16 Kasım 2018 Cuma

Şişmanlık ve İyi Olma Sendromu


Bazı durumlarda insanlar yaşadıkları sorunlar ile başa çıkamazlar ve kendi hallerine anlamlandırarak sağlıksız olsalar daha mutlu olurlar. Aslından bu diyet sorunundan çok artık bir psikolojik sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizler uzman görüşlerinden yaralanarak bu konu hakkında sizlere bazı bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Obezite ve İyi Olma Sendromu


Şişmanlık
Şişman olmak beden kitle endeksinizin fazla olması durumudur ve bu gibi durumlarda iyi olma sendromu denilen bira psikolojik durum ile karşı karşıya kalınabilir.Başkalarına sürekli hediye almak, kendi isteklerini ikinci planda tutmak, etrafındakilerin sevgisini kaybetmemek ve yalnız kalmamak uğruna hep uyumlu insan olmaya çalışmak iyi olma sendromunun bazı belirtileri arasındadır. Vücut ağırlığı normalden fazla olan kişilerde de görülebilen “iyi olma sendromu” aslında öz güven eksikliğine bağlı olarak görülebilmektedir. Bu durum fiziki açıdan kaybedilmiş olan sosyal statünün başka açılardan tamamlamak istenmesi durumudur.

Obezite Nedenleri ve Sonuçları

Obezite ve şişmanlık durumları fiziksel rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Aşırı kilolu olan ve Vücut Kitle Endeksi yüksek çıkan insanlarda kalp yetmezliği, kalp sorunları, damar sorunları, diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca aşırı kilolu insanlarda psikolojik olarak sıkıntılarda çabuk oluşabilmekte depresyon,stres veya iyi olma sendromu gibi durumlar görülebilmektedir. Dış görüntüsünden memnun olmayan kişiler de kendilerini kabul ettirmek için zaman zaman fazladan çaba gösterme ihtiyacı oluşmaktadır. Fazla kilolarını adeta özür dilenmesi gereken bir durummuş gibi görerek açığı kapatma eğilimine girmektedirler.  

Fazla kilolu veya obez bazı kişiler dış görüntülerini insanların onları sevmemesi ya da kabul etmemesi için bazen geçerli bir sebepmiş gibi görürler ve ardından da, normal koşullarda olacağından çok daha iyi çevrelerine davranışlar sergilemeye başlarlar. Normalde verecekleri tepkileri vermeyip öfkelerini, kırgınlıklarını, kızgınlıklarını, hüsran ve hayal kırıklıklarını karşısındakini kaybetmemek uğruna dile getirmeyebilirler. Ne yazık ki bu duyguları bastırmanın onlara nasıl zarar verdiğini ve onlara daha fazla kilo olarak döndüğünü de fark etmezler. İfade edilemeyen duygular herkeste olabileceği gibi onlarda da yemek yeme dürtüsüne yol açarak sağlıksız bir fazla yeme durumuna sebep olur. Rahatsız edici ortamda gülümseyerek ve alttan alarak geçiştirilen durum, yalnız kalınca yemeğe saldırma tepkisine dönüşmekte ve bu durumlar depresyona bağlı yemek yeme durumlarını giderek arttırmaktadır. 

En yaygın örnek kilolu kişilerin etraflarındaki insanların sürekli kilolarıyla ilgili yorum yapmaları veya soru sormalarından rahatsız olmalarına rağmen kibarca cevap vermeye çalışmalarıdır. Dolayısıyla insanlar rahatsızlık verdiklerini bilmeden, kendilerince iyi niyetle ısrarla soru sormaya ve yorum yapmaya devam ederler. Halbuki “zayıflamışsın”, “kilo vermiş görünüyorsun” gibi genellikle iltifat kategorisinde görülen cümleler bile çoğu zaman duymak istemedikleri cümlelerdendir. Fakat sosyal çevreyi kaybetme korkusu ile bu cümleleri duymaya devam ederler. Bu döngüyü bir noktada kırmaları ve kendilerine zarar vermektense karşılarındakine ne hissettiklerini bildirmeyi tercih etmeye başlamaları gereklidir.

Bir başka çok karşılaşılan durum ise sürekli hediyeler vererek arkadaş çevresini mutlu etmeye ve onlardaki değerini arttırmaya dayalıdır. Karşılarındaki insanı mutlu etmek uğruna bazen kendilerini yıpratabilirler. Bu iyi niyetleri genellikle sömürüye açık hale geldiğinde dışarıdan uzun vadede ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Ve sonucunda hediyelere rağmen uzaklaşan kişiler geride yine kırgın, kullanılmış hisseden ama bunu dile getirememiş ve aynı döngüye giren insanlar bırakırlar.

Başkalarına gösterdiğimiz özeni öncelikle kendimize göstermeyi, başkalarina hediye aldığımız kadar kendimize hediye vermeyi öğrendiğimiz zaman daha mutlu bireyler haline gelebiliriz.

İyi olma sendromu doğrudan fazla kilolarınızla alakalı olmayabilir. Bu durumun asıl oluşma sebebi kendine olan öz güven kaybının yaşanması ve devamlı arkadaşlarını kaybetme korkusudur. Kendine güven eksikliği yaşayan kişilerin bir kısmında kendini kabul ettirebilmek, sevdirebilmek için insanlara iyi davranması gerektiği yanılgısı doğabilir. Ancak buradan her vücut ağırlı fazla olan kişinin kendine güven eksikliği olduğu, ya da her kendine güven eksikliği olan kişinin bu şekilde bir inanış geliştirdiği sonucuna varılmamalıdır.Yukarıdaki yazımıza istinaden Aç Kalmadan Zayıflama yazımız sizlere yardımcı olabilir. Fazla kilolar bir sağlık sorunudur ve dikkat edilmelidir. Bundan kaynaklı yazımız umarım size yardımcı olur ve görüşlerinizi değiştirebilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder