6 Nisan 2017 Perşembe

Tırnak Mantarı

Yazımız da tırnak mantarı nedir , tırnak mantarı nasıl bulaşır , tırnak mantarı nasıl tedavi edilir konularına değineceğiz. Bu konuyu seçmemizin nedeni başta İzmir , Eskişehir , Balıkesir , Tekirdağ, Muğla, İstanbul olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde bu rahatsızlığın büyük oranda görülmesidir.Ayrıca belirtmek de yarar var yazımız da İbrahim Saraçoğlu'ndan tutun Ahmet Maranki'ye ve Feridun Kunak 'a kadar bir çok bitkisel tedavi uzmanının açıklamalarından ve makalelerinden, bilimsel yayınlara ve klinik çalışmalara kadar bilgiler özetlenerek yer almaktadır. Hepinize iyi okumalar. 

Tırnak Mantarı Nedir


Eğer ayak baş tırnağınızda kalınlaşma ve sararma varsa tırnak mantarı size de bulaşmış demektir. Peki bu tırnak mantarı neden olur, nasıl bulaşır ve tedavisi nasıl yapılır. İşte bu yazıda size bunları anlatacağız. Tıp dilinde onikomikoz denilen bir hastalık olan tırnak mantarı kişilere sıkıntı yaratabilmektedir. Oldukça yaygın ve adı üzerinde bir mantar yani fungal hastalıktır. Genellikle topikal, anti fungal ilaçlar veya oral yani ağızdan alınan haplarla tedavi edilmeye çalışılır.   Aslında tırnak mantarı tek çeşit olarak düşünülse de tırnak mantarı, küf, dermotofit ve maya olmak üzere üçe ayrılır. Diğer mantarlar gibi kendiliğinden ortadan kalkmayan bir mantar rahatsızlığı olarak karşımıza çıkarlar.  Bu yüzden mantar tırnaktan biran evvel uzaklaştırılmalıdır. Tırnağın içerisine girerek yerleşen mantar zamanla tırnakta sarı, yeşil kahverengi arası tonlarda bir renk değişimine neden olmakta ve sertleşerek  görünümü kozmetik olarak çok rahatsız edici olabilmektedir. 


Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır Oldukça bulaşıcı olan tırnak mantarına özellikle tırnaklarda oluşan zedelenme ve hasar mantara davetiye çıkarır. Sporcularda ve dar ayakkabı giyenlerde görülme sıklığı daha çoktur. Ancak tırnak zedelenmesi tek başına mantara neden olmaz, mantarın bir şekilde size bulaşması gerekir bunun için de toplu bulunan alanlarda, cami, soyunma odaları, sauna, yüzme havuzu, hamam, manikür-pedikür, başkasının ayakkabısı veya terliğini kullanma gibi durumlar sizi tırnak mantarına karşı savunmasız bırakır.


Tırnak Mantarı Tedavisi 

Zor geçen ve görüntüsüyle insanları rahatsız eden bir hastalık olan tırnak mantarı tedavisi oldukça sabır ister. İnsanlar zaman içerisinde bu hastalığa çözüm bulamadıkları için çer çöp bir sürü saçma yöntemler deneseler de bir mantar hastalığı olduğu unutulmadan bitkilerden ziyade bilimsel yöntemlerden vazgeçilmemelidir. Tırnak mantarı tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar ve tırnağa sürülerek kullanılan ilaçlar sıklıkla kullanılır. Bunların haricinde lazerle tırnakların yakılması, tırnağa asit uygulaması, tırnağın cerrahi operasyonla sökülmesi gibi yöntemler de oldukça sıklıkla kullanılır. 

Tırnak Mantarının Bitkisel Tedavisi 

Tırnak mantarı için ilk başvurulan yöntem genelde sağdan soldan duyulan çeşitli karışımlar ve bitkisel maddeler olmaktadır, ayrıca bu lanet hastalığı kullanıp insanlara bir şeyler satmaya çalışanlar genelde zararsız vb. söylemlerle bitkisel adı altında çeşitli maddeler satmaya kalkmaktadır. Maalesef ki internette de bir takım saçma sapan ot çer çöp tarifler dolanmaktadır, genelde çay ağacı yağı elma sirkesi, sirke ruhu, lavanta yağı, sarımsak, aynısafa, ceviz yaprağı, portakal kabuğu, dut, aspirin, ardıç katranı, limon, karbonat, viks ardıç katranı, aspirin, çamaşır suyu, domestos, zeytinyağı, hint yağı ve kekik suyu gibi akla hayale gelmeyecek onlarca bitki ve maddenin  sıralanır. Bunlar mantar hastalıklarına karşı etkilidir fakat tırnak mantarı tırnak içerisinde geliştiği için etkisiz kalabilmektedirler. 

Tırnak Mantarı İlacı


Tırnak mantarı için, oral yani ağızdan alınan etken maddesi terbinafin, itrakonazol, nistatin, pimarisin, triazol, natamisin, griseofulvin, tiokonazol, imidazol, ketokonazol, flukonazol, gibi ilaçlar kullanılır. Ağızdan alınan ilaçların kesin çözüm olmadıkları gibi, çeşitli karaciğer sorunlarına yol açabildiği de unutulmamalıdır. Ayrıca tırnağa sürülerek yani topikal yolla kullanılan, amorolfin, excilor, venofamed, wartner nailexpert, nibulen, oceral, scholl gibi ürünler kullanılır. Bu tarz ürünler doktora danışmadan alınmamalıdır. 

Lazer Tırnak Mantarı Tedavisi


Lazer ışınlarını tırnak mantarı olan bölgeye uygulayarak mantarı öldürmeyi amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda özel klinikler ve güzellik merkezleri tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Ancak tedaviye dirençli ve çabuk üreyen mantara tam anlamıyla çözüm sunmuyor. Özellikle evde devam uygulamaları yapılmadığı için insanlar merkezlere verdikleri parayla kalıyorlar.

Tırnak Mantarı Ameliyatı


Tırnağın ameliyatla kesilerek çıkarılıp tırnak yatağının temizlenmesi işlemleri olan ameliyatlar günümüzde hastalığın tekrar görülmesi ve insanların yeni tırnak oluşana kadar yaşadıkları acılar ve zorluklar yüzünden çok da tercih edilmemektedir. 

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir  


Eğer tırnaklarınızda mantar varsa ilk iş ayak ve tırnakların kuru tutulmasıdır, nem mantarın daha hızlı üremesine ortam sağlar. Çoraplarınızı günlük değiştirmelisiniz, ayrıca 3-4 çift ayakkabınız olmasında fayda var. ayakkabılarınızı 3-4 günde bir giymeli ve akşam içlerine pudra serperek kurumasını sağlamalısınız. Tabi ki başkalarının terliklerini giymek, havuz, sauna, hamam, şadırvan, soyunma odası gibi yerlerde mümkün mertebe özen göstermek gerektiğini unutmayınız.

Tırnak mantarına en iyi gelen şeyin mantarı yok edecek tedaviler olduğunu unutmayın. Mantarlı bölgeyi törpüleyerek gerekli ilaç, asit vb, şeyleri sürmeniz faydanızadır. 


Tırnak Mantarı Nasıl Geçer 


Tırnak mantarı geçirmek için tırnaklarınızdaki mantarın üremesini durdurmanız ve mevcut mantarlı dokuyu tırnağınızdan uzaklaştırarak mantarı öldürmeniz şarttır. Ayrıca sabırlı olmalısınız ve tırnak mantarıyla olan mücadeleyi aksatmamalısınız. Tırnak mantarı geçmeyen bir şey değil, yeter ki siz gerekli ilgiyi ve özeni gösterin. Tırnak bakımı ve tırnak törpülemeyi ihmal etmeyiniz.  

Evde Tırnak Mantarı Tedavisi 


Tırnak mantarı tedavisinde son derece etkili olan TCA kullanımı hakkında bilgiler verilecektir. TCA bir asit olduğu için kullanırken dikkat etmeniz gerekmektedir.  

Tırnak Mantarı TCA  


İlk aşamada tırnaklarınızı törpüledikten sonra tırnağınıza %40 trichloroacetic acid süreceksiniz. Asiti tırnaklarınıza kulak çubuğu yardımıyla sürmeli ve tırnak etinize değdirmemelisiniz. Asiti haftada bir süreceksiniz, Asiti sürmeden önce tırnaklarınızı iyice törpülemeyi unutmayın. Törpüden sonra kulak çubuğunu asite batırarak tırnak etine değdirmeden dikkatlice mantarlı bölgeye sürüyorsunuz. Bir çok sitede yıkayın falan dense de asiti yıkamayın. Asit ete değmediği sürece yıkamanıza gerek yok, eğer kazayla ete değerse bir süre sonra yanma hissedeceksiniz o zaman yıkayabilirsiniz. Bu işlemi haftada bir yapacaksınız.    

İkinci aşamada hem laktik asit hem de salisilik asitli bakımlar yapılacak bu bakımlar ise her gün yapılacak. TCA uyguladığınız ertesi günü bir sonraki TCA uygulamasına kadar laktik asit elma sirkesi ve tarifini vereceğim merhemi her akşam tırnaklarınıza süreceksiniz. Akşam ayağınızı yıkadıktan veya duştan çıktıktan sonra şu karışımı tırnaklarınıza sürmelisiniz. Karışımımız ; 

  • 1 Su bardağı elma sirkesi 
  • %60 laktik asit 

Bir kapta karıştırdığınız elma sirkesi ve laktik asiti tırnağınıza sürüp yıkamadan salisilik asit, çinko oksit ve vazelinle hazırladığınız merhemi süreceksiniz.  

  • Merhem için 100 gr vazelin 
  • 10 gr salisilik asit 
  • 10 gr çinko oksit 


100 gram vazelinin içerisinde 10 gr çinko oksit ve 10 gr salisilik asiti iyice karıştırınız. hazırladığınız merhemi %60 laktik asit sürdükten sonra bu merhemi her akşam süreceksiniz. Bu işlemi 2 ay yaptıktan sonra tırnak mantarı sorununuz artık tarih olacak. Toplamda 8-9 sefer haftada bir olmak üzere tırnak törpüleyip asit süreceksiniz. Arada her gün laktik asitli ve salisilik asitli merhemi süreceksiniz. Tırnağınız iki ay içerisinde tamamen normale dönecek. Ha arada çamaşır suyuyla silme, ketoral şampuan kullanma gibi şeyler de yapabilirsiniz.


 
Tırnak mantarı tedavisi ve önlenmesi adın aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder