20 Nisan 2017 Perşembe

Selülitten Nasıl Korunabilirim?


Selülit bir çok kadının muzdarip olduğu bir durumdur.Genelde portakal kabuğu görünümü ve süzme peynir görünümü olarak karşımıza çıkan bu durum kadınlara ciddi estetik sıkıntılar yaşatmaktadır.Bizler bu yazımıza selülit çözümünden çok selülitten korunmak için neler yapabileceğinize değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Selülitten Nasıl Korunabilirim

Selülit Nedir ? 


Selülit, derideki bağ dokularına karşı itelen yağı tanımlamak için kullanılan, tıbbi olmayan bir terimdir ve cildin süzme peynir gibi engebeli bir görünüme sahip olmasına neden olur. Selülit çoğunlukla kadınları etkiler. Uyluk, bacak, kol ve kalça üzerinde görünebilir. Selülitin bazı nedenleri, mevcut vücut yağının miktarını, yaşını, genetiğini ve zayıf beslenmeyi içerir. Neyse ki, günlük rutininizde bazı basit ipuçlarını deneyerek selülitlerden kaçınabilirsiniz. Bu açıdan sizlere selülit nedenlerini de aktarmamız gerekir.

Selülit Nedenleri 


Selülit, cildin altındaki yağ birikiminden kaynaklanır. Bazı kadınlar selülite diğerlerine göre daha yatkındır. Sahip olduğunuz selülit miktarı ve bunun ne kadar belirgin olduğu, genlerinize, vücut yağ yüzdesine ve yaşınıza bağlı olabilir. Cildinizin kalınlığı da selülit görünümünü etkiler. Tüm vücut tipleri ve ağırlıkları insanlar selülit alabilir.  Kadınlarda yağ dağılımı erkeklere göre daha belirgindir. Deri ve kas arasındaki kollajen lifleri alttaki yağı çoklu ceplere ayırır. Selülit yaşlandıkça daha görünür hale gelir ve cildiniz incelir ve elastikiyetini kaybeder. Bu, altta bulunan kıvrımlı bağ dokuları açığa çıkarır.

Selülit neden olan etkenler; 

 • hormonlar
 • kötü beslenme
 • sağlıksız bir yaşam tarzı
 • birikmiş toksinler
 • genetik
 • kilo almak
 • hareketsizlik
 • gebelik olabilir. 

Selülitte Topikal Tedaviler 


Topikal tedaviler selülitin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olabilir, ancak etkileri uzun süreli olmayabilir. Sonuçları korumak için ürünü günlük uygulamanız gerekir. Kremlerin cildi sıkılaştırdığı söylenir, bu da cildin daha pürüzsüz ve sert görünmesini sağlar. Ayrıca, selülit görünümünü azaltabilen nem katmaktadırlar.   Ancak kremler selüliti çıkarmaz. Bunun yerine, görünümünü geçici olarak azaltırlar. Yağ hücreleri cilt altında hala bulunurlar.

Bir ortak madde topikal selülit krem kafein olduğunu gerçeğidir. Kafein bölgeye kan akışını arttırır ve diüretik olarak çalışır. Bu, yağın su içeriğini değiştirebilir, bu da selülit görünümünü azaltabilir.

Yüzde 0.3 retinol içeren ürünler , cildin dış tabakasını kalınlaştırarak selülit görünümünü azaltabilir . Krem bakımlarında  sonuçları görmek için altı ay veya daha uzun süre kullanmanız gerekir. Retinol kuruluk, kızarıklık ve soyulma gibi cilt hassasiyetlerine neden olabilir. Aynı zamanda güneşe karşı da hassas olabilir.  Çeşitli reçetesiz ve reçeteli kremler mevcuttur. Her zaman önce küçük bir bölgeye deri yama testi yapmanız önemlidir. Alerjik reaksiyonunuz olup olmadığını görmek için 24 saat bekleyin. 

Selülitten Korunma Yolları 


 • Selüliti önlemek için sağlıklı bir diyet sürdürmeniz gerekir. Şeker, kolesterol ve doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bunlar arasında tüm derin yağda kızartılmış yiyecekler, şekerli hamur işleri, şekerli içecekler  bulunur. Yapraklı yeşillikler ve meyvelerden iki ile üç porsiyon yediğinizden emin olun. Mümkünse organik tüketin. Buna ek olarak, vücudunuza selülit oluşturan toksinleri temizlemek için her gün bir ile iki litre temiz su için.. Selülit toksinleri, cildinizin altındaki hücrelerde birikebilen ve yağ ve sıvı tutulmasına neden olan abur cuburdan alınan diyet toksinleridir. 
 • Banyo yaparken veya duş alırken cildinizi bir lif kabağı sünger veya deri fırçası ile fırçalayın. Cildinizi bir lif kabağı süngeriyle fırçalamak, ölü yüzeydeki cilt hücrelerini yok etmenin yanı sıra, lenf ve kan akışınızı uyararak selülit oluşumunu önleyebilir. Bu da yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik eder. Cildinizi nazikçe ve dairesel hareketlerle fırçalayın. Tahriş ve kızarmayı önlemek için cildinizi fazla fırçalamaktan kaçının. 
 • Vücudunuzu alkollü içecekler, sigaralar ve yasadışı uyuşturucular gibi şeylerle sarsmaktan kaçının. Bu zararlı toksinler, karaciğerinizi ve böbreklerinizi yavaşlatabilir ve / veya zarar verebilir, bu da vücudunuzun selülit oluşumuna neden olabilecek atık ürünleri yok etme yeteneğini yavaşlatır. 
 • Selülit gelişmesini önlemek için haftada en az bir veya iki kez tam vücut masajı alın. Düzenli vücut masajı sadece rahatlatıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi çukurdan çıkarmanın yanı sıra mevcut selülit görünümünü de azaltabilir. Finansal bütçeniz izin veriyorsa uzmandan yardım alabilir veya ilgili bir kitap veya videodan bilgi edinebilirsiniz. 
 • Yağ yakmak ve selülit gelişimini önlemek için her gün en az bir saat egzersiz yapın. Sağlıklı bir diyetle birlikte bisiklet, koşu ve aerobik egzersizler vücudunuzun her yerinde yağ birikimini ortadan kaldırabilir.


Selülit ile ilgili koruma ve tedavi içim aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder