21 Nisan 2017 Cuma

Vitrin Hastaligi (Anjinal Pektoris)


Kalpte Ağrı GelişimiDiğer organlar gibi kalbin de kendi damarları (koroner damarlar) bulunur ve bu damarlardan gelen kan kalbi  besler. Bu damarlarda meydana gelen değişiklikler iki şekilde kendini gösterir. Birincisi kalbe giden damarlarda damar sertliği ve daralmanın yavaş yavaş gelişmesi durumudur. Buna bağlı olarak gittikçe daha az kan almayabaşlar. Hasta dinlenme halinde iken bir sorun hissetmez. Yürüdüğü zaman ağrı oluşumu , artışı başlar. Buna anjina pektoris ya da vitrin hastalığı olarak adlandırılır. Diğer ise kalbe giden damarların ani olarak tıkanmasıdır. Kalp krizi ya da miyokard enfarktüsü dediğimiz durumdur. Ani olarak gelişen bu olay hastanın yaşamını yitirmesine kadar varabilir.


 Vitrin Hastalığı ya da Anjinal Pektoris 


Anjina Latince boğulma olarak çevrilir. Yani kalbe giden damarların artık kalbi yeterince besleyememesine bağlı olarak kalbin oksijensizliğe itilmesidir. Erkeklerde 30 yaşından sonra, kadınlarda daha seyrek ve daha geç olarak gözlemlenebilir. Şişmanlık, şeker hastalığı, aşırı sigara kullanma ve kalıtsal özellikler bu hastalıklara neden olabilir.

Vitrin Hastalığı  Tedavisi


Bu nedenlere bağlı olarak kalbe giden damarlarda çeşitli maddelerin birikmesi sonucu damarlar zamanla daralma eğilimindedir. Kalbe yeterince kan gidemez hale gelir. Kalbe kan gidememesi kalbin yeterince kanı vücudun diğer bölgelere pompalayamaması ve diğer bölgeleri de oksijensiz bırakması ile bu süreç devam eder. Hasta istirahat halinde iken durumundan yakınmaz. Ancak fazladan bir iş yaptığında, yürüdüğünde, merdiven çıktığında kalbin kapasitesi yetersiz hale gelmektedir. Kalp kasında oksijensizliğe bağlı olarak biriken atık maddeler yine kan tarafından temizlenir. Kalbin görevini yeterince yerine getirememesi dolayısıyla bu maddeler birikirler. Bu birikim ağrı olarak ortaya çıkar. Anjina ağrısı çok şiddetli, boğulma hissine benzer bir ağrıdır. Göğüsün tam ortasında hissedilir. Hasta dinlendiğinde bu ağrılar geçmektedir. Bu tip hastalar ağrılarını belli etmemek için vitrine bakar gibi yaparak yolda dinlendiklerinden vitrin hastalığı adı verilmektedir. Ağrı sol kola, sırta, omuz ve boyuna ve çeneye vurabilir. Bazı hastalarda sağ omuza da vurabilir. Anjinanın önlenmesinde önce hastanın kendine bakması ve koruması gerekebilir.Çeşitli damar genişletici ilaçlar ile geçici sürelerle rahatlama hissi verilebilir. Çok ileri boyutlara varan şikayeti olan hastalarda by-pass bir çözüm yoludur.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder