6 Nisan 2017 Perşembe

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer ?


Tırnak mantarı geçmesi zor bir bakteri  enfeksiyonu olmasından kaynaklı sizlere tırnak mantarı tedavisinden farklı çözümler sunduğumuz yazılarımızı paylaşıyoruz. Eğer tırnak mantarı tedavisinde uyguladığınız yöntemler işe yaramadıysa yazımıza bakarak alternatif tedaviler deneyebilirsiniz. 


Tırnak Mantarı Nasıl Oluşur ? 


Tırnak mantarı, ayak tırnaklarının birinde ya da daha fazlasında ortaya çıkabilen bir tür enfeksiyondur. Başlangıçta tırnaklarda beyaz ya da sarımsı bir görüntü ilerleyen zamanlar da bütün tırnakları kaplayan bir yapıya dönüşebilir. Tırnak mantarı farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Kişiden kişiye belirtiler farklılık gösterse de herkeste aynı anda çıkabilecek belirtileri de vardır.  

Mantarların genel olarak doku hücrelerine nüfuz etme süreci nemli ve steril olmayan koşullarda gelişir. Tırnak mantarları da bu biçime uygun olarak uzun süre havasız kalan, bakımsızlık ve aşırı yorgunluğa bağlı olarak kan dolaşımında yaşana yavaşlamaya bağlı bağışıklık sisteminin zayıflaması bakterileri tetikleyerek, hücre dokusunda bozulmaya ve mantar oluşumuna sebep olmaktadır.  

Tırnak mantarı oluşum süreci, tırnakların daha kırılgan bir şekle bürünerek özellikle renk ve şekil yapısında oluşan tahribatla dikkati çeker. Başlarda parlaklığını yitiren tırnaklar , mantarın ileri safhalarında, kısmi dökülmelerle beraber acıya da sebep olduğundan, tedavi sürecinin aksatılması gerekmektedir.  

Ancak bunlardan daha önemlisi, tırnak mantarlarının önemsenmeyerek ileri safhalara uzamasına göz yummak, özellikle diyabet hastalarında ve ağır ilaç tedavisi uygulanan kişilerde , bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak kangren kadar uzanabilen sıkıntılara sebep olabilmektedir. 

Tırnak Mantarı Tedavisi


Tırnak mantarı tedavisinde bugün farklı ve evde de uygulayabileceğimiz bir yöntem sunacağız size.Tırnak mantarı tedavisin de son dönemde karşılaşılan TCA ve Kimyasal peeling yöntemini ele alacağız.Tırnak mantarının doğal ve bitkisel yollarla tedavisin de mümkün fakat çok tercih edilen ve etkili çözümler getirebilen bir yöntem değildir. 

Tınak Mantarı Tedavisinde Kimyasal Peeling


Ölü hücre dokularını asidik etkilere maruz bırakarak yakan ve soyulma suretiyle deriden atılmasını sağlayan kimyasal peeling yöntemlerinden biri olan TCA peeling uygulamaları, açık yara , kanamalı sivilce, ileri akne ve alerjik hassasiyetleri yüksek cilt yapıları dışında her türlü dermatolojik sıkıntıya karşı güçlü bir tedavi ajanı olarak kullanmak mümkündür. Bu yolla tırnak mantarında da mantarın oluştuğu bölgede lokal olarak uygulanacak TCA peeling mantar oluşumuna neden olan bakterileri katmanlar halinde yakarak yok ederek, tırnak ve olası yayılma ihtimali düşünüldüğünde ciltten uzaklaştırır. 


Tırnak Mantarı Tedavisinde TCA Nasıl Uygulanır

 


İlk aşamada tırnaklarınızı törpüledikten sonra tırnağınıza %40 trichloroacetic acid süreceksiniz. Asiti tırnaklarınıza kulak çubuğu yardımıyla sürmeli ve tırnak etinize değdirmemelisiniz. Asiti haftada bir süreceksiniz, Asiti sürmeden önce tırnaklarınızı iyice törpülemeyi unutmayın. Törpüden sonra kulak çubuğunu asite batırarak tırnak etine değdirmeden dikkatlice mantarlı bölgeye sürüyorsunuz. Bir çok sitede yıkayın falan dense de asiti yıkamayın. Asit ete değmediği sürece yıkamanıza gerek yok, eğer kazayla ete değerse bir süre sonra yanma hissedeceksiniz o zaman yıkayabilirsiniz. Bu işlemi haftada bir yapacaksınız.

İkinci aşamada hem laktik asit hem de salisilik asitli bakımlar yapılacak bu bakımlar ise her gün yapılacak. Tca uyguladığınız ertesi günü bir sonraki tca uygulamasına kadar laktik asit ve tarifini vereceğim merhemi her akşam tırnaklarınıza süreceksiniz. Akşam ayağınızı yıkadıktan veya duştan çıktıktan sonra %60 laktik asiti tırnağınıza sürüp yıkamadan salisilik asit, çinko oksit ve vazelinle hazırladığınız merhemi süreceksiniz.
  • Merhem için 100 gr vazelin
  • 10 gr salisilik asit
  • 10 gr çinko oksit
100 gram vazelinin içerisinde 10 gr çinko oksit ve 10 gr salisilik asiti iyice karıştırınız. hazırladığınız merhemi %60 laktik asit sürdükten sonra bu merhemi her akşam süreceksiniz.


Tırnak mantarı tedavisi için aşağıdaki yazılarımız size farklı alternatifler sunabilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder