6 Nisan 2017 Perşembe

Ülser Delinmesi ve Tedavisi


Ülser DelinmesiÖzellikle midenizde gelişen bir ülser olayı, sindirim sistemini deler ve içindeki cerahatli madde, karın zarına doğru yayılırsa, peritonit başlar.Bu durumun oluşmasının bir çok sebebi vardır ve  bunların en yaygını helicobacter pylori enfeksiyonunun vücut tarafından kapılmasıdır. Bu gibi durumlarda karın bölgesinde dayanılmaz bir acı oluşur ve sürekli kusma durumları ortaya çıkabilmektedir.Ayrıca iştah kaybı yaşanır ve hastalar hızlı bir şekilde kilo kaybına uğrar. Bu gibi durumlarda sadece mideniz değil diğer organlarınız için de risk oluşumu vardır.

Ülser Tedavisi ve Yapılması Gerekenler


Bu gibi durumlarda acilen hasta , hastaneye ulaştırılmalı ve doktorun hastaya müdahale etmesini sağlamalıyız. Bu gibi durumlarda doktor hastayı acilen ameliyata alacaktır ve mide delinmesini onaracaktır.Çok defa mide delinmekle birlikte, ba­zen bağırsağın da delindiği görülür. Ayrıca bu delinmelere erken müdahale edilmezse pankreas, safra kesesi veya apandis yüzeyinde de delinme görülür.Karın nahiyesindeki her türlü yaralar, mutlaka doktora gösterilmelidir. Çünkü bunu bir organ delinmesi izleyebilir. Ayrıca bu gibi durumlarda  antibiyotik , H2 blokörü ve asit pompasıda kullanılabilir. Fakat bu kullanımlar daha sıkıntısız durumlar içindir.

İç organ kopması


Bir ay önce karın nahiyesinde bir travma­ya maruz kalan her kişide ortaya çıkabilecek sindirim belirtileri, kusmalar, karın ağrıları, başta dalak olmak üzere bu nahiyedeki iç or­ganlardan birinin kopmuş veya zedelenmiş olmasının belirtisi olarakta sayılır. Ağrı, sol taraftaki üçüncü kaburga düzeyinde başlar ve sırttan omuzlara doğru çıkar.Genellikle kaza sırasında başvurulan dok­tora bir muayene daha olmakta yarar vardır. Bu gibi durumlar ciddi durumlardır ve doktora görünmek aksatılmamalıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder