6 Nisan 2017 Perşembe

Tırnak Mantarı

Yazımız da tırnak mantarı nedir , tırnak mantarı nasıl bulaşır , tırnak mantarı nasıl tedavi edilir konularına değineceğiz. Bu konuyu seçmemizin nedeni baştaİzmir , Eskişehir , Balıkkesir , Tekirdağ, Muğla, İstanbul olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde bu rahatsızlığın büyük oranda görülmesidir.Ayrıca belirtmek de yarar var yazımız da İbrahim Saraçoğlu'ndan tutun Ahmet Maranki'ye ve Feridun Kunak 'a kadar bir çok bitkisel tedavi uzmanının açıklamalarından ve makalelerinden, bilimsel yayınlara ve klinik çalışmalara kadar inceleyerek yazdık. Hepinize iyi okumalar.

Tırnak Mantarı NedirEğer ayak baş tırnağınızda kalınlaşma ve sararma varsa tırnak mantarı size de bulaşmış demektir. Peki bu tırnak mantarı neden olur, nasıl bulaşır ve tedavisi nasıl yapılır. İşte bu yazıda size bunları anlatacağım. Tıp dilinde onikomikoz denilen bir hastalık tırnak mantarı. Oldukça yaygın ve adı üzerinde bir mantar yani fungal hastalıktır. Genellikle topikal, anti fungal ilaçlar veya oral yani ağızdan alınan haplarla tedavi edilmeye çalışılır.


Aslında tırnak mantarı tek çeşit olarak düşünülse de tırnak mantarı, küf, dermotofit ve maya olmak üzere üçe ayrılır. Diğer mantarlar gibi kendiliğinden ortadan kalkmayan bir mantar cinsidir tırnakta görülen mantarlar. Bu yüzden mantar tırnaktan biran evvel uzaklaştırılmalıdır. Tırnağın içerisine girerek yerleşen mantar zamanla tırnakta sarı, yeşil kahverengi arası tonlarda bir yapı oluşturur oldukça sertleşir ve görünüm kozmetik olarak çok rahatsız edicidir. 


Tırnak Mantarı Nasıl BulaşırOldukça bulaşıcı olan tırnak mantarına özellikle tırnaklarda oluşan zedelenme ve hasar mantara davetiye çıkarır. Sporcularda ve dar ayakkabı giyenlerde görülme sıklığı daha çoktur. Ancak tırnak zedelenmesi tek başına mantara neden olmaz, mantarın bir şekilde size bulaşması gerekir bunun için de toplu bulunan alanlarda, cami, soyunma odaları, sauna, yüzme havuzu, hamam, manikür-pedikür, başkasının ayakkabısı veya terliğini kullanma gibi durumlar sizi tırnak mantarına karşı savunmasız bırakır.


Tırnak Mantarı Tedavisi


Zor geçen ve görüntüsüyle insanları rahatsız eden bir hastalık olan tırnak mantarı tedavisi oldukça sabır ister. İnsanlar zaman içerisinde bu hastalığa çözüm bulamadıkları için çer çöp bir sürü saçma yöntemler deneseler de bir mantar hastalığı olduğu unutulmadan bitkilerden ziyade bilimsel yöntemlerden vazgeçilmemelidir. Tırnak mantarı tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar ve tırnağa sürülerek kullanılan ilaçlar sıklıkla kullanılır. Bunların haricinde lazerle tırnakların yakılması, tırnağa asit uygulaması, tırnağın cerrahi operasyonla sökülmesi gibi yöntemler de oldukça sıklıkla kullanılır.

Tırnak Mantarının Bitkisel Tedavisi


Tırnak mantarı için ilk başvurulan yöntem genelde sağdan soldan duyulan çeşitli karışımlar ve bitkisel maddeler oluyor, ayrıca bu lanet hastalığı kullanıp insanlara bir şeyler satmaya çalışanlar genelde zararsız vb. söylemlerle bitkisel adı altında çeşitli maddeler satmaya kalkıyorlar. Maalesef ki internette de bir takım saçma sapan ot çer çöp tarifler dolanıyor, genelde çay ağacı yağı, çay ağacı yağı, elma sirkesi, sirke ruhu, lavanta yağı, sarımsak, aynısafa, ceviz yaprağı, portakal kabuğu, dut, aspirin, ardıç katranı, limon, karbonat, viks ardıç katranı, aspirin, çamaşır suyu, domestos, zeytinyağı, hint yağı ve kekik suyu gibi akla hayale gelmeyecek onlarca bitki ve maddenin adı sıralanıyor. Bunlara itibar etmeyin verilen bir çok tarifin bir işe yaraması mümkün değil. 


Tırnak Mantarı İlacı


Tırnak mantarı için, oral yani ağızdan alınan etken maddesi terbinafin, itrakonazol, nistatin, pimarisin, triazol,  natamisin, griseofulvin, tiokonazol, imidazol, ketokonazol, flukonazol, gibi ilaçlar kullanılır. Ağızdan alınan ilaçların kesin çözüm olmadıkları gibi, çeşitli karaciğer sorunlarına yolaçabildiği de unutulmamalıdır. Ayrıca tırnağa sürülerek yani topikal yolla kullanılan, amorolfin, excilor, venofamed, wartner nailexpert, nibulen, oceral, scholl gibi ürünler kullanılır. Bu tarz ürünler ise kullanıcılar tarafından yeteri etkinlikte omadığı sürekli dile getirilir. Zaten bu yazıda tırnak mantarı çözümünü ve en etkili tedaviyi aktaracağım.


Lazer Tırnak Mantarı Tedavisi
Lazer ışınlarını tırnak mantarı olan bölgeye uygulayarak mantarı öldürmeyi amaçlayan bir tedavi yöntemidir.  Son yıllarda özel klinikler ve güzellik merkezleri tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Ancak tedaviye dirençli ve çabuk üreyen mantara tam anlamıyla çözüm sunmuyor. Özellikle evde devam uygulamaları yapılmadığı için insanlar merkezlere verdikleri parayla kalıyorlar.


Tırnak Mantarı Ameliyatı
Tırnağın ameliyatla kesilerek çıkarılıp tırnak yatağının temizlenmesi işlemleri olan ameliyatlar günümüzde hastalığın tekrar görülmesi ve insanların yeni tırnak oluşana kadar yaşadıkları acılar ve zorluklar yüzünden çok da tercih edilmiyor. 


Tırnak Mantarına Ne İyi gelir
Eğer tırnaklarınızda mantar varsa ilk iş ayak ve tırnakların kuru tutulmasıdır, nem mantarın daha hızlı üremesine ortam sağlar. Çoraplarınızı günlük değiştirmelisiniz, ayrıca 3-4 çift ayakkabınız olmasında fayda var. ayakkabılarınızı 3-4 günde bir giymeli ve akşam içlerine pudra serperek kurumasını sağlamalısınız. Tabi ki başkalarının terliklerini giymek, havuz, sauna, hamam, şadırvan, soyunma odası gibi yerlerde mümkün mertebe özen göstermek gerektiğini unutmayınız.

Tırnak mantarına en iyi gelen şeyin mantarı yok edecek tedaviler olduğunu unutmayın. Mantarlı bölgeyi törpüleyerek gerekli ilaç, asit vb, şeyleri sürmeniz faydanızadır.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer


Tırnak mantarı geçirmek için tırnaklarınızdaki mantarın üremesini durdurmanız ve mevcut mantarlı dokuyu tırnağınızdan uzaklaştırarak mantarı öldürmeniz şart. Ayrıca sabırlı olmalısınız ve tırnak mantarıyla olan mücadeleyi aksatmamalısınız. Tırnak mantarı geçmeyen bir şey değil, yeter ki siz gerekli ilgiyi ve özeni gösterin. Tırnak bakımı ve tırnak törpülemeyi ihmal etmeyiniz.

Evde Tırnak Mantarı Tedavisi


Şimdi size en etkili tırnak mantarı tedavisini yazacağım. Tırnak mantarına çözüm bu yazdığım maddelerle gelecek ama yazdığım periyodu ihmal etmeyin. Tırnak mantarı tedavisinde işlem 2 aşamalı olacak. 1. aşama tırnak mantarını öldürme, ikinci aşama tırnak mantarının üremesini durdurma şeklinde olacak. 

Tırnak Mantarı TCA 


İlk aşamada tırnaklarınızı törpüledikten sonra tırnağınıza %40 trichloroacetic acid süreceksiniz. Asiti tırnaklarınıza kulak çubuğu yardımıyla sürmeli ve tırnak etinize değdirmemelisiniz. Asiti haftada bir süreceksiniz, Asiti sürmeden önce tırnaklarınızı iyice törpülemeyi unutmayın. Törpüden sonra kulak çubuğunu asite batırarak tırnak etine değdirmeden dikkatlice mantarlı bölgeye sürüyorsunuz. Bir çok sitede yıkayın falan dense de asiti yıkamayın. Asit ete değmediği sürece yıkamanıza gerek yok, eğer kazayla ete değerse bir süre sonra yanma hissedeceksiniz o zaman yıkayabilirsiniz. Bu işlemi haftada bir yapacaksınız.

İkinci aşamada hem laktik asit hem de salisilik asitli bakımlar yapılacak bu bakımlar ise her gün yapılacak. Tca uyguladığınız ertesi günü bir sonraki tca uygulamasına kadar laktik asit elma sirkesi ve tarifini vereceğim merhemi her akşam tırnaklarınıza süreceksiniz. Akşam ayağınızı yıkadıktan veya duştan çıktıktan sonra şu karışımı tırnaklarınıza sürmelisiniz. Karışımımız


  • 1 Su bardağı elma sirkesi
  • %60 laktik asit
Bir kapta karıştırdığınız elma sirkesi ve laktik asiti tırnağınıza sürüp yıkamadan salisilik asit, çinko oksit ve vazelinle hazırladığınız merhemi süreceksiniz.

  • Merhem için 100 gr vazelin
  • 10 gr salisilik asit
  • 10 gr çinko oksit
100 gram vazelinin içerisinde 10 gr çinko oksit ve 10 gr salisilik asiti iyice karıştırınız. hazırladığınız merhemi %60 laktik asit sürdükten sonra bu merhemi her akşam süreceksiniz.

Bu işlemi 2 ay yaptıktan sonra tırnak mantarı sorununuz artık tarih olacak. Toplamda 8-9 sefer haftada bir olmak üzere tırnak törpüleyip asit süreceksiniz. Arada her gün laktik asitli ve salisilik asitli merhemi süreceksiniz. Tırnağınız iki ay içerisinde tamamen normale dönecek. Ha arada çamaşır suyuyla silme, ketoral şampuan kullanma gibi şeyler de yapabilirsiniz.

Aklınıza takılan konular olursa sorularınızı yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Ayrıca yazımı sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder