25 Nisan 2017 Salı

Yaraların Çabuk İyileşmesi İçin Ne Yapmalı


Yara İyileşmesi 


Yara iyileşmesi karmaşık bir durum olup, zarar görmüş fiziksel yapıların tümünün tedavi edilmesi ile mümkündür. Bunun için doğru yöntemlerin uygulanması gerekir. Doğru yöntemler kullanılması ile kesiklerin, sıyrık­ların, ülserlerin, kimyasal maddelere bağlı hasarların ve mikroorganizma­ların veya immün reaksiyonların invazyonu sonrasında görülen iyileşme­yi de oluşturur.Fiziksel olarak zarar görmüş derinin iyileşmesi aşağıdaki bölümlere ayrılır:

1. Ani bir hemostatik faz
2. Re-epitelizasyonun erken fazı
3. Dermal onarım ve tekrar şekillendirmenin geç fazıYaraların Geç İyileşme Durumu


Karmaşık etkileşimlerin ve onların kontrolünün daha iyi anlaşılması­nın, iyileşmeyen yaraların tedavilerinde yeni teknikler ve materyalleriyle bulunmasına neden olacağını ümit etmekteyiz. Derinin dirençli iyileşme­yen ülserleri çok yaygın görülür ve mutsuzluğa, fiziksel yetersizlikle eko­nomik yönden kayba neden olur.Kanla beslenme ve oksijenin eş destekleri yeterli iyileşme için gerek­lidir. Kan dolaşımı bozulduğunda, iyileşme gecikir.Vitamin C , asborik asit eksikliği kollejen oluşumunun durmasına ve yaraların geç iyileşmesine neden olur. Bundan kaynaklı vitamin ve yararlı doğal asitleri düzenli almak gerekir.

Tüberküloz, mikobakterium ülserans veya sifiliz ile kaynaklanan en­feksiyondan dolayı direkt olarak ülseratif durumlar oluşur. Herhangi bir ülsere alan, dışarıdaki mikroplar tarafından kontamine edilir ve bu durum sıklıkla ileri doku yıkımına neden olan sekonder enfeksiyona yol açar. Bazı nadir doğumsal hastalıklar, gecikmiş yara iyileşmesine neden olur. Çünkü iyileşme dizisinde bozukluk oluşmuştur.

Yaraların Çabuk İyileşmesi

Yaraların çabuk iyileşmesi için hem beslenmede A, E, C, D vitaminleri alınmalı hem de gerekli yağların cilt tarafından emilimini sağlamalıyız. Karanfil yağı, aleovera, lavanta yağı yaraları çabuk iyileştirici etkisi ile bilinmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder