26 Nisan 2017 Çarşamba

Şişmanlığın Nedenleri


Günümüzün bir hastalığı olan fazla kilolu olmak veya obezite ciddi bir durumdur ve bir çok sağlık riskine neden olmaktadır. Bundan kaynaklı neden bu kadar kilolu olduğunuzu anlamanız önemlidir. Bu makalede verilen bilgiler uzman görüşlerinin derlemesidir. Net bilgi için doktora gitmeniz ve gerekli tahlilleride yaptırmanız gerekmektedir. İyi okumalar dileriz. 

Şişmanlık- Obezite

Şişmanlık
Şişmanlık veya obezite durumu Vücut Kitle İndeksinin(Beden Kitle İndeksi ) normalin üstünde olması durumudur.Şişmanlık çağımızın en hızlı yayılan hastalıklarından bir tanesidir. İnsanların hareketini kısıtlayan şişmanlık, pek çok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Örneğin; kalp, damar, böbrek rahatsızlıkları , şeker hastalığı(diyabet) yüksek tansiyon ve hipertansiyon, romatizmal hastalıklar, sinirsel rahatsızlıklar vb. hastalıklar şişmanlığın neredeyse doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Şişman insan sayısı giderek artarken bunun nedenleri de bilim adamlarınca araştırılıp ortaya konmaktadır. Şişmanlık aslında ihtiyaçtan fazla alınan karbonhidrat, yağ ve proteinin vücut tarafından yağa çevrilerek depolanması olarak görülse de bunun nedenleri bu kısa açıklama kadar değildir. Bu nedenleri şöyle sıralamak mümkündür:

Maddeler Halinde Şişmanlığın Nedenleri


Yanlış Beslenme Alışkanlığı: Ev yemeklerinin yerini alan hazır gıdalar ve fast-food denilen hızlı yemekler , yağlı yemekler, kızartmalar, düzensiz öğünler, gece yemek yemek gibi alışkanlıklar şişmanlığı tetiklemektedir.

Yaş ve Cinsiyet: Ergenlik çağında, kadınlarda regl, hamilelik, doğum ve menopoz dönemlerinde kilo artmaktadır. Gebelikte, fazla besin almaktan kaynaklanan kilo, emzirme döneminde verilmezse kalıcı şişmanlığa neden olabilir. Her yaşta görülebilen şişmanlık yaş ilerledikçe daha çok görülmektedir. Çünkü yaş ilerledikçe metabolizmanın çalışması yavaşlamaktadır. Bu da vücudun yağ yakımını yavaşlattığı için şişmanlamak kaçınılmaz oluyor.

Vücut Faaliyetleri: Vücudun faaliyetine göre enerji ihtiyacı farklılık göstermektedir. Alınan enerji harcanmazsa vücutta yağa dönüşür ve şişmanlığa neden olur. Eğer hareketsiz, sporsuz bir yaşam biçimi seçilirse bu şişmanlığa neden olur. Masa başında çalışanlarda, bedensel aktivitesi az olan işte çalışanlarda bu durum görülmekle beraber hareketin sınırlandığı  emeklilik döneminde de kilo alınmakta ve şişmanlık durumu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca gece çalışan kişilerde de şişmanlık riskinin fazla olduğu belirtilmektedir.

Ruhsal Nedenler: Depresyon, psikolojik travmalar, psikolojik tedaviler şişmanlığa neden olmaktadır. Psikolojik olarak yıpranan kişilerde aşırı yeme isteği doğabilmekte ve kendilerini böyle mutlu hissetmektedirler. Bu da kilo almalarına neden olmaktadır. Özellikle depresyonda olan bireylerin tatlı yeme isteği artmaktadır. Buda fazla kilolara sebep olmaktadır.


Hormonlardaki Bozukluklar: Eğer iç salgı bezlerinin çalışması bozulursa bu metabolizmayı olumsuz etkiler ve vücutta yağ depolanmasına sebep olur. Bu da şişmanlığa neden olur. Tiroit, pankreas, hipofiz, böbreküstü ve cinsel bezlerindeki bozukluk şişmanlığın nedenlerindendir.


Genetik Nedenler: Genetik özelliklerin de şişmanlıkta etkili olduğu yolunda düşünceler vardır. Fakat bazı kesimler ise bu şişmanlık nedeninin kalıtımsal değil o ailenin yeme kültürü ile alakalı olduğunu belirtmektedirler.


Tedavi Edici Müdahaleler ve Alınan İlaçların Etkileri: Kortizon tarzı ilaçlar, uyarıcı maddeler, dopingler, doğum kontrol hapları, migren ve tansiyon tedavisinde kullanılan betablokörler, Histerektomi ( kadında rahmin alınması ameliyatı ), Overiyektomi ( kadında yumurtalıkların alınması ameliyatı ) durumlarında da şişmanlık ortaya çıkabilmektedir.Şişman ve fazla kilolu olmanızın nedenleri yukarıdaki bilgilerin dışından başka nedenlere de bağlı olabilir. Bunun için Kilo Alma Nedenleri başlıklı yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder