21 Nisan 2017 Cuma

Yapı İşlerinde İş Güvenliği


Yapı İşlerinde İş GüvenliğiHer işte olduğu gibi hatta daha çok yapı işlerinde iş güvenliği almak zorunludur.Bazı iş güvenliği ipuçları aktaracağız.
İş güvenliğini almamak insanı komik durumlara da düşürebilir , hasta duruma da düşürebilir , ölümle de sonuçlanabilir.İş Güvenliği ve İş Sağlığı  1. Yapı işleri gündüz yapılmalıdır. Ancak karanlıkta veya gece yapılması zorunlu bulunan hallerde, çalışma alanının ve geçitlerin YETERİ kadar ve en uygun şekilde aydınlatılması ve iş güvenliğinin sağlanması gereklidir.
  2. Yapı işlerinde kullanılan iskeleler, platformlar, geçitler, korkuluklar, merdiven parmaklıkları, emniyet halatları ve emniyet fileleri, zincirler, kablolar ve diğer koruma tedbirlerine ait araç ve gereçler ve işçilere verilen emniyet kemerleri ile diğer malzeme ve araçlar; yapılan işe uygun ve işçileri her çeşit tehlikelerden korumaya yeterli olacak ve kullanılan tesisat, tertibat, malzeme veya araçlar, kaldırabilecekleri yüke dayanacak özellikte ve sağlamlıkta bulunmaldır, alet, parça, malzeme gibi cisimlerin düşmesi düşünülen-düşünülmeyen yerlerde çalışacak işçilere baret takması hayati önem taşımaktadır.
  3. Yapı sahası (şantiye) içindeki tehlikeli alanlar, açıkça sınırlandırılacak ve buralara görünür şekilde yazılmış uyarı levhaları konacak ve geceleri kırmızı ışıklarla aydınlatılması hayati önem taşır.
  4. Yapının devamı süresince sivri uçları veya keskin kenarları bulunan malzeme ve artıklar, gelişi güzel atılmayacak ve ortalıkta bırakılmamalıdır.
  5. Tavan veya döşemelerdeki boşluklara ve deliklere korkuluk yapılması çok önemlidir veya bu deliklerin üstleri geçici bir süre için de olsa sağlıklı şekilde kapatılacaktır.
  6. Şantiyede çalışanların birlikte korunmaları sağlanmadığı hallerde, işçilere emniyet kemeri, omuz kayışı, baret, gözlük, çizme, su geçirmez elbise, eldiven ve benzeri uygun koruyucu araçlar ile donatılmalıdır. İşçilere verilen emniyet kemerleri, lastik çizme, baret ve gözlük gibi koruyucu malzeme işçilerin fizik yapılarına uygun olacak ve bir işçinin kullandığı koruyucu araçlar başka işçilere verilmeden önce uygun şekilde temizlenecektir.
  7. Tabandan itibaren (3) metreden daha yüksekteki düşme veya kayma tehlikesi olan yerlerde, çalışanlara, kiremit ustalarında, oluk ve her türlü harici boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara emniyet kemeri takma zorunluluğu getirilmelidir.

İş Güvenliği Malzemeleri ve Levhaları


  • Çatı ve meyilli yüzeylerde yapılan işlerde kullanılan iskele-platformlar uygun korkuluklarla teçhiz edilmelidir Bu korkuluklar aynı zamanda dengesini kaybetmiş bir işçinin düşmesine engel olabilecek sağlamlıkta yapılacaktır. İskelenin bulunmaması halinde, güvenliği sağlayacak uygun koruma araçları kullanılacaktır.
  •  Cam, saç ve çimento harçlı levhalardan yapılmış çatılarla, eskimiş, yıpranmış ve dayanıklılığı azalmış çatılarda, çatı merdiveni kullanılacak ve buralarda tam güvenlik oluşmadıkça çalışma durdurulmalı.
  • Yapı işlerinde kuvvetli rüzgara maruz kalan yerlerde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan işe başlanmamalı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder