1 Nisan 2017 Cumartesi

Yaz Aylarında , Sıcak Havalarda Soğuk Renkler Giyin


Sıcak Havalarda Nasıl Giyinmeliyiz?


Uzmanlar fizyolojik etkileri nedeniyle insanları sıcak havalarda bazı renklerden uzak durmaları konusunda uyarıyor.

Yazın Neden Açık Renk Giymeliyiz?


Uzmanımız, aktardığına göre, her rengin psikolojik ve fizyolojik etkileriyle insana sevgi, mutluluk, başarı, huzur ve güç gibi özellikler yüklediğini belirtiyor.

Rastgele renk kullanarak giyinmenin kişiyi ruhsal ve psikolojik yönden kötü etkileyeceğini belirten uzmanlar, yanlış kullanılan renklerin insanların kendileriyle bağlantı kurmasını engellediğini vurguladı.

Sıcak havaların giderek daha fazla etkili olmaya başladığını, bu nedenle giysilerde renk tercihlerinin önem kazanmaya başladığını aktaran uzmanlarımız, doğru tercihlerin özellikle yaz döneminde insanları rahatlatacağını ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacağını anlattı.

Yazın Hangi Renk Giysi Giyilir


Uzmanlarımızın aktardığı, sıcak yaz günlerinde fazlaca güneş ışığına maruz kalacak kişilere öncelikle beyaz renkli giysiler önerdiğini ifade ederek, beyazdan sonra tercih edilecek renklerin, opal tonlarda yani her rengin en açık tonu ile soğuk renk gruplarına ait olması gerektiğini vurguladı. Uzmanımız şöyle aktarıyor: "Sıcak renkler, yaz mevsiminde çokça tercih edilmemeli. Bu renkler, adı üstünde sıcak bir karaktere sahip olduğundan kişiyi hararete sürükleyebilir. Sıcak renkler sırasıyla kırmızı, turuncu ve sarıdır. Isı derecesinin yüksek olduğu yerlerde, sıcak renkler yoğunlukta kullanılırsa kişilerin hem daha çok sıcaklamalarına, hem de sinir sistemlerinin gerilmesine neden olacaktır."

Soğuk renkler ise, ısının frenine basarak ortamı dengelemekde çok başarılıdır. Soğuk renk grubuna ise öncelikli olarak mavi ve moru koyabiliriz. Tabii devamında mavinin versiyonları turkuaz ve çivit mavi ile yine aynı aileden olan lila, pembe ve eflatun da soğuk renklerdendir. Yeşil ise ne sıcak ne soğuktur. Yeşil, sıcak renk ailesinden sarı ile soğuk renk ailesinden mavinin birlikteliğinden doğan ara bir renktir. Siyah ve beyazdan hiç bahsetmedik. Çünkü bu ikisi renk değil. Siyah renklerin kaybolduğu, beyaz da renklerin var olduğu bir alan. Fakat siyah ve beyazın mevsimsel kullanımda çok önemli rolü var. Siyah, güneş ışığını yani ısıyı çektiği için ısınır, yazın tercih edilmemelidir. Tam tersi beyaz renk de güneş ışığını yansıttığı için giyimde ve dekorasyonda yazın tercih edilebilir. Bu anlamda beyaz da soğuk bir karaktere sahiptir demek doğru olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder