4 Nisan 2017 Salı

TCA Peeling Nasıl Yapılır

Bir çok klinik, güzellik merkezi ve evlerde insanlar cilt üzerindeki kusurları gidermek için tca kimyasal peeling uygulaması yapıyorlar. Peki bu uygulamalarda ne yapmak gerekir nelere dikkat etmek gerekir. İşte bu yazıda sizlere tca nedir, nasıl uygulanır, kimlere uygulama yapılmaz, uygulama ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri yazacağım.

TCA Nedir


TCA ( trikoloroasetik asit ) kimyasal peeling uygulamalarında en sık kullanılan peeling asitidir. Bir çoğumuzun bildiği üzre kimyasal peeling, aha (alfa hidroksi asit) bha (beta hidroksi asit) ve tca gibi asit solüsyonlarının kullanılarak gerçekleştirildiği bir cilt tedavi yöntemidir. Asidin derinin en üst tabakası olan epidermik tabakayı yakarak , hücre ölü dokusunun soyulması ve bu biçimiyle ciltten atılmasını sağlayan bir yöntemdir. Asit isimi duyunca insanlar genelde korkarlar ama dikkatli uygulamalarla cilde zarar vermeyen bir uygulamadır.

Bir çok nedene bağlı olarak tenimizde ortaya çıkmış yada doğuştan var olan cilt lekeri , çatlak, sivilce,  yara, ameliyat,  kesik izleri, kalıcı dövme silme işlemleri, güneş yanıklarına bağlı oluşan kararma , pigment dengesizliğine bağlı gelişen derideki ton farklılıkları hatta genital siğil hastalıkları gibi bir dizi dermatolojik sorunun tedavisinde uygulanan TCA bir çok cilt hastalığına çözüm sunmaktadır. Unutmayın ki insan derisi çok mükemmel bir yapıdadır. Derimiz soyuldukca kendisini yenileyen çok özel bir yapıdadır.

Bu özelliği ile özellikle avrupa ve abd'de uzun yıllardır kullanılmasına rağmen ülkemizde hala yeterince bilinmeyen bir uygulama olan TCA peeling yöntemi, kişinin kendi başına rahatlıkla yapabileceği bir uygulama olmasıyla da hem ekonomik hemde güvenilir bir uygulamadır.

TCA Uygulanmayacak Kişiler


Düzenli ve hedefe dönük kullanımlarda çok yüksek oranlarda başarı sağlayan bir peeling yöntemi olmakla beraber asidik bir uygulama olan TCA peeling yönteminde de elbette dikkat edilmesi gereken durumlar mevcuttur. Her tedavi sürecinde olduğu gibi TCA uygulamasında da öncesi ve sonrası süreçlerde uygulamayı sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek için mutlaka hatırda tutmazı gereken hususları başlıklar halinde sıralayacak olursak;

  • Hamile ve emziren kadınların kullanması sakıncalıdır ayrıca 
  • İyileşmekte olan ve hala kabuk atmamış yaralı bölgelere, 
  • Ameliyat sonrası dikişleri hala alınmamış bölgelere, 
  • Kanamalı olan sivilce , çıban ileri akne semptomlarında, 
  • Aleerjik reaksiyonlara bağlı gelişen zona ve seboroik dermatit hastalıklarının ilk evrelerinde, 
  • Aşırı hassas cilt yapısı olan kişilerde kullanılması sakıncalıdır. 
TCA peeling uygulamasının cilt üzerinde varlık gösteren iz, leke, dövme vb gibi rahatsız edici unsurların yok edilmesinde kullanılan bir peeling asidi olduğu unutulmamalıdır.  Cilt  hastalıklarının tedavi sürecinde değil tedavi sonrası oluşabilecek izlerin ortadan kaldrılkmasına dönük bir peeling yöntemi olduğu TCA hakkında bilinmesi gereken ilk şeydir.

TCA Peeling Nasıl Yapılır


Cilt yapısının hassasiyetine ve uygulama türüne bağlı olarak farklı oranlarda TCA peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solüsyonu seçmektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli durumun ilk uygulamada sorunun çözülmesini sağlamak amacıyla cildi zorlayan, gereğinden fazla oranlı solüsyon ve cilde temas süresinin fazla olması gibi yaklaşımların kesinlikle tehlikeli olduğudur.

TCA'nın uygulanacağı bölgedeki sorun ne olursa olsun tek sansta sorundan kurulmaya çalışmak tedavi sürecini zora sokacağından, soğuk kanlı ve dikkali davranılmalıdır. Bu yüzden en düşük oranlı tca asitler kullanılmalı asit oranı zamanla arttırılmalıdır.

Cilde asit uygulanmadan önce uygulanacak bölgenin küçük bir kısmında deneme uygulaması yapmak oldukça iyidir. Deneme uygulamasını yüz bölgesinde 2 dakika kol, bacak, sırt gibi yerlerde 4 dakika olarak yapmak iyidir. Uygulama sonucuna göre soyulma kalınlığına bakılmalı ve bekleme süresi ile asit oranları gerek duyulursa yükseltilmelidir.

Uygulama esnasında TCA solüsyonu,  öncesinde temizlenmiş olan bölgeye, cilde temas ettiğinden şüphe duyulmayacak biçimde deneme uygulaması sonucunda karar verilen sürede uygulanmalıdır. 1-2 dakika içerisinde cildde oluşmaya başlayan iğne batıklarına benzer yada yanma gibi hafifi acı hissi yaratacağı önceden bilinmelidir. Ardından cilt bol suyla yıkanmalıdır.

Tca Kimyasal Peeling Bakımı


Cildinize tca kimyasal peeling yaptığınızda tca üst deriyi yakar. Bu kısma kadar bir sorun oluşmaz, tca cildinize aslında zarar vermez. Tca sonrası bakım çok önemlidir. yani cildinizde oluşabilecek leke vb. durumlar tca uygulama sırasında bir hata yapmazsanız bakım kısmında yapacağınız hatalarla oluşur. Şimdi uygulama hatalarından bahsedip sonrasında bakımı madde madde anlatacağım. Tca uygulama hataları şunlardır;

  • Yüksek oranlı asit kullanımı yapılan en büyük hatadır, cildinize uygun asit oranını belirleyin genelde düşük oranlı asitler kullanın oranı daha sonra yükseltirsiniz. 
  • Asitin ciltte fazla bekletilmesi, asit cildinizde fazla bekletilirse daha derin soyma yapar ama bu durumda kontrol zordur, yani asiti yüzde 1 dakika civarı bekletmek iyidir, maksimum 2 dakika bekletiniz. Kol ve bacak gigi kalın deride ise 2 ile 4 dakika arasında bekleme süreleri idealdir. 
  • Asiti iyi durulamamak, asiti bol suyla yıkamalısınız. Yani asiti sonlandırmak için bol miktarda su kullanın.

Tca sonrası yapılması gerken bakım ise şunlardır;

Asit sonrası madecassol, b5 vitamini (d-panthenol), çinko oksit, e vitamini gibi vitamin ve kremler karıştırılarak merhem hazırlamalı, bu merhemi 8 satte bir sürmelisiniz. Kremi çok sürerseniz deriniz çok yumuşar ve erken soyulur, bu yüzden kremleri sabah ve akşam çok az miktarda sürün. Kremi sürerken fazla bastırmayın. BAstırarak krem sürerseniz cildi erken soyulmaya zorlarsınız.

Uygulamadan sonra oluşan deriyi soymayın. Çoğu insan bu deriyi soymak için acele eder, bu deriyi kendiniz soyarsanız bölgeyi kanatırsınız ki yapılan en büyük hata bu olur. Her ne surette olursa olsun deriyi kendiniz soymaya kalkmayın.

Çamaşır suyu veya tuz ruhu gibi maddelerle temas etmeyin, bu maddelerin buharı dahi cildi olumsuz etkiler. Tca sonrası soyulma bittikten bir hafta sonrasına kadar bu konuya dikat edin.

Sabun, temizleme jeli, şampuan gibi maddelerle asit uygulanan bölgeyi yıkamayın. Yani mümkün mertebe damacana suyla yıkayın sert kimyasalların teması her zaman kötü sonuç verir. yıkamamaya özen gösterin. Bu duş almayın demek değildir, duşunuzu alın ama her gün alıyorsanız 3 güne bir indirin.

Cildinizi güneşten koruyun, koruma özellikle derinin soyulmasından sonra çok önemli. alttaki deri çok hassas olur ve güneşe maruz bırakmamaya çalışın. Ayrıca korunma için güneş kremlerine güvenmeyin, hatta güneş kremlerini mümkün mertebe az kullanın, güneş ışıklarından direkt temastan kaçının bu yeter.

Sigara dumanına maruz bırakmayın, çok fazla sigara içiyorsanız duman cildinizde iz bırakabiilir, bu yüzden sigara dumanı üzünüze gelmesin bu konuda dikkat edin.

Evet tca uygulaması sonrasında dikkat edilecekler bunlar, tca kullanım amaçlarını anlattığım jilet izi nasıl geçer, dikiş izleri, faça izi silme yazılarıma da aşağıdaki başlıkları tıklayarak muhakkak okuyunuz. Kafanıza takılan şeyleri yorumlar bölümünden sorun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder