1 Nisan 2017 Cumartesi

Sosyal Fobi ve Anksiyete Nedir?


Sosyal Fobinin İşaretleri ve Belirtileri Nelerdir?


İnsanların toplum içerisinden diğer insanlardan çekinerek davranması ve alay konusu olacağını düşünerek davranışlarını sınırlandırması durumuna sosyal fobi denilmektedir. Basit fobi ya da agorafobiden daha az sıklıkta görülür. Sosyal fobinin üç temel ve üç bağlan­tılı belirtisi vardır.

Sosyal Fobinin Temel Belirtileri


1. Başkaları tarafından davranışsal olarak incelenme  ve bakışlarına maruz kalma korkusu vardır.
2. Başkaları tarafından şahısa yönelik dalga geçilme ve alay konusu olma korkusu vardır.
3. Bu durumu yaşayan insanlar temelde başkalarının önünde utandırıcı şekilde davranma korkusu yaşarlar.

Sosyal Fobinin Bağlantılı Belirtileri


1. Bu bireylerde başkaları tarafından inceleme ve gözlemlenme durumlarda aşırı kaygılı davranışlar sergilenir.
2. Bu bireylerde endişe davranış ve performans durumlarını etkiler ve giderek artan bir durum alır.
3. Sonuçta belirgin bir neden olmamasına karşın sürekli endişe halinde olma durumu baş gösterir.

Sosyal Fobinin Teşhis Kriterleri, Anksiyete Hastalığı


Belli koşullarda bulunmaktan ısrarlı ve mantıksız bir korku duymak ki bunlar, başkalarının sizi dikkatle inceleyebileceği ve utanç verici bir şekilde davranabileceği­niz koşullardır. Yukarıda belirtilen koşullarda bulun­maktan kaçınmak için büyük bir istek vardır. Ve yaşanan çekincelerin aşırı olmasından kaynaklı kişi devamlı stres altındadır. Bu gibi durumlarda başka zihinsel ve ruhsal hastalıklar yoktur.

Fobi Rahatsızlıklarının Tedavisi Nedir?


Fobi rahatsızlıklarının tedavisi için dört te­mel görüş vardır.

Bunlar psikoterapi, davranış terapisi, ilaçlar ve destekleyici tedavidir.

Psikoterapi: Psikoterapide, doktorunuz fobinin temel nedenlerini tanımlamaya yardım edecek ve onları sizin için analiz edecektir. Unutmamak gerekir ki siz doktorunuza ne kadar açık olursanız tedavi süreciniz daha olumlu gelişme gösterir.Eğer açık değilseniz, iç karmaşanız tanımlandıktan ve analiz edildikten sonra da fobi semptomları göstermeyi sürdürürsünüz.

Davranış Terapisi: Son zamanlarda, davranışlarınızı etkileyen ve değiştiren teknikleri içeren bu görüşün çok etkili olduğu görülmüştür. Bu teknikler ile fobiye karşı olan hassasiyetiniz davranışlarınızı değiştirilmeye çalışılarak tedavi edilir. Doktorunuz birer birer siz­de fobiye neden olan objelerle ya da ko­şullarla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Ön­celikle semptoma en az neden olanla başlayacak ve bunu hoş bir görüntüyle karşınıza getirecektir. Bu davranışsal terapi sizin cevap verme yetinize göre değişecektir. Doktor bu durumda ilerleyebilir veya sizi biraz daha ilk tenkitler ile oyalayabilir. Doktoru­nuz kısa süreli sakinleştiricilere başvura­bilir ve fobik durumla karşılaştığınızda uygulayabileceğiniz basit kas gevşetme yöntemleri öğretebilir. Başka bir başarılı davranış terapisi tekniği, fobiye neden olan şeyi ya da konuyu ya da onun görüntüsünü ar­tık korkuya yol açmayana kadar göster­mektir.

Davranış terapisi agorafobiden çok sos­yal ve basit fobi için kullanılır, ancak unutmamak gerekir ki, bu yöntemin so­nuçları kişiden kişiye değişir. Ve bu terapiye  uygun olup olmadığınız doktor tarafından belirlenir.

İlaçlar: Özellikle agorafobi için doktoru­nuz bir antidepresan önerebilir. Endişe durumunuzun geçmesi için önerilen bu ilaçlar endişe durumunuz yok olmaya başladığında kesilir ve diğer tedavi yöntemleri başlatılabilir.

Destekleyici Terapi: Sosyal fobiyi yaşayan bireyler için çevrenin ve yakınlarının davranışları çok önemlidir. Bundan kaynaklı doktora danışılmalı ve doğru davranış modelleri üzerinde çalışılmalıdır. Unutmamak gerekir ki neden çok korkarsanız, o sizin daha yoğun olarak korkunuz haline gelecektir. Destekleyici terapide belli bir periyotta korkularınızla baş edebilmeniz güven duygunuzun oluşmasını sağlayacaktır. Burada ailenin tutumları oldukça önemlidir.

Ayrıca sosyal aktiviteler, egzersiz faaliyetleri, sizi rahatlatacak yoga vb. hafif sporlar yaparak kendinizi toparlayabilirsiniz. Bu aktivitelerde yakınlarınızın olması ayrıca güven duymanıza yarayacaktır. Unutmayın ki bir çok psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi anksiyetede en büyük rol ailenize ve çevrenize aittir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder