27 Nisan 2017 Perşembe

Terleme ve Tedavisi

Terleme nedir?


Terleme tümüyle istemimiz dışında meydana gelen, metabolizmamızın doğal bir işlevidir. Üstelik vücudumuz için iki önemli işlevi bulunmaktadır; cildi nemlendirip, vücut ısısını sabitler ve vücudun boşaltım sistemine yardımcıdır.

Ter aslında salgılandığında renksiz ve kokusuz olarak salgılanır. Fakat, bakteriler koltuk altı gibi sıcak ve nemli ortamlarda hızla çoğalarak bu salgının kötü kokmasına yol açar.

Neden terliyoruz?


Genellikle ortam sıcaklığının yükseldiği, dans, spor gibi fiziksel aktiviteler sırasında meydana gelir. Bu şekilde vücut ısımızı sabit tutmaya çalışırız. Zaten bunun için vücuda yayılmış en az 2 milyon ter bezi sürekli çalışmaktadır. Fiziksel aktiviteler dışında da heyecan, korku, utanma ve sıkılma gibi pek çok olay, fizyolojik bir neden olmadığı halde terlemeye yol açar.

Vücut ısısı dış sıcaklıklar veya gerilim yüzünden artış gösterdiğinde kan dolaşımı hızlanır. Böylece, ter bezlerinin aktif hale geldiği vücudun üst kısmına doğru bir sıcaklık akımı başlar. Deri üzerinde oluşan ter bu durumda hemen buharlaşıp, deriyi soğutur. Bu sayede insan bir gün içinde kendini fazla yormadan iki litreye kadar su kaybeder. Terlemenin ikinci önemli fonksiyonu ise vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasıdır. Bu nedenle saunalara sık sık gidilmesi önerilir.

Aynı koşullarda terleme oranı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak bir insan günde 0.5 ile 1 litre ter atar..

Terlemeye karşı ne yapabiliriz?


Ter kokusu için çok çeşitli çözümler mevcuttur. En önemlisi temiz olmak. Bunun yanı sıra da terlemenin yarattığı rahatsızlığı bir takım önlemler alarak en aza çekebilirsiniz;


  • Rahat ve hava alan kıyafetler giyin. Özellikle pamuklu kıyafetleri tercih edin.
  • Vücut temizliğine özen gösterin. Özellikle koltuk altında oluşan istenmeyen tüyleri alarak kötü kokuyu büyük ölçüde önleyebilirsiniz.
  • Kahve, alkol ve yakıcı gıdalardan uzak durun.
Deodorantlar

Deodorantlar antibakteriyel bazı maddeler ve alkol içeriklerinde barındırırlar. Bu sayede de bakteri üremesini denetim altına alarak, ter kokusunun oluşmasını engellenir. Terin ayrışması için bakteriler belirli enzimlere ihtiyacı vardır. Bu nedenle bazı deodorantlar bahsedilen bu tür enzimlerden içerir. Diğer yandan ise daha çok parfüm yağları içerdiklerinden dolayı da güzel koku yayarlar.

Deodorant uygularken dikkkat etmeniz gereken en önemli nokta deodorantı temiz ve kuru koltuk altına uygulamanızdır. Terli bir koltuk altına deodorantı sıkmak, oluşmuş ter kokusu ile deodorantın karışımından oluşan daha ağır ve kötü bir kokuya yol açar. Ayrıca giysinin üzerine sıkmak da kokuya engel değildir. Bu arada sprey deodorantları, koltuk altına 15 cm’lik mesafeden kutuyu dik tutarak püskürtmeniz gerektiği de dipnot olarak aklınızda kalsın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder