28 Nisan 2017 Cuma

Sivilce İzleri Nasıl Geçer


Sivilce İzleri


İnsanların çoğu yaşamının bir döneminde sivilce ile karşılaşmıştır ve sivilceleri kendiliğinden , iz bırakmadan geçmiştir. Fakat bazı kişilerin sivilceleri yara izi bırakır ve uzun yıllar boyunca bu sivilce izleriyle yaşamak zorunda kalabilirler. Bu izler ve kusurlar, kişiden kişiye değişmekle birlikte fazlasıyla rahatsız edici olabilirler. Hayatınızı farklı şekillerde etkileyebilir. Sosyal yaşantınızda , iş yaşantınızda kendinizi kötü hissedebilirsiniz.
Sivilce yara izinin genelde iki ana tipi vardır. “keloid scar” ciltte vücut tarafından iyileştirilen sivilce yarasının yerinde dokunun biraz aşırı büyümesiyle sonuçlanan yara izinin bir tipidir. Genelde hafif daha sert, tümsek ve lastik gibi elastik yapıdadır, rengi ise cilt renginden biraz daha açık renkte olabileceği gibi pembeden kahverengiye de değişebilir.

“ice pick scar” ise dermise derine uzanan yara izidir. Küçük bir delici aletle delinmiş gibi görüntüsü vardır. Suçiçeği yarasını da andırır. Bu izlerin ortalarında minik çukurlar vardır. En fazla yanaklarda rastlanır.


Sivilce İzlerine Kesin Çözüm


Sivilce izlerinde en iyi tedavi yolu öncelikle oluşan sivilce izlerinin dışssal müdahalelerle sıkmak, koparmak, kesmek vb. tıbbi olmayan yöntemlerle tercih etmemektir. Bu tarz müdahaleler sivilce izlerinin yapısında dermatolojik sorunlara yol açacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Günümüzde uygulanan birçok sivilce izi tedavi yöntemi mevcuttur. bunlardan son dönemlerde öne çıkanlarını şu başlıklarda sıralayabiliriz.

Lazerle Sivilce İzi TedavisiCildin hasarlı bölgelerini ortadan kaldırmak için lazer ışınları kullanılan tedavidir. Sivilce izlerinde %50 oranında başarı sağlandığı, bu başarı oranının bazı hastalarda yüzde 90 lara varabildiği bilinmektedir. Belki tek eksisi diğer tedavi yöntemlerine göre biraz daha pahalı olabildiğidir.

Lazer yönteminde, sivilce yara izleri özel bir teknikle yakılır. Yeni oluşan deri daha düzgündür, izler daha azdır. Bu anlamda bir tedavi metodu olarak lazer yöntemi deride iz bırakma ihtimali düşünüldüğünde , dikkatli ve üzerine düşünülmesi gereken bir yöntemdir. Bununla beraber koyu cilt rengine sahip olan kişilerde de ten renginin uygulanan lazerle açılmasıyla leke benzeri izlerinde oluşması kuvvetle muhtemel başka bir handikaptır. Lazer tedavisini alternatif tedavi kimyasal peeling yöntemiyle sivilce izi gidermektir.Cerrahi Yöntemle Sivilce İzi TedavisiBu yöntem büyük sivilce izlerinde uygulanır. Mevcut iz küçük bir kesici alet ile kesip alınır ve dikiş atılır. Dikiş yerinde küçük bir iz kalabilir fakat orjinal izden çok daha küçük olacağı için tercih edilebilir. Ya da bu sivilce yara izi kesip çıkarıldıktan sonra bir deri nakli yapılabilir. Bunda da yine iz kalabilme ihtimali her ihtimalde söz konusudur. Sadece uzman estetisyenler tarafından uygulanır.

Deri Altında Kesi TedavisiDeri altında kesi yöntemi ile sivilce izi tedavisi lokal anestezi altında yapılan basit cerrahi bir prosedürdür. Bir iğne veya küçük bir kesici, deriye batırılır ve derinin yüzeyine paralel olmak koşulu ile deriyi ayırır. Yani alet, deriyi daha derinde bulunan dokulara bağlayan bantları keser. Deri görünür bir şekilde kaldırılır ve amaç çukur olan yerleri biraz daha düzeltmektir.

DermabrazyonBil silindir etrafında hızla dönen minik bir tel fırça, derinin en üst tabakalarını aşındırır. İyileşmeden sonra, yara izleri daha az belirgindir, izlerin derinlikleri azalmış haldedir. Düzgün bir cilt yüzeyi oluşturmak için derinin cerrahi olarak kazınması işlemine dermabrazyon deniliyor. Bu yöntem fazla derin olmayan sivilce izlerinde uygulanmaktadır. Bu yöntem çok dikkatli uygulanmalıdır. Günümüzde dövme silme işlemi içinde kullanılan bu metodun kullanımı giderek azalmaktadır, bu tedavi yerini kimyasal peelinge bırakmıştır.

Dolgu TedavisiBu yöntemde dolgu malzemeleri doktor tarafından uygulanarak cilt doldurulur. Dolgu malzemeleri sivilce yara izine enjekte edilir ve çukur seviyesini yükseltir. Sonuçları sürekli değildir ve birkaç aydan sonra tekrarlanması gereken bir yöntemdir. Çünkü vücut bu dolgu maddelerini zamanla eritir. Genelde dolgu malzemesi olarak (collagen, hyaluronic asit ve hastadan alınan yağ) kullanılır.

Başlıklar halinde kısa özetlediğimiz bu sivilce tedavi yöntemleri her ne kadar hala tıbbi olarak uygulanmaya devam edilse de; dermatolojik sorunların, artan hava kirliliği, besin zincirindeki dejenerasyon ve artan strese bağlı olarak son zamanlarda giderek artan sivilce izi problemlerinin çözümü için etkin sonuçlar çıkaramadığı ve her bir yönteminde olası izler bırakma ihtimali düşünüldüğünde artık tercih edilmediğini bilinmektedir.

Burada ayrı balıkta ele alacağımız kimyasal peeling yöntemi son dönem tıbbi uygulamarda en etkin sonuçları vermekle beraber evde kişinin kendi başına uygulayacağı bir basitlikte bir yöntem olmasıyla en çok dikkati çeken tedavi yöntemidir.

Kimyasal Peeling ve TCA UygulamasıNispeten en ucuz sivilce izleri tedavi yöntemi olan kimyasal peeling, cildin kendisini yenilemesi mantığına dayanır. Küçük ve derin olmayan sivilce izlerinde çok fazla başarı gösterir. Cildin hasarlı olan üst kısımlarını soyarak, alttan yeni ve pürüzsüz bir cilt tabakasının çıkmasını teşvik etmeye dayalı bir yöntemdir. Cildin asit yardımıyla yakılması ve kabuk attırılması yöntemi sivilce izlerinden kurtulmak mümkündür. Asit uygulamaları ayda bir yapılır ve üç dört işlemde yani 3-4 ayda sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.

Triklorasetik asitin’in kısaltması olarak bilinen TCA, asidik yapısıyla uygulandığı bölgede dokunun asitin derecesine bağlı olarak, soyulacak katman kalınlığınıda belirlemektedir, ancak her zaman için uygulamalarda daha düşük asit oranı kullanmak çok daha iyidir. Zamanla asit oranını arttırırsınız.

İtinalı bir uygulama ile sivilce ve yara izlerinde rahatlıkla uygulanabilecek bir asit olan TCA uygulaması için %15 ve %20 arasında asitlerle uygulama yapabilirsiniz.

Sivilce ve Yara İzlerinde TCA Nasıl UygulanırSivilce yada yara izinin boyutu , derinliği , ten rengi ve cildin hassasiyet yapısına göre derecelendirilen tca peeling asit çözeltisi, sorunlu bölgeye ecza tipi pamuk yardımıyla cilde sürülür. 1 ile 2 dakika arasında değişen sürelerde bu işlem gerçekleştirilir. Sonrasında cildinizi bol suyla yıkamalısınız. Cildinizi yıkadığınız suyu dolapta soğutursanız çok daha iyi olur. Ayrıca cildinizi damacana suyla yıkayın.

Yıkama işlem bittikten sonra cildinize madecassol, bepanthene, e vitamini (alfa tocapherol), çinko oksit, gibi maddelerle bakım yapabilirsiniz.

TCA Uygulamasında Dikkat Edilmesi GerekenlerTca sonrası dikkat etmeniz gereken en önemli konu cildinizi soymamaktır. Cildiniz muhtemelen 5 ile 8 gün arasında soyulmaya başlayacaktır. Kesinlikle cildinizi soymaya kalkmayın. Cildiniz kabuk bağlayacak ve bu kabuklar zamanla kendiliğinden atacaktır. Cildinizi güneş ışığına, ısıya, darbeye karşı korumalısınız.

Tca yaz aylarında uygulanır mı gibi sorular geldi, tca yaz aylarında eğer evden 10 gün çıkmayacaksanız tercih edilmez. Yani 10 gün evde kalmanızda bir sorun olmayacaksa yazın uygulama yapabilirsiniz. ama onun haricinde ekim ayından itibaren mayıs ayının ortasına kadar uygulanabilir.

Sonuç olarak, TCA uygulamasının sivilce yara izi tedavisinde bilinen en etkin peeling uygulaması olduğunu, genel olarak dünyada kullanılan en sık yöntem olmasından anlaşılabileceği gibi evde kişinin kendi başına uygulayabileceği bir yöntem olması da en cazip yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yazımızın sonuna gelirken, sivilce ve yara izi tedavisinde kullanılan yöntemler, son dönem baş vurulan en sık uygulama olarak TCA tedavisi hakkında hazırladığımız yazımızın sizler için yaralı bir yazı olduğunu umuyor, konuyla ilgili diğer peeling makalelerimizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder