27 Nisan 2017 Perşembe

Sünnet İçin En Uygun Zaman


Sünnet Yaşı

Erkekliğe ilk adım olarak bilinen sünnet, doğar doğmaz yapıldığında sonradan meydana gelebilecek pek çok travmanın önüne geçilmiş oluyor.

Uzmanlarımız, sünnet için en ideal yaş ve yapılması gerekenler hakkında aktarımlarda bulundu.

Sünnet Olmak


Sünnet her yaşta yapılabilmekle birlikte; özellikle 3-6 yaş arasında yapıldığında çocukta psikolojik travmalara yol açabilir ve bu nedenle tavsiye edilmemektedir. Yeni doğan dönemi; cerrahi işlemin rahatlığı, yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve henüz kişilik oluşmadığı için psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle sünnet için en ideal dönem olarak görülür. 2500 gr ağırlığın üzerinde ve ilk 24 saatini doldurmuş yeni doğan bebekler sünnet için en uygun adaylardır. Sünnetin çocuk cerrahları ve ürologlar gibi konusunda uzman kişiler tarafından yapılması ise en sağlıklı ve güvenli tercihtir.

Sünnet Anı


Cerrahi işlemin hastane koşullarında ve hatta ameliyathanede yapılması en doğru seçim olarak karşımızdadır. Halen pek çok sağlık kurumunda lokal (sadece penisin uyuşturulması) ve genel anestezi (hastanın narkozla uyutulması) ile sünnet uygulaması yapılmaktadır. Ancak son yıllarda 3 ayını geçmiş çocuklarda kullanılacak anestezi şeklinin genel anestezi olması gerektiği konusunda artık bir fikir birliği vardır. Genel anestezi hem çocuğu ruhsal bakımdan koruyacak hem de iyileşme sürecini kısaltacaktır. Şüphesiz bu konforlu ve daha insancıl bir yaklaşım olmaktadır. Ayrıca günümüzde uygun ortamda, çocuklara özel, ileri teknoloji kullanılarak verilen genel anestezi eski yıllara göre çok daha güvenli hale gelmiştir.

Lokal anestezide ise; hangi koşullarda ve yaşta yapılırsa yapılsın çocuk penisine yapılacak olan iğne yüzünden büyük korku ve panik oluşturmaktadır. Bu anlar çocuk tarafından yaşamı boyunca korkuyla anılacaktır. Bu nedenle lokal anestezi sadece 3 aydan küçük bebekler için tavsiye edilir.

Sünnette Komplikasyon ve Sakıncalar


Sünnet sırasında derinin fazla kesilmesi, kötü nedbe dokusu kalması, kanama, şekil bozuklukları, idrar yolunun zarar görmesi gibi kalıcı sakatlıklar ve enfeksiyon karşılaşılabilecek problemlerdir. Konuda deneyimli kişilere yaptırılması ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.Sünnet sonrası bakım


Hastanelerde kullanılan yeni teknoloji nedeniyle Plastibell yöntemi nedeniyle herhangi bir pansuman ya da bakım gerekmemektedir. İlk 24 saat düzenli ağrı kesici ve 3 gün süreyle yaraya antibiyotikli merhem kullanılması tavsiye edilir. Sünnet işleminin ertesi günü banyo yapılabilir. İşleme bağlı şişlik, hafif pembe lekelenmeler olabilir. Cerrahi iyileşme birkaç gün içinde olmakla beraber, görüntü olarak tam iyileşme 3 hafta sürebilir


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder