1 Nisan 2017 Cumartesi

Yalan söyleyen kişiyi nasıl anlarsınız?


Yalanı Nasıl Anlarsınız


Bir kişinin yalan söylediğini nasıl anlayabilirsiniz. İşte profesyonel tekniklerle bir yalan makinesi gibi karşınızdakinin doğru yada yalan mı söylediğini anlamanın yollarını anlatacağız.

Yalan söylemek sadece sözlerle olmayacağı gibi en çok rastlanan ve ciddiye alınan yalan sözlerdir. Candan davranmayıp yalan söylemek , seni seviyorum demek ama aslında çaresizlikten veya acımaktan doğru bunu beyan etmek gibi davranışların hepsi yalandır.

Siz çok iyi bir yalancı olabilirsiniz, peki ya sandalyede başka biri oturuyorsa ve siz gerçeği öğrenmek istiyorsanız?

Kız arkadaşınız gerçekten kardeşi ile mi sinemaya gitti yoksa eski erkek arkadaşı ile mı? İş arkadaşınız işe yardım etmesi için attığınız mesaj gerçekten iletilmedi mi? Araba satıcısı fiyat konusunda dürüst mü? Yalan makinesinden geçmedikleri takdirde, doğruyu bilemeyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Aşağıdaki ipuçları ile yalanı saptayabilirsiniz.

Birini İyi Tanımak


Birinin size yalan söylediğini anlamak için onu iyi tanımak önemlidir. Eğer kız arkadaşınızın davranışı, normal davranışlarından farklıysa, bu onun bir şeyler gizlediğinden olabilir. Eğer normalde hareketli ve hızlı konuşuyorsa, bugün ki elini önüne bağlayıp yavaş konuşmaya başladıysa, belki bilmediğiniz bir şey vardır. Eğer normalde insanların gözünün içine bakmıyorsa ama şimdi gözünü sizden ayırmıyorsa, ondaki gerçeği öğrenmek isteyebilirsiniz. Yalan söyleyenlerin davranışları değişmektedir.

Vücut Dili Önemli


Kişinin yalan söylediğini vücut hareketlerinden anlayabilirsiniz.

 • Hızlı göz hareketi,
 • Ellerin önde bağlanması,
 • Sürekli bir huzursuzluk,
 • Gözün sağa odaklanması (beynin yaratıcı gücünün kullanıldığını gösterir),
 • Gözün bir nesneye odaklanması,
 • Göz ovalama,
 • Otururken ayakların çapraz olması,
 • Otururken ayakların yere değmemesi,
 • Yüzünüzü, çenenizi, burnunuzu, yanaklarınızı ellemek,
 • Saçınızla oynamak,
 • Kulağınızı çekmek,
 • Genelde göz kontağı kurmamanın yalan söylemek olduğunu düşünsek de bu doğru değildir.

Yalan Söyleyenlerin Farklı Davranışları


Soruyu tekrarlamak , zaman kazanmak için sorularınız tekrarlıyor olabilir.

Tereddüt etmek, eğer profesyonel bir oyuncu değilse, yalancılar suçluluk hissinden dolayı tereddüt ederler.

Sorulandan daha fazla bilgi vermek ayırt edici olabilir. Yalancı, inanılmayacağını düşünerek gereğinden fazla, sizin sorduğunuzdan daha fazla detay verebilir. Soru sormaktan kaçınmayın.

Savunmaya geçmek bir başka önemli kıstas. Karşınızdaki kişi kim bilmek istiyor? Neden bilmek istiyor gibi paranoyak bir savunma sistemini girdiyse yalan söylüyor olabilir. Siz en iyisi daha fazla soru sorun.

Tutarsız olmak en belirleyici davranış biçimi. Eğer hikayenin bazı parçaları oturmuyorsa soru sormaktan kaçınmayın.

Hisleriniz Çoğu Zaman Doğrudur


Bazı zamanlar birinin yalan söylediğini anlamak için hislerinize güvenmeniz yeterlidir. Eğer içinizde garip bir his varsa, kanıtlanana kadar ona güvenmeye en azından güvenmiş gibi davranmaya devam edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder