6 Nisan 2017 Perşembe

Tırnak Mantarı Nasıl GeçerBu yazıda size tırnak mantarına ne iyi gelir, tedavisi, ilaçları, kesin çözümü ve tırnak mantarı nasıl geçer konularında bilgiler vereceğim.


Tırnak Mantarı Nasıl Oluşur


Tırnak mantarı, ayak tırnaklarının birinde ya da daha fazlasında ortaya çıkabilen bir tür enfeksiyondur. Başlangıçta tırnaklarda beyaz ya da sarımsı bir görüntü ilerleyen zamanlar da bütün tırnakları kaplayan bir yapıya dönüşebilir. Tırnak mantarı farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Kişiden kişiye belirtiler farklılık gösterse de herkeste aynı anda çıkabilecek belirtileri de vardır.

Mantarların genel olarak doku hücrelerine nüfuz etme süreci nemli ve steril olmayan koşullarda gelişir. Tırmak mantarları da bu biçime uygun olarak uzun süre havasız kalan, bakımsızlık ve aşırı yorgunluga bağlı olarak kan dolaşımında yaşana yavaşlamaya bağlı bağışıklık sisteminin zayıflaması bakterileri tetikleyerek, hücre dokusunda bozulmaya ve mantar oluşumuna sebep olmaktadır.

Tınak mantarı oluşum süreci, tırnakların daha kırılgan bir şekle bürünerek özellikle renk ve şekil yapısında oluşan tahribatla dikkati çeker. Başlarda parlaklığını yitiren tırnaklar , mantarın ileri safhalarında, kısmi dökülmelerle beraber acıya da sebep olduğundan, tedavi sürecinin aksatılması gerekmektedir.

Ancak bunlardan daha önemlisi, tırnak mantarlarının önemsenmeyerek ileri safhalara uzamasına göz yummak, özellikle diyabet hastalarında ve ağır ilaç tedavisi uygulanan kişilerde , bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak kangren kadar uzanabilen sıkıntılara sebep olabilmektedir.

Tırnak Mantarı TedavisiTırnak mantarı tedavisinde bugün farklı ve evde de uygulayabileceğimiz bir yöntem sunacağız size.Tırnak mantarı tedavisin de son dönemde karşılaşılan TCA ve Kimyasal peeling yöntemini ele alacağız.Tırnak mantarının doğal ve bitkisel yollarla tedavisin de mümkün fakat çok tercih edilen ve etkili çözümler getirebilen bir yöntem değildir.

Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri


Tırnak mantarı tedavisinde bir kaç sene öncesine kadar uygulanan ilaç tedavileri , özellikle karaciğeri olumsuz yönde etkileyen yapılarının ortaya çıkmasıyla artık uygulanmazken, lazer tedavisi ve cerrahi işlemler yoluyla mantara müdahale eden uygulamalarda yavaş yavaş giderek artan kimyasal peeling yöntemiyle beraber artık pekte tercih edilmeyen yöntemler halini almaktadırlar.

Tırnak Mantarı Tedavisi Lazer


Tırnak mantarı hastalığında en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de lazerli tedavi. Elbette, lazerli tedavi oldukça başarılı ve gelişmiş sonuçlar veriyor bizlere. Lazerler, mantarlı bölgeyi soyarak tedavi sürecini başlatır. Cildin geri kalan kısımlarda ki bileşenleri etkilenmez ve bu nedenle tırnağın mantarlı kısmı dışında kalan bölgeler korunmuş olur. Tıbbi lazerler diğer tedavi yollarına göre oldukça maliyetlidir bundan dolayıdır ki hastalara maliyeti diğer tedavilere oranla yüksektir.

Tırnak Mantarına Domestos


Tırnak mantarını tedavi etmek için domestosun etkinliği hakkında farklı incelemeler yapılmıştır. İşe yaradığını iddia eden çoğu insan, domestoslu tedavi ile birlikte başka bir yöntem kullandıklarını itiraf ediyor. Yani, çamaşır suyu ile tedaviyi sihirli tedavi olarak tanımlamak imkansız.Tırnak mantarında domestoslu tedavi şöyle işliyor ; günde iki kez bölgeyi çamaşır suyuyla yani domestosla silelim. Seyreltilmiş olarak kullanmanız gereken domestos yani çamaşır suyunun içinde ki klorun hastalığa iyi geldiği düşünülüyor. Domestolu tedaviyi önerenler, tedaviyi aksatmamak gerektiğini vurguluyor. Bu nedenle, gerektiğinde aylarca günde iki kez domestos bölgeye uygulanmalı.

Riskler: Hassas cilde sahip insanların cildi domestosa tepki gösterebilir ve kızarıklık, kaşıntı ve döküntü meydana gelebilir. Ama ara sıra tırnak mantarı olan bölgeye sürebilirsiniz. Aslında diğer bakımlarla kombine kullanmak iyi sonuçlar verebilir.

Tınak Mantarı Tedavisinde Kimyasal Peeling


Ölü hücre dokularını Asidik etkilere maruz bırakarak yakan ve soyulma suretiyle deriden atılmasını sağlayan kimyasal peeling yöntemlerinden biri olan TCA peeling uygulamları, açık yara , kanamalı sivilce, ileri akne ve alerjik hassasiyetleri yüksek cilt yapıları dışında her türlü dermatolojik sıkıntıya karşı güçlü bir tedavi ajanı olarak kullanmak mümkündür. Bu yolla tırnak mantarında da mantarın oluştuğu bölgede lokal olarak uygulanacak TCA peeling mantar oluşumuna neden olan bakterileri katmanlar halinde yakarak yok ederek, tırnak ve olası yayılma ihtimali düşünüldüğünde ciltten uzaklaştırır.

Tırnak Mantarı tedavisinde TCA Nasıl Uygulanır


TCA Bir asit türüdür. Labaratuar ortamında hazırlanan bir asit olan TCA Peeling ürünü olarak de-iyonize suda çözelti haline getirilerek Uygulandığı üst tabakadaki deriyi yakarak derinin kurumasını ve ardından soyulmasını sağlayan bir asit solisyonu olarak kullanılır.

TCA (trikloroasetik asit) peeling kimyasal soyma asitleriyle yapılan oldukça ucuz ve etkili bir cilt bakım metodudur. TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, sivilce izleri, gözenekler, doğum izleri, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri, cilt kırışıklıkları, cilt çatlakları giderilmekte hatta dövme bile silinebilmektedir.

TCA Nasıl Uygulanır
İlk aşamada tırnaklarınızı törpüledikten sonra tırnağınıza %40 trichloroacetic acid süreceksiniz. Asiti tırnaklarınıza kulak çubuğu yardımıyla sürmeli ve tırnak etinize değdirmemelisiniz. Asiti haftada bir süreceksiniz, Asiti sürmeden önce tırnaklarınızı iyice törpülemeyi unutmayın. Törpüden sonra kulak çubuğunu asite batırarak tırnak etine değdirmeden dikkatlice mantarlı bölgeye sürüyorsunuz. Bir çok sitede yıkayın falan dense de asiti yıkamayın. Asit ete değmediği sürece yıkamanıza gerek yok, eğer kazayla ete değerse bir süre sonra yanma hissedeceksiniz o zaman yıkayabilirsiniz. Bu işlemi haftada bir yapacaksınız.İkinci aşamada hem laktik asit hem de salisilik asitli bakımlar yapılacak bu bakımlar ise her gün yapılacak. Tca uyguladığınız ertesi günü bir sonraki tca uygulamasına kadar laktik asit  ve elma sirkesi tarifini vereceğim merhemi her akşam tırnaklarınıza süreceksiniz. 

  • 1 su bardağı elma sirkesi
  • %60 laktik asit


Yukarıdaki maddeleri ağzı sıkı kapalı bir şişede hazırlayıp buzdolabında tutun. Akşam ayağınızı yıkadıktan veya duştan çıktıktan sonra laktik asit elma sirkesi karışımını tırnağınıza sürüp yıkamadan salisilik asit, çinko oksit ve vazelinle hazırladığınız merhemi süreceksiniz.

  • Merhem için 100 gr vazelin
  • 10 gr salisilik asit
  • 10 gr çinko oksit
100 gram vazelinin içerisinde 10 gr çinko oksit ve 10 gr salisilik asiti iyice karıştırınız. hazırladığınız merhemi %60 laktik asit sürdükten sonra bu merhemi her akşam süreceksiniz. Arada tırnak mantarınıza çamaşır suyu da sürebilirsiniz.


Bu işlemi 2 ay yaptıktan sonra tırnak mantarı sorununuz artık tarih olacak. Toplamda 8-9 sefer haftada bir olmak üzere tırnak törpüleyip asit süreceksiniz. Arada her gün laktik asiti ve salisilik asitli merhemi süreceksiniz. Tırnağınız iki ay içerisinde tamamen normale dönecek.

TCA Uygulama Sonrası Yapılması Gerekenler


Tırnak mantarı oluşumuna sebep olan bakterileri ilk uygulama ile yok olmayacağı, bu anlamda TCA tedavisinin etkin sonuç gösterebilmesi için ayak bakımının ve hijyenin sorunun çözümü açısından peeling uygulamasından daha önemli olduğu unutulmamalıdır.

Giderilmesi istenen sorunun tamamen kaybolması sürecine kadar haftalık periyotlarda uygulanabilecek olan TCA peeling yönteminin hassas ama bilinçli kullanımda sorunun kesin çözümü için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalıdır.

Aşağıdaki yazılarıma da bakabilirsiniz.


Aklınıza takılan konular olursa sorularınızı yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Ayrıca yazımı sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca konu hakkında aşağıdaki siteye de bakabilirsiniz.

Kaynak:

https://tirnakmantar.wordpress.com/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder