27 Nisan 2017 Perşembe

Taban Çökmesi ve TedavisiTaban Çökmesi Düz TabanlıkDüztaban olup olmadığınızı net olarak bilmek istiyorsanız ayaklarınızı ıslatın, sonra düz bir yüzeyde ayakta durun, kuru yüzeyde ayaklarınızın izi kalacaktır. Normal bir ayak baskısının, ayağın içi tarafında bir girinti bırakan, ayak tarağından topuğa bağlanan geniş bir bandı bulunur. Ayağın içi tarafında bir girinti bırakan iz sizin denemenizde çıkmıyorsa yüksek olasılıkla sizde Taban Çökmesi yada Düz Tabanlık sorunu vardır.Düztaban olmak sorun yaratır mı


Yüksek kavisli bir ayakta, geniş bir girinti ve çok dar bir bağlantı kısmı mevcuttur. Düztaban ise hemen hemen ayak arkusunun olması gerektiği yerde sanki kavis hiç yokmuş gibi neredeyse tam bir iz oluşturur. Birçok yetişkinde düztabanlık ağrısızdır ve hiçbir problem gözlemlenmez.

Ağrılı bir düztabanlık, ayak kaslarının veya tendonlarının incinmesinin bir belirtisi olarak gelişebilir. Düz ayaklar, sırt ağrısına bile neden olabilirler. Eğer durum ilerlerse, yürürken merdivenleri çıkarken ve ayakkabılarınızı giyerken problemler çekebilirsiniz. Ancak düztabanlığın teşhisinde ´ıslak test´ini yapmış olmak yeterli değildir, mutlaka bir doktorun muayenesine ihtiyacınız vardır.

Düz Tabanlığın tedavisi


Ayakkabı değiştirme, ayak kavsini destekleyen, ortopedik aygıtlar kullanma ağrıyı hafifleten ilaçlar almak, istirahat ve buz, fizik tedavi kişinin şikayetine veya durumuna göre doktor tarafından tercih edilebilir. Bazı vakalarda, problemi düzeltmek için cerrahi operasyon gerekebilir. Cerrahi yöntemler; ağrıyı hafifletmede ve kemik dizilimini geliştirmede destek olur. Kendi ayak ve bilek ölçülerinize göre tasarlanımış, deri sağılığına uygun malzemelerden tasarlanmış ayakkabılar kullanmanızda bu rahatsızlığın giderilmesi konusunda oldukça önemlidir.

Düz Tabanlık Ne Kadar Yaygındır


Ayak tabanında düzleşme durumu olan düz tabanlık genellikle , çocuk ayağına bastığında daha belirgin görülür. Bir çok anne ve babada çocuklarının düz taban olup olmadığı konusunda endişe vardır. 2 yaş ve altı çocuklar incelendiğinde düz tabanlık oranı % 90 ların üzerinde iken; 10 yaş grubu çocuklarda düz tabanlık oranı  % 4 tür.

Düz tabanlık, birçok çocukta esnek tipte olup zaman içinde geçmektedir. Ancak, düz tabanlık şüphesi olan çocukların ortopedi muayeneden geçerek ayırıcı tanılarının yapılması şarttır. Düz tabanlık, kısa Aşil tendonu, ayak dış grup adelerinin (peroneal) spastisitesi ve ayak kemiklerinin arasında köprü olması durumunda müdahale gerektirir. Çocuk parmak ucuna yükseldiğinde ark (ayak alt içteki çukur) normale dönüyorsa bu durum büyük olasılıkla bizim esnek düztabanlık olarak adlandırdığımız türevidir. Bu formdaki düz tabanlık büyük ölçüde zamanla normale dönmektedir. Bir grup çocukta 4-5 yaşta ayak normale dönerken bir grup çocukta da düz tabalığın tamamen düzelmesi 8 - 10 yaşını bulmaktadır.

Çocuklarınızda Taban Çökmesi Varsa


  • Çocukalrınızı bol bol parmak ucunda yürütün.
  • Kimi zaman yalın ayakla yürümesini sağalayın.
  • Ayak bileklerini ve ayak parmalarını çalıştırıcı basit ayak hareketler  uygulatın.
  • Yere bir peçete yada misket gibi cisimler koyun ve çocuğunuzun bu cisimleri ayak parmaklarıyla kavrayarak yerden alması gibi oyunlar türetin..
  • Ayağının altına küçük yumuşak bir top koyun ve ayağı ile bu topu ileri geri yuvarlayarak ayak kaslarının çalışmasını destek olun.Eğer ,çocuğunuzda bu tip ayak sorunları görülüyorsa, büyüyünce geçer deyip ihmal etmeyin ve mutlaka gerekli tedavi yolları arayın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder