26 Nisan 2017 Çarşamba

Yaşlılarda Kuru ve Kaşıntılı Deri Sorunu


Yaşlılarda Deri Hastalıkları
Sadece yaş ilerledikçe gözlemlenen çok az hastalık vardır. Bu saptamanın yanında , bazı hastalık­lar yaşlılarda daha sık görülebilir. Ayrıca, yaşlılarda bazı hastalıkların sey­ri ile görünümü farklı olabilir.

Kuru ve kaşıntılı deri


Deri yaşlandıkça daha kuru ve daha kaşıntılı olma seyri gösterir. Bu eği­lim aşağıdakilere bağlıdır:

  • nem oranının göreceli olarak düşmesi
  • sık yapılan sıcak banyolar ve sıkı kurutmalar
  • düşük çevre ısısı

Kaşıntı fiziksel olarak çok engelleyici bir unsurdur. Bu durumda deride ku­ruma etkisi yapabilecek uyaranları azaltmak önemlidir. Yumuşatıcıları, topikal veya banyo ile temizlik maddeleri olarak bolca kullanılması gereklidir.
Kuru deriye bağlı kaşıntı çok sık görünse bile, bu yaş grubunda uyuz ve diğer yaygın kaşıntı nedenleri de dikkatli bir şekilde aranmalıdır.

Egzema


Egzema yaşlılarda değişik formlarda çokça rastlanır. Çoğu zaman özellikle yaşlılarda çok hızlı yayılabilen ve fiziksel olarak engelleyici ola­bilen egzema için herhangi bir neden bulunamaz.
Atopik dermatit, yaşlılarda nadirdir ama diğer yaşlardaki gibi rahatsız edici olabilir.
Diskoid egzema, yapısal egzemanın yaşlılarda daha sık görülen bir for­mudur.

Fotosensitif egzema, yaşlı erkeklerde daha sık gözlemlenir ve genellikle uzun sürer ve tedavisi zordur.
Seboreik dermatitler yaşlılarda çok sık görülür ve hasta­lık bazen yayılıp generalize seyri izleyebilir.

Deri tümörleri


Deri tümörleri yaşlıları hekime getiren yaygın bir nedendir. Seboreik kera­toz 60 yaşın üzerindeki neredeyse herkeste gözlemlenir ve benign olmalarına rağmen küçük semptomlara ve kozmetik rahatsızlıklara neden olabilir. Küretaj veya koter ile kolaylıkla alınabilirler ama çok sayıda oldukların­da büyük bir sorun oluşturabilirler. Solar keratozlar yaygın görülen başka bir problemdir. Galler Üniversite Hastanesi Dermatoloji bölümünde, yeni hastaların %4′ü sadece solar keratoz için başvurmuştur. Çok azı skuamöz hücreli deri kanserine dönüşür. Ancak, ciddi bir solar hasar oluştuğunun göstergesi olup daha önemli lezyonlar gelişebilir. 45 yaşın altında çok na­dir görülmesine rağmen 60 yaşın üzerinde çok yaygındır. Seboreik kera­toz gibi solar keratozlar da çok az semptom verir ve kozmetik sorunlara neden olabilir.

Bazal hücreli karsinom’lar en az solar keratozlar kadar yaygındır. Lokal invazyon ve doku yıkımı etkilerinden dolayı, önemli derecede morbiditeye neden olurlar. Skuamöz hücreli karsinomlar çok daha az görülür ama metastaz ve lokal doku yıkı­mı yapabilir. Malign melanom diğer yaş gruplara gö­re biraz daha fazla görülür ama lentigo maligna sadece yaşlı­larda sınırlıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder