26 Nisan 2017 Çarşamba

Tiroid Bezi Hastalığı, Kansızlık ve Tiroid Belirtileri


Tiroid Bezi Hastalığı


Kansızlık veya tıp dilindeki adıyla anemi, tiroit bezi yetmezliğinde de karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kandaki kırmızı kan hücrelerinin (eritrositlerin), hemoglobin ve hemotokrit tetkiklerinin düşmesine kansızlık olarak tanımlanır. Tam kan sayımı tetkikiyle bu durum anlaşılabilir.

Graves hastalığı ve Hashimoto hastalıklarında pernisiyöz anemi denen B12 vi­tamini yetersizliği sık görülür. Hashimoto hastalarının %10′unda, Graves hastaları­nın %5′inde B12 vitamini yetmezliği vardır. Yaşlılarda B12 vitamini eksikliği daha fazla gözlemlendiğinden 60 yaşın üzerindeki tiroit hastalarında kandaki B12 vitamini düzeyini ölçtür­mek faydalıdır. B12 vitamin eksikliği varsa doktorunuz tedavinizi belirleyecektir.

Tiroid Bezi Hastalığının Belirtileri


Tiroid hastalarında trombosit adı verilen ve kan pıhtılaşmasını sağlayan kan hüc­relerinin sayısında azalma görülür. Trombosit sayısı azaldıkça, kılcal damar kanamalarına bağlı cilt altında morarmalar, kanama süresinin uzaması gibi durumlar gözlemlenir. Bu koşullarda aspirin ve romatizma ilaçları kullanılması önerilmez ve doktora başvurulmalıdır.

Tiroid Bezinin Az Çalışması ve Tedavisi


Tiroit bezi az çalışan, yani, hipotiroidi hastalığı olanlarda %30 gibi çok yüksek bir oranda kansızlık gözlemlenir. Bu hastaların %2-15′inde demir yetersizliğine bağlı kansızlık (anemi) görülmektedir. Tiroit yetmezliği hastalarında teşhis yapılamazsa yıllarca yanlış demir tedavisi uygulanabilir ve sonuç başarısızdır. Hipotiroidinin tiroit hormon ilaçlarıyla yapılan tedavisi sonrasında kansızlık düzelir. Adet kanamalarının sıklaşması veya midedeki sindirim enzimlerinin yetersiz salgılanmasıyla demirin bağırsaklardan emilememesi kansızlığa neden olur. Ayrıca, folik asid (folat vitamini) ve B12 vitamin eksikliğine bağlı kansızlık da gelişebilir. Kansızlık nedeninin doğru teşhis ve tedavi için gerekli muayene ve tahliller önemlidir.

Hipotiroid Nedir?


Tiroid Bezi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder