14 Nisan 2017 Cuma

Selülitlerinizden Kurtulun


Selülit kadınların genelde baldır kısmında meydana gelen ve estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü oluşturan durumdur. Kadınlar uzun zamandan beri farklı yöntemler ile bu durumdan kurtulmaya çalışmaktadır. Bizler farklı tedavi yöntemleri sunarak selülit için kesin çözümü bulmanıza yardımcı olacağız. İyi okumalar dileriz. 

Selülit  Nedir?

Selülitlerinizden Kurtulun
Selülit , bazı insanların kalçaları, uylukları ve kalçaları üzerinde bulunan cildin çukurlaşmış görünüşüdür. Kadınlarda selülit erkeklere göre daha yaygındır, çünkü yağ hücrelerinin, kasların ve bağ dokularının erkek ve kadın derisinde dağılma şekilleri farklıdır. Cilt altındaki bağ dokularını iten ve bozan yağ birikintileri, yumuşacık görünümüne neden olarak, karakteristik "süzme peynir" cildin görünümünü değiştirmesine neden olur. Hekimler, selüliti ödemli fibrosklerotik pannikülopati (EFP) olarak tanımlar. Selülit, yayılan bakteriyel enfeksiyon ya da altındaki deri ve dokuların iltihabı olan selülit olarak bilinen durumla ilişkisizdir .

Selülit Nedenleri 

Selülitin çukurlu görünümü ile kalıtım, deri kalınlığı, cinsiyet, vücut yağının miktarı ve dağılımı ve yaş gibi durumların nedeni ile ortaya çıkabilir. Selülit, cildi sabitleyen lifli doku kordlarının büzülmesine veya kısalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Selülit kadınlarda erkeklerden daha yaygın iken, erkeklerde de selülit gelişebilir. Selülit, dünyanın her yerinde yaşayan tüm ırklardan insanlarda görülür. Her ne kadar dişi hormonlar bu yağ dağılımı modeline katkıda bulunsa da, selülit hormon tedavisi ile tedavi edilemez .

Selülit için Risk Faktörleri 


Selülit, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Aile öyküsünün selülit olması başka bir risk faktörüdür. Hamilelik ve aktif olmayan bir yaşam tarzı selülit gelişme riskini artırabilir.  Selülit, deri altındaki düzensiz bağ dokusu paternlerinden kaynaklanır ve küçük peteklerin kompartmanlarında oluşan yağ (yağ) doku cildin içine doğru iterken, selülitin çukurlaşmasına neden olur. Selülitli insanların, olmayan kişilere göre farklı bağ dokusu örüntüleri olduğu ve erkeklerin bu örüntüyü kadınlardan daha az gösterdikleri gösterilmiştir. Selülit, aşırı kilonun bir fonksiyonu değil, adipoz doku ve bağ dokusu formunda genetik bir farklılıktır. Aslında, selülit insanların aşırı kilolu olup olmadıklarını etkiler. Biyokimyasal olarak selülit diğer yağlardan farklı davranmaz ve selülitten hiçbir sağlık riski yoktur. 

Selülit Tedavisi 

Birçok insan selülit görünümünü sevmez ve cildi olabildiğince pürüzsüz hale getirmeyi tercih eder. Bu nedenle, selülit hakkında birçok makale vardır ve diyet değişikliklerinden selülit kremlerine ve mekanik tedavilere kadar birçok tedavi vardır.  Tıbbi tedavilerde bazı tedavilerin selülit üzerinde etkisi vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Akustik dalga tedavisi (AWT) :  Yapılan çalışmaların selülit görünümünü azalttığı bir tedavi yöntemidir. Bu teknik, etkilenen bölgelere akustik dalgalar (ses, basınç veya şok dalgaları olarak da adlandırılır) uygular. Tipik olarak, çoklu tedaviler ve bakım tedavileri gereklidir. Lipotripsy AWT için başka bir terimdir.

Lazer, ışık ya da radyofrekans tedavisi :  FDA, emiş ya da masajı birleştiren bazı ışık terapisi cihazlarını onayladı selülit görünümünün geçici olarak azaltılması için ışık terapisi ile birleştirdi. Düşük seviyeli bir lazer tedavisini, cildin emme ve manipülasyonu ile birleştiren bir tedavidir. Lazer ve masaj terapisini birleştiren tedaviler vardır. Bu tedaviler, geliştirilmiş görünümü sürdürmek için çoklu tedavi seansları ve bakım tedavileri gerektirir. Diğer sistemler, aynı anda birden fazla seviyede masaj ve kızılötesi ışık veya radyofrekans ile birlikte radyofrekans terapisini kullanır. Cellulaze adı verilen bir minimal invaziv lazer tedavisi, derinin altındaki küçük bir lazer fiberin yerleştirilmesini içerir.

Subsizyon , yağ hücrelerinin parçalarını ayıran fibröz bağ dokusunun bantlarını kırmak için derinin altındaki bir iğnenin sokulmasını içeren bir prosedürdür.  

Vakum destekli hassas doku salımı , selülit görünümüne katkıda bulunan fibröz dokudaki sert bantların kırılmasına yardımcı olabilecek yeni bir prosedürdür. Doktor, sert doku bantlarını kesmek için küçük bıçaklar içeren bir cihaz kullanır. Daha sonra, yağ dokusu doldurulan cildin görünümünü doldurmak ve azaltmak için yukarı doğru hareket eder. 

Metilksantinler : Metilksantinler, aminofilin, kafein ve teofilin içeren bir grup kimyasaldır . Bu kimyasallar, yağ depolarını yıkma kabiliyetlerinden dolayı birçok selülit kreminde bulunurlar. Bununla birlikte, cilt kremleri, bu kimyasalların gerekli konsantrasyonunu, önemli yağ bozulumu için gereken süre boyunca sağlayamazlar. Çalışmalar, bu preparatların bazıları ile uyluk ölçümlerinde küçük bir azalma göstermiş olsa da, önemli ölçüde selülit kaybını teşvik etmemektedir.

Masaj uygulamaları: Selülitlerden etkilenen bölgelere masaj yapan çeşitli makineler mevcuttur. Bu makineler, cildin alanlarını toplamak ve bir haznenin içine masaj yapmak için silindirleri kullanır. Masaj tedavilerinin bir örneği, 1990'ların ortalarından beri selülit tedavisi için kullanılan bir Fransız tekniği olan Endermologie'dir. Bu teknik, etkilenen alanları emen, çeken ve sıkan elektrikle çalışan bir cihaz kullanır. Tedaviler tipik olarak 30-45 dakika sürer ve sonuçlar fark edilmeden önce tipik olarak 10-12 tedaviler gereklidir. Selülit görünümünde geçici bir azalma meydana gelebilirken, teknik, cilt altındaki konfigürasyonu kalıcı olarak değiştirmek yerine yağı yeniden dağıtır gibi görünmektedir ve bu tedavinin etkinliği ile ilgili çalışmalar çelişkili sonuçlar göstermiştir.

Lazer destekli liposuction , tipik liposuction yağ çıkarma prosedürüne lazer tedavisi ekler . Çalışmalar, bunun etkili bir selülit tedavisi olup olmadığını henüz göstermemiştir. Saf liposuction, yağın deri altından vakumlanarak çıkarılmasını içerir ve selülit için etkili değildir. Aslında, liposuction, cildin hemen altında bulunan yağın emilimini emerek cildin görünümünü kötüleştirebilir. Sonuç, cildin ek çukurudur.

Ultrasonik liposculpting , selüliti azaltmaya çalışmak için ses dalgalarını kullanır. Bu tekniğin etkili olduğunu kanıtlayan kesin bir kanıt yoktur.

Retinol kremleri veya% 0.3 retinol içeren topikal ürünler de selülit üzerinde bazı etkilere sahip olabilir. Bazı insanlar bunun selülit görünümünü azalttığını iddia ediyor. Retinol, cildin kalınlaşmasına yardımcı olabilir, bu da selülitin azalmış görünümünü açıklayabilir. Bir etki görmek için ürünü altı ay veya daha uzun süre uygulamak gerekir.

Karboksiterapi , sağlık profesyonellerinin cildin hemen altındaki karbon dioksit (CO2) gazını enjekte ettiği tıbbi bir prosedürdür. Küçük bir çalışma, bunun selülit tedavisinde yararlı olabileceğini gösterdi.

Selülit için Diğer Tedaviler

Aşağıdaki tedaviler hekimler tarafından tartışmalıdır. 

Mezoterapi : Mezoterapi, ilaçları veya diğer maddeleri doğrudan etkilenen dokuya enjekte etmeyi içeren selülit için tartışmalı bir tedavi yöntemidir . Çoğunlukla, FDA onaylı ilaçlar off-label (yani FDA'nın diğer şartlar için ilaçları onayladığı, ancak bu özel durumun tedavisi için değil) enjeksiyonlarında kullanılır. Enjeksiyon kokteylleri genellikle otlar ve vitaminler içerir . Sağlık profesyonelleri çok sayıda (genellikle 10 veya daha fazla) seansa birçok enjeksiyon uygular. Çoğu uzman bu tedavinin kanıtlanmamış ve riskli olduğunu düşünmektedir.

Diyet takviyeleri : Bu ürünlerin birçoğu pazarlanmıştır ve ginkgo biloba, tatlı yonca, üzüm çekirdeği biyoflavinoidleri, mesane sargı özü, çuha çiçeği yağı , balık yağı ve soya lesitini gibi çeşitli maddeler içerir . Bu preparatlar vücutta metabolizmayı hızlandırma, dolaşımın iyileştirilmesi, hücre hasarına karşı korunma ve yağların parçalanması gibi olumlu etkileri olduğunu iddia ediyor . Bu iddiaların değerlendirilmesi zordur, pek çokları adına yapılan benzer iddialarda olduğu gibi takviyeve alternatif tedavilerdir. "Metabolizma", "dolaşım" veya "hücre hasarı" gibi kavramlar, herhangi bir gelişmenin sağlanıp sağlanmadığının belirlenmesi için objektif bir temelde kolaylıkla ölçülemez. Ayrıca, tüccarlar bu ürünleri ilaç olarak değil , besin takviyesi olarak sattıklarından , ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) yetkisi veya düzenlemesine tabi değildirler. Bu nedenle, uyuşturucu için geçerli olan hem güvenlik hem de etkinlik için bilimsel standartları karşılamadan muaftırlar. Ayrıca, bu besin takviyelerinin kullanımını desteklemek için geçerli klinik çalışma yoktur. Selülit tedavisi için bazı diyet takviyeleri ayrıca sağlık riskleri oluşturabilir veya belirli reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir. Örneğin, Cellasene olarak bilinen formülasyon , birçok doktorun tiroid ve diğer rahatsızlıkları olan kişiler için zararlı olabileceği konusunda iyot içerir . 

Selülit diyetleri : Özel "selülit diyetleri" selülit tedavisinde etkili olduğunu iddia etmektedir. Bu diyetlerin savunucuları, diyetteki gıdaların kombinasyonunun enflamasyonu azaltabildiğini ve etkilenen bölgelerde dolaşımı iyileştirdiğini ve selüliti azaltabileceğini iddia etmektedir . Ancak, tıbbi literatürde yayınlanan hiçbir çalışma bu iddiaları desteklememiştir. Uzmanlar, sağlıklı bir diyet yapmanın sıvı tutulmasını azaltabileceği ve genel sağlık ve cildin görünümünü iyileştirebileceği sonucuna varmışlardır , ancak selüliti hedeflemek için tasarlanan spesifik diyetlerin değeri yoktur. Selülit için farklı bakış açıları sunan aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür eder,doktorunuza danışarak size uygun tedaviyi seçmenizi öneririz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder