku liflerinin yuvarlak birikintiler oluşturması ve bu ilmikler arasında yağ birikintisi tutması ile gerçekleşir. Ciltteki bu kalınlaşma, cildin hareketliliğinin azalması ve sertleşmesi ile kendini gösterir. Elle dokunulduğunda ciltte pütürlü, sertleşmis ve muntazam olmayan, “portakal kabuğu” şeklinde bir görüntü görülür. Selülitin zayıf bayanlarda bile görülmesi, bunun genel yağlanmadan farklı bir oluşum olduğunun kanıtıdır ve bir güzellik kusuru olarak kabul edilmektedir. Oluşma evreleri şunlardan ibarettir :

1.Dönem: Ayaktayken ve yatarken selülit belirtisi gözlenmez. Cilt sıkıştırıldığında portakal kabuğu görüntüsü izlenir. 
2.Dönem: Yatarken herhangi bir portakal kabuğu görüntüsü gözlenmez. Ayakta iken portakal kabuğu görüntüsü oluşur. 
3.Dönem: Ayakta ve yatarken ciltte sıkıştırılmasına gerek kalmadan portakal kabuğu görüntüsü olur. 

Selülitin Sebepleri

Hormonal nedenler; vücudumuzun salgıladığı hormon miktarları, değişik nedenler ile değişebilir ve bu corn hücre aralığında biriken sıvı miktarının artışına yol açar. Östrojen hormonundaki artışlar selülit oluşumunda en önemli rolünü üstlenir..

Beslenme; sağlıksız beslenme de selülit oluşumundan artış gözlenir. Fast matter ve hazır gıdalara dayalı beslenme şekli cilt yapımızı kötü yönde etlkiler. Hayvansal yağlar, tuz ve şeker dokularda su tutulmasını sağlar ve toksik maddelerin atılımını zorlaştırır. Sigara ve alkol kullanımı da doku yenilenmesindeki negatif etkisi ile selülit oluşumunu etkiler.

Dolaşım bozuklukları; Lenfatik ve kan dolaşımındaki bozukluklar,hücrelerin yeterince oksijen ve besin alımını ve toksik maddelerin atımını yavaşlatır. Selulit oluşumunu engellemek için

Beslenme: Dengeli ve sağlıklı beslenmek şarttır. Kalori ve yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durmalı, tuz ve seker tuketimi azaltılmalıdır. Bunun yanında bol sebze ve meyve tuketılmelidir. Zehirli ve atık maddelerin vücuttan atılması için bol su içilmesi gerekmektedir.

Selülit Tedavi Yöntemleri


Selülit sizi rahatsız ediyorsa, yalnız değilsiniz. Selülitlerden kurtulma ya da en azından azaltma arzumuz birçok tedavi seçeneğine yol açmıştır.  Daha fazla ve etkili tedavi bulmak için dermatologlar araştırma çalışmaları yürütmektedir. Araştırmanın bazı tedavilerin selülitin daha az fark edilebilir olduğunu gösterebileceğini bilmekten mutluluk duyacaksınız.

Akustik dalga tedavisi

Çalışmalar, bunun selülit görünümünü azaltabildiğini göstermektedir. Bir azalma görmek için birkaç tedavi seansı gereklidir.Akustik dalga tedavisinde elde kullanılan bir cihaz selülit kırmak için ses dalgaları kullanır.

Lazer tedavisi

Selüliti tedavi etmek için farklı tipte lazer tedavileri kullanılmaktadır.

  • Cellulaze ™ adı verilen bir minimal invaziv lazer tedavisi sırasında cildinizin altına küçük bir lazer fiber yerleştirilir. Lazer ateşlendiğinde, lazer enerjisi, selüliti görmemize neden olan derinin altındaki sert bantları kırar. Bu tedavi de cildinizi kalınlaştırabilir, bu da önemlidir. Deri genellikle selülitin oluştuğu yerlerde ortaya çıkar. Cildin kalınlaşması selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.Cellulaze ™ selülit görünümünü azaltabilir. Hastalar bir yıl veya daha uzun süren sonuçları görmektedir. Bu lazerin ne kadar yararlı olabileceğinden emin olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 

Vakum destekli hassas doku salımı

Bu aynı zamanda selüliti görmemize neden olan sert dokuları da parçalamaktadır. Bu prosedür sırasında dermatoloğunuz sert bantları kesmek için küçük bıçaklar içeren bir cihaz kullanacaktır. Bantlar kesildikten sonra doku, çukurlaşmış deriyi doldurmak ve ortadan kaldırmak için yukarı doğru hareket eder. Bu selüliti azaltmak için etkili bir tedavi olabilir. Küçük bir çalışma, bu tedaviyi alan birçok hastanın 3 yıla kadar daha az selülite sahip olduğunu göstermektedir. Bunu söylemek için çok erken, ancak sonuçlar daha da uzun sürebilir.

Karboksiterapi

Bu tıbbi prosedür sırasında, cildin hemen altına karbon dioksit (CO2) gazı yerleştirilir. CO2, ölümcül olabilecek karbonmonoksitten farklıdır. Karboksi-terapiden olası yan etkiler, tedavi ve geçici morarma sırasında rahatsızlıktır. Erken çalışmalar kadınların daha az selülit görebildiğini göstermektedir. Bir çalışmada 10 kadın 8 tedavi almıştır. Bu tedavilerden sonra, araştırmacılar kadınların biraz daha az selülit olduğunu bulmuşlardır.

Selülit kremleri ve losyonları

Araştırmacılar bazı krem ​​ve losyonların selülit üzerinde etkili olabileceğini bulmuşlardır.Kafein içeren ürünler, selüliti daha az belirgin hale getiren hücreleri dehidrate edebilir. Sonuçları korumak için ürünü her gün uygulamanız gerekecek.% 0.3 retinol içeren bir ürünün de selülit üzerinde bazı etkileri olabilir. Bunu kullanan bazı kadınlar, biraz daha az selülit gördüklerini söylüyorlar. Retinol cildin kalınlaşmasına yardımcı olabilir, bu da ne kadar selülit gördüğünüzü azaltabilir. Retinol'ün size yardımcı olup olmayacağını bilmeden önce, ürünü 6 ay veya daha uzun süre kullanmanız gerekecektir.

İyonitermi selülit azaltma tedavileri

Bu kaplıca tedavisini tercih ederseniz, selülit yosun veya kil ile kaplanır - ve bazen her ikisinin karışımı ile olur. Daha sonra, elektrotlar bölgeye bağlanır. Teknisyen odadan çıkmadan önce alan plastikle sarılacaktır. Tedavi sırasında hafif bir elektrik akımı hissedeceksiniz. Bazı insanlar, akıntının acı verici veya nahoş hissettirdiğini söylüyor.Bu tedavinin, tedavi edilen alanın boyutunu azalttığı ve bunun da selülit görünümünü azaltabileceği söylenir.

Radyo frekansı

Bu selüliti ısıtan bir tedavi türüdür. FDA onaylı bir cihaz, selüliti hedeflemek için radyofrekansı lazer, emme ve masajla birleştirir. Son çalışmalar bazı hastaların biraz daha az selülit gördüklerini göstermektedir. Ancak bu sonuç kısa sürelidir ve bu küçük değişikliği görmek için birkaç tedaviye ihtiyaç vardır.Tedaviden sonra morluklar yaygındır. Bunlar zamanla kaybolmaktadır. 

Lazer destekli liposuction

Liposuction, az miktarda yağın alınması için iyi çalışan, invazif bir tıbbi işlemdir. Liposuction istenmeyen yağları çok etkili bir şekilde temizlerken selülitten kurtulmak için önerilmez. Çukurluğu daha belirgin hale getirebilir.Bununla birlikte liposuction'a bir lazer tedavisi eklemek, selülitten kurtulmaya yardımcı olabilir. Lazer yardımlı liposuction'ın etkili olup olmadığını söylemek için çok erkendir. 

Ultrason

Ultrasonik liposculpting adı verilen bir teknik, yağları hedefleyen ve yok eden, invazif olmayan bir işlemdir.  Ultrasonun tek başına selüliti azaltabileceğine dair kanıt yoktur. Bununla birlikte, başka bir selülit tedavisi ile kombine edildiğinde, ultrason selülit görünümünü azaltabilir. Etkili olup olmayacağını söylemek için çok erken. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.


Selülit için aşağıdaki yazılarımızda size yardımcı olabilir. Sağlıklı bir yaşam ve egzersiz ile siz kadınlarımız bizim için her zaman güzelsiniz, yeterki sağlıklı olun. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder