13 Nisan 2017 Perşembe

Solaklık Nedir? Neden Kaynaklanır ?


Solaklık Nedir

Bu yazımızda sizlere solaklık nedir? Solaklık nedenleri nelerdir? herhangi bir zararı var mıdır? sorularının cevaplarından bahsedeceğiz. Şimdiden iyi okumalar dileriz.

Solak olan bir kişi öncelikle sağ elinden daha çok sol elini kullanır. Bir solak, muhtemelen kişisel bakım, yemek pişirme ve benzeri işler için sol elini kullanacaktır.

Solaklık Genetik Mi


Yazma, elle tutulan pek çok insan sağ eliyle yazdığı, ancak sol elini diğer görevler yaparken kullandığı için, elin gösterdiği gibi kesin bir gösterge değildir.

Yetişkin nüfusun yaklaşık% 8 ila 15'i solaktır.

Çalışmalar, erkeklerde solaklığın kadınlardan daha yaygın olduğunu göstermektedir.

Solaklık Ve Zeka 


Solaklık, genel popülasyona kıyasla, aynı ikizlerde daha sık görülür ve nörolojik olarak düzensiz bireyler gibi (epilepsi, Down Sendromu, otizm, zeka geriliği, disleksi, vb.) çeşitli gruplar vardır. Birçok ünlü solak insan ve sol elini kullanan insanlarda daha aktif olduğu söylenen sağ beyin yarıküresi bazı durumlarda dahilik ile ilişkili bulunmuş ve sanatsal ve görsel beceri ile ilişkilendirilmiştir.


Solaklık Doğuştan Mı


Solaklargenel nüfusun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturur. Ancak araştırmacılar, belirli ruhsal bozukluklara sahip popülasyonlarda bu oranın arttığını bulmuşlardır. Daha önce yapılan çalışmalarda psikozlu insanların yüzde 20 oranında solak olma olasılığı olduğu ortaya çıkmış, ancak SAGE dergisinde yapılan küçük bir çalışma psikotik soyunun oranının daha yüksek olabileceğini buldu. New Haven, Connecticut'taki Yale Üniversitesi'nde araştırmacılar ve Dallas'daki Teksas Güneybatı Tıp Merkezi Üniversitesi, poliklinik psikiyatri kliniklerinde 107 hastayı değerlendirdi. Depresyon veya bipolar bozukluk gibi duygudurum bozuklukları olanlarda, sol elin oranı ortalama olarak yüzde 11'e yakındı. Ancak şizofreni veya şizoaffektif bozukluğu olanlar gibi psikozlu kişilerde, sol elini kullanma oranı ortalama yüzde 40'ın üzerindedir. Araştırmacılar beyin lateralitesinin rol oynadığını teorize ediyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder