22 Nisan 2017 Cumartesi

Tatlı krizi tedavisi,diyeti


Tatlı Krizi Neden Olur?


Her sabah tüm iradenizle diyete başlayıp akşam saatlerinde bir dilim pastaya ya da koca bir parça çikolataya yenik mi düşüyorsunuz? Diyetinizi bozduğunuzu düşünerek moraliniz de bozuluyor mu? İşte size tatlı krizini çözmek için önerilerimiz;

Depresyon dönemleri ve adet öncesi bir haftalık zaman dilimi, kadınların kabusu olmayı sürdürüyor. Çünkü adet döneminde östrojen, prolaktin, tiroid hormonlarının seviyesindeki artışlar, kadınlarda tatlı krizlerine yolaçıyor. Adet döneminde artış gösteren östrojen hormonu nedeniyle enerji açığa çıktığını belirten uzmanlar, enerji gereksinimi için tatlı besinlere yönelme olduğunu belirtmektedirler. Ayrıca kan şekeri dengesi bozuk insanlarda daha çabuk tatlı yeme isteği gelişmekte ve bu durum şişmanlığa, hatta obeziteye neden olmaktadır.

Tatlı Krizi Nasıl Bastırılır?


Kadınları zora sokan ve sonraki aylarda birbiri üstüne binen kilolarla kendini gösteren krizi baskılamak doğru değil. Yani bu dönemde hamur işi tatlılar yerine, sütlü tatlılar, meyveli yoğurt yiyerek durumu hafifletme daha doğru bir seçenektir. Ayrıca meyveli yoğurt ve sütlü tatlılar grubu (sütlaç, kazandibi, muhallebi) kadınlarda 25 yaşından sonra yüksek oranda ortaya çıkan kalsiyum ihtiyacını da karşılamaktadır. Adet öncesi dönemde 2-3 günde bir sütlü tatlı yemek, krizin etkisini hafifletebiliyor. Birçok insanın vazgeçemediği çikolatanın küçük parçalar halinde “çok az” tüketilmesi, kakao oranı yüksek bitter çikolata tercih edilmesi sağlıklı olacaktır. Eğer tatlı sendromuna sık giriyorsanız beslenmenizi aşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz.

Tatlı Krizinde Ne Yenir?


Sabah Kahvaltısı: Yumurta, süt, beyaz beynir (2 dilim), domates, bir iki tatlı kaşığı bal veya reçel, 2 dilim ekmek.

Ara: Bir porsiyon sütlü tatlı (muhallebi, sütlaç veya kazandibi).

Öğle Yemeği: Bir kase çorba, bir porsiyon sebze yemeği, salata ve komposto.

Ara: Kalorisi düşük bir tatlı.

Akşam: 100-150 gram et (3. 4 köfte), salata, 2 dilim ekmek.

Ara: Aşure, kabak ve ayva tatlısı olabilir.

Beslenmenize yukarıdaki beslenme menüsüne uygun olarak düzenlerseniz tatlı krizlerinizi daha rahat atlatabilirsiniz. Ayrıca bu genel bir beslenme planıdır ve kişiye özel değişebilir. Bunun için kan tahlili ve uzmana danışılması gerekmektedir.

Tatlı Krizinden  Nasıl Kurtuluruz?

1. Öncelikle ilişkillerimizddeki duyarlılıkları geliştirmeliyiz. İlişkilerinizde tatlı ödülünü çıkarın. Bu konudaki çalışmaları ve çalışmaların sonuçlarını araştırın. Tatlı bariyerini aşmaya çalışmanızda ve mücadelenizde ilişkinizin sizi desteklemesini isteyin.

2. Ayrıca hem genel sağlığınız hemde kilo kontrolünüz için diyet kontrolü önemlidir. Bu uygulamada karbonhidratları azaltmak açlık krizlerini de engelleyecektir. Meyve suyu yerine meyve tüketmeye özen gösterin. Örneğin, sadece bir öğün elma tüketip, belirli bir düzen oluşturabilirsiniz.

3. Kafein tatlı krizine neden olabileceği için kahve, çay, cola ve çikolata adet öncesi sendromunu artırabilir. Bu dönemde mümkün olduğunca kafeinden uzak durun.

4. Alkol aslında saf şekerdir ve hemen yağa dönüşür. Bu nedenle alkol kullanımınızı sınırlayın.

5. Besin alerjisi de tatlı krizi etkisini artırmaktadır. Diyetinizde alerjik besinlere dikkat edin.

6. Egzersiz ve jimnastik yapmanız çok önemlidir. Adet öncesi dönemde haftada 3 veya 5 seans halinde jimnastik yapmanız kaslarınızı rahatlatır ve tatlı krizini elimine edersiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder