5 Nisan 2017 Çarşamba

Sivilcesiz Güzelliğin SırlarıYüzünüzde beliren bu küçük noktacıklar sinir bozucu değil mi? Ergenlik çağı da geçti, peki neden hala oradalar? Bu konuda yanlış bildikleriniz… metabolizma bozukluğu etken Yağ bezelerinin fazla çalışmasından, hormon veya aaaabolizma bozukluklarından kaynaklanan en küçük çıbanlardır sivilceler. Kalıcı izler bırakabilir En sık yüzde, alında, sırtta, göğüste ve omuzlarda oluşur. Estetik görünümün geçici olarak bozulmasına neden olabilecekleri gibi, şiddetli olan lezyonlar nedbeleşerek iyileştiklerinde kalıcı izler de bırakabilirler.
 Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer


Öncelikle bir günde sivilce izlerini veya sivilceleri geçirmezsiniz. Sivilce lekeleri  ve sivilce oluşumunu engellemek için C vitamini, A vitamini, E vitamini ve bunlardan çıkarılan yağlar ile cildinize bakım yapmalısınız. Ayrıca cildinizin yağ dengesini sağlamalı ve doğal yağlar ile - badem yağı, susam yağı, hint yağı, zeytin yağı- bakım yapmalısınız. Ayrıca sivilce lekeleriniz için limon suyu, lavanta suyu, gül suyu ve elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bunlar antimikrobik ve anti bakteriyel etkileri sayesinde cildinizi temizler.  Ayrıca sivilcelerinize C vitamini  kaynağı ve salisik asit bulunan limon suyu sürebilir ve kurutabilirsiniz. Ayrıca sivilce kurutmak için diş macunu veya karbonatta kullanabilirsiniz. Bu kullanımların dikkatli yapılması ve cildin başka yerlerine taşırılmaması önemlidir.

Sivilceler Hakkında Yanlışlar ve Doğrular“Bazı besinler bende sivilce yapıyor”: Yanlış


   Besinler ve akne üzerine yıllarca süren çalışmalar sonunda herhangi bir besinin akneye sebep olmadığını ortaya koymuştur. Ne çikolata akne yapar, ne yağlı yemekler ne de süt. Eğer öyle olmuş olsaydı o besinlerden yemeyerek insanlar sivilcelerinden kolayca kurtulurlardı. Beslenme şeklinizi değiştirerek sivilcelerden kurtulamazsınız fakat cilt sağlığınızı dengeli beslenerek koruyabilirsiniz. Bu da sivilce oluşumunu dolaylı olarak engelleyebilir.“Stres sivilce yapar”: Yanlış


Stres sivilcelere yol açmaz. O yüzden stresten kurtularak sivilcelerin geçmesini beklemek boşunadır. Strese karşı kullanacağınız ilaçların yan etkisi sivilce olabilir.Stres, cilt yüzeyine daha fazla sebum salgılanmasına neden olarak belki dolaylı olarak mevcut sivilceleri arttırabilir ancak hiç yoktan sivilce var etmez. Stressiz olduğu bilinen kimselerde de sivilce çıkabilir. Sivilcenin tedavisi başka türlü, stresin tedavisi başka türlüdür.
“Güneş ışığı sivilcelere iyi gelir”: Hayır


 Sadece yüzünüz biraz daha bronzlaşacağı için sivilceler daha az dikkat çeker. Güneş ışığı birkaç sivilceyi kurutsa bile yenilerinin gelmesini engelleyemez, epidermise(cilt üstü tabakası) zarar verebilir ve ilerleyen safhalarda sivilceler artabilir.Ayrıca güneşin UV ışınlarına fazla maruz kalmak cildin hızla yaşlanmasına ve cilt lekeleri oluşumuna neden olabilir. Güneşe çıkmadan önce koruyuculuk katsayısı en az 15 olan koruyucu losyonlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Sivilceleriniz içinse sivilce tedavisi görmekte fayda var.
“Sivilcelerimi zaman zaman patlatıyorum”: Sakın!


 Sivilcelerinizi patlatmakla mikroplara davetiye çıkarırsınız ve eğer enfeksiyon kaparsanız yüzünüzde ömür boyu geçmeyecek kalıcı yaralar meydana gelebilir. Siyah noktaları(komedonları) da sıkmamak gerekir.
“Sivilceler yaş ilerledikçe geçer”: Tam böyle değil!


 Sivilceler ileri yaş grubunda daha az görülür ve en çok ergenlik döneminde hormonların aşırı çalışmasından kaynaklı sivilce oluşumu vardır. Ancak sivilcelerden büyüyerek kurtulamazsınız. Bazı kimselerde sivilcelerin neden olduğu kalıcı yaralar vardır. Tedavi edilebilecek bir hastalığı tedavisiz bırakmamak ve kalıcı yara riskinden mümkün olduğu kadar erken kurtulmak gerekir. 20-44 yaş arası insanların yüzde yetmiş beşinde akne görülmezken geriye kalan yüzde 25′inde akne mevcuttur. Bazı hanımların adet dönemleri boyunca değişen hormon dengeleri sivilcelere neden olabilir. Doğum kontrol hapları sivilce yapabilir. Hamilelikte de sivilce görülebilir. Bu durumlarda sivilce oluşumu normaldir ve yukarıda sivilce tedavisi için bazı basit yöntemler gösterilmiştir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder