22 Nisan 2017 Cumartesi

Tatlı krizi tedavisi,diyeti


Tatlı Krizi Neden Olur


Her sabah tüm iradenizle diyete başlayıp akşam saatlerinde bir dilim pastaya ya da koca bir parça çikolataya yenik mi düşüyorsunuz? Diyetinizi bozduğunuzu düşünerek moraliniz de bozuluyor mu? İşte size tatlı krizini çözmek için önerilerimiz;

Depresyon dönemleri ve adet öncesi bir haftalık zaman dilimi, kadınların kabusu olmayı sürdürüyor. Çünkü adet döneminde östrojen, prolaktin, tiroid hormonlarının seviyesindeki artışlar, kadınlarda tatlı krizlerine yol açıyor.Adet döneminde artış gösteren östrojen hormonu nedeniyle enerji açığa çıktığını belirten uzmanlar ; enerji de tatlı besinlerde olduğundan tatlılara yönelme olduğunu söylemektedirler. Ayrıca kan şekeri dengesiz olan insanlarda daha çabuk tatlı yeme isteği gelişmekte ve bu durum sağlıksız kiloya neden olmaktadır.Tatlı Krizi Nasıl Bastırılır


Kadınları zora sokan ve sonraki aylarda birbiri üstüne binen kilolarla kendini gösteren krizi baskılamak doğru değil. Yani bu dönemde hamur işi tatlılar yerine, sütlü tatlılar, meyveli yoğurt yiyerek durumu hafifletmeniz gerekmektedir.Ayrıca meyveli yoğurt ve sütlü tatlılar grubu (sütlaç, kazandibi, muhallebi) kadınlarda 25 yaşından sonra yüksek oranda ortaya çıkan kalsiyum ihtiyacını da karşılamaktadır. Adet öncesi dönemde 2-3 günde bir sütlü tatlı yemek, krizin etkisini hafifletebiliyor. Birçoğumuzun vazgeçemediği çikolatayı küçük parçalar halinde “çok az” tüketmemiz gerekmektedir ve tercihinizi bitter çikolatadan yana kullanmalısınız. Ayrıca kakao oranı ne kadar yüksek olursa o kadar sağlıklı olacaktır. Eğer tatlı sendromlarına girdiyseniz beslenmenizi aşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz.


Tatlı Krizinde Ne Yenir


Sabah Kahvaltısı: Şekerli süt, beyaz beynir (2 dilim), domates salatalık, bir iki tatlı kaşığı bal veya reçel, 2 dilim ekmek.

Ara: Bir porsiyon sütlü tatlı (muhallebi, sütlaç, kazandibi).

Öğle yemeği: Bir kase çorba, bir porsiyon sebze yemeği, salata ve komposto.

Ara: Bir gofret yenebilir, kalorisi düşüktür.

Akşam: 100. 150 gram et (3. 4 köfte), salata, 2 dilim ekmek.

Ara: Aşure, kabak ve ayva tatlısı olabilir.

Beslenmenize yukarıdaki beslenme menüsüne uygun olarak düzenlerseniz tatlı krizlerinizi daha rahat atlatabilirsiniz. Ayrıca bu genel bir beslenme planıdır ve sizin kan tahlilinizi yaptırmanız ve bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bunu da unutmayınız.Ayrıca tatlı krizinden kurtulmak için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

1. Öncelikler hayatınızdaki erkeği eğitmelisiniz! Hayatınızdaki erkeği, sizi tatlılarla ayartmaması konusunda eğitin. Bu konuda yazılmış kitapları, yazıları okumasını sağlayın. Siz tatlı bariyerini aşmaya kalkışsanız da mücadelenizde size yardımcı olması konusunda ondan destek isteyin.

2.  Ayrıca hem genel sağlığınız hemde kilo kontrolünüz için perhiz yapmalısınız. Bu uygulamada karbonhidratları azaltmak açlık krizlerini engelleyecektir. Meyve suyu içmeyin, kavun veya elma tüketmeye özen gösterin. Sadece bir öğün elma tüketin ve bunları belirli bir düzene sokun.

3. Kafein sizin tatlı krizlerinize sebep olabilir bundan kaynaklı ;Kahve, çay, cola ve çikolata adet öncesi sendromunu artırır. Bu dönemde mümkün olduğunca kafeinden uzak durun.

4.Alkol aslında saf şekerdir ve hemen yağa dönüşür. Bundan kaynaklı alkol kullanımınızı sınırlandırın.

5. Yiyecek alerjisine dikkat! Alerjiniz olan besinleri tüketirseniz tatlı krizi etkisini artırmış olursunuz.

6. Egzersiz ve jimnastik yapmanız çok önemlidir.Adet öncesi dönemde haftada 3 veya 5 seans halinde jimnastik yaparsanız kaslarınız rahatlamış olur ve tatlı krizlerinizle baş etmiş olursunuz.

Alternatif şekerler tüketmenizde ayrıca önem arz etmektedir. Tüm bunlara rağmen şeker, çikolata ve başka tatlılardan uzak duramıyorsanız, bir önlem daha alabilirsiniz. Çoğu uzman günümüzde Xylitol, isomalt, maltitol, mannitol ve sorbitol gibi doğal tatlandırıcılarla üretilen şeker ve sakızların ağızda asit oluşturmadıklarını ve şeker ihtiyacını bastırdığını söylüyor. Şemsiye altında gülen diş logosuyla satılan bu ürünler, dişlere de zarar vermeyen ürünlerden oluşmakdırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder