10 Nisan 2017 Pazartesi

Ventriküler Fibrilasyon Hakkında Bilinmeyenler


Ventriküler Fibrilasyon

Ventriküler fibrilasyon kalp atışlarının hızlanması sonucunda oluşur. Bu durum kalpteki pompalama bölmelerinin kan pompalamak yerilen düzensiz bir şekilde titremesine yol açar. Ventriküler fibrilasyon süresinde kan basıncı düşer ve önemli organlara yeterli miktarda kan gitmez.Ventriküler Fibrilasyon TedavisiVentriküler fibrilasyon doktor tedavisi görmeden geçmez. Rahatsızlığı olan kişi aniden bayılabilir ve kısa süre içerisinde solunum ve kalp atışları durabilir. Rahatsızlığın en önemli belirtisi bilinç kaybıdır. Bununla birlikte rahatsızlık gözlemlenmeden yaklaşık bir saat önce belirtiler oluşmaya başlar. İlk belirtiler arasında göğüste ağrı, baş dönmesi, kalp atışlarında hızlanma, mide bulantısı ve nefes darlığı yer alır.

Ventriküler Fibrilasyon Neden Olur

Rahatsızlığın nedeni tam olarak saptanamamıştır. Bununla birlikte düzensiz ve hızlı kalp atışlarının nedeni ventriküllerden başlayan anormal elektriksel tepkilerdir. Rahatsızlık genellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerde karşılaşılır. Bu ataklar bazen 30 saniye veya daha az sürer.

Rahatsızlık riski daha önce bu rahatsızlığı geçirmiş kişilerde, kalp krizi geçirmiş bireylerde, kalp kaslarında sorun olanlarda, kalp rahatsızlığı ile doğanlarda ve kokain gibi uyuşturucu madde kullananlarda daha yüksektir.

Ventriküler fibrilasyon için uygulanan ilk yardım tedavisi içerisinde kalp masajı ve defibrilasyon yer alır. İlk yardımın ardından ileriki zamanlarda rahatsızlığın tekrarlanmasını önlemek için bazı tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirlerin arasında beta blokerlar, kalsiyum kanar blokerlar, angiotensin dönüştürücü enzimler gibi bazı ilaç tedavileri, kroner anjioplasti ve stent yerleştirme, kroner bypass ameliyatları ve ventriküler taşikardi ablasyonu yer almaktadır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder