26 Nisan 2017 Çarşamba

Tiroid Bezi Hastalığı, Kansızlık ve Tiroid Belirtileri


Tiroid Bezi HastalığıKansızlık veya tıp dilindeki adıyla anemi, özellikle tiroit bezi yetmezliğinde karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kandaki kırmızı kan hücrelerinin (eritrosit sayısı), hemoglobin ve hemotokrit tetkiklerinin düşmesine kansızlık olarak tanımlanır. Tam kan sayımı tetkikiyle bu durum anlaşılabilir.
Graves hastalığı ve Hashimoto hastalıklarında pernisiyöz anemi denen B12 vi­tamini yetersizliği sık görülür. Hashimoto hastalarının %10′unda, Graves hastaları­nın %5′inde B12 vitamini yetmezliği vardır. Yaşlılarda B12 vitamini eksikliği daha fazla gözlemlendiğinde 60 yaşın üzerindeki tiroit hastalarında kanda B12 vitamini ölçtür­mek faydalıdır. B12 vitamin eksikliği varsa doktorunuz tedavinizi belirleyecektir.

Tiroid Bezi Hastalığının BelirtileriTiroid hastalarında trombosit adı verilen ve kan pıhtılaşmasını sağlayan kan hüc­relerinin sayısında azalma görülür. Trombosit sayısı azaldıkça vücutta kolay morarmalar, kanama süresinin uzaması gibi durumlar gözlemlenir. Böyle bir durum varsa aspirin ve romatizma ilaçları kullanmanız önerilmez ve doktorunuza başvurunuz.

Tiroid Bezinin Az Çalışması ve Tedavisi

Tiroit bezi az çalışan yani hipotiroidi hastalığı olanlarda %30 gibi çok yüksek bir oranda kansızlık gözlemlenir. Bu hastalarda tiroit yetmezliği olduğu akla gelmezse yıllar boyu demir tedavisi yapılır ve sonuç alınamaz. Hipotiroidinin tiroit hormon ilaçlarıyla yapılan tedavisi sonrasında kansızlık düzelir. Bu hastaların %2-15′inde demir yetersizliğine bağlı kansızlık (anemi) görülmektedir. Çoğunlukla adet kanamalarının sıklaşması veya midedeki asit yokluğu nedeniyle demirin bağırsaklardaki emilememesi nedeniyle kansızlık meydana gelmektedir. Ayrıca folat vitamini ve B12 vitamin eksikliğine bağlı kansızlık da gelişebilir. Kansızlığınız varsa tedavi için doktora görünmeniz şarttır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder