21 Nisan 2017 Cuma

Yaz Aylarında Saç Bakımı Cilt Bakımı Dudak Bakımı Tırnak Bakımı Göz Çevresi Bakımı

Evde doğal kozmetik ürünleri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar hem cilt bakımınız hem saç bakımınız için oldukça önemlidir.
 1.Doğal kozmetik ürünler, dayanıklılık kazandıran herhangi bir yapay madde içermedikleri için, saklanmasına ve kullanım sürelerine dikkat edilmelidir. Şifalı bitkiler ile hazırlanan kozmetik ürünleri hazırlandıktan hemen sonra kullanılmalıdır ve saklanmamalıdır.
 2.Bitkisel yağlar birkaç ay boyunca bozulmadan bekleyebilirler. Kremler ve losyonlar da en çok iki hafta içinde kullanılmalıdrılar.
 3.Evde hazırlayacağınız kozmetik ürünlerinde saç,cilt , tırnak bakımı yapabilirsiniz. Ama öncelikle sizin için uygun olan malzemeleri kullanmanız gerekmektedir. Yanlış malzeme kullanımı istediğiniz sonuçları veremeyebilir.
 4.Daha önce sürekli hazır kozmetik ürünü kullananlarda, doğal kozmetik ürünleri bazen sivilcelenme veya deri gözeneklerinin iltihaplanması gibi tepkiler oluşabilir. Alerjilerde ise durum değişiktir. Bazı bitkilere veya bitki yağlarına karşı deri hemen veya kısa bir süre sonra, kızarıklık veya kaşıntı gibi tepkiler verebilir. Bu durumda, alerjiye yol açan reçetenin kullanımına hemen son verilmelidir ve herhangi bir bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığını öğrenmelisiniz.
  5.Önerilen dozlar aşılmadan kullanılmalı. Bazen fazla kullanılan birkaç damla eterli yağ bile önemli değişikliklere yol açabilir. Eğer reçetede belirtilmemişse eterli yağlar, kesinlikle doğrudan cilde uygulanmamalıdır.
  6.Eğer imkan varsa uzman tavsiyesine uygun bakım malzemeleri kullanmak sizin için daha doğru olacaktır.
Cilt Bakımıevde uygulayabileceğiniz bazı cilt bakım maskeleri vardır. Bunlar son derece doğal olmaların yanı sıra doğal peeling görevi görerek cildinizi ölü deriden arındırırlar. Ayrıca bu doğal bakım maskeleri cilt tabakalarını- epidermis , dermis- korurlar ve kolajen ,elastin dokularını uyararak cilt yenilenmesine katkıda bulunurlar. Bu sayede hem daha genç bir cil görünümüne sahip olur hem de cildinizi yaşlanmaya kırışıklıklara, oluşabilecek cilt çatlaklarına karşı korumuş olursunuz. Ayrıca bu maskeler sizi güneş UV ışınlarının yarattığı güneş lekelerine karşı da koruma sağlayacaktır.

Evde Yapılan Cilt Bakım Maskeleri


Yulaf maskesi: Pişmiş yulaf ezmesini yüzünüze sürün, 15 dakika kadar kurumasını bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Bu maskeyi cildinizin diğer kısımları için de kullanabilirsiniz. Cildinizdeki değişikliği hemen fark edeceksiniz. Cildin derinlemesine temizlenmesini sağlamak ve siyah noktalardan kurtulmak için birebir etkili. Bu maske ciltte aşırı yağlanmayı da önler.

Avokado maskesi: Kış mevsiminin sert hava koşullarına karşı  cildinizi ve özellikle yüzünüzü yumuşatmak ve kuruluğa karşı korumak için avokado maskesi biçilmiş kaftandır. Püre haline getirilmiş avokadoya bir iki damla zeytinyağı ve limon suyu ekleyin. Yüzünüze sürüp 10 dakika bekleyin. Avokado maskesi yüzünüzdeki pürüzlü tabakayı yok etmekle kalmayıp ayrıca sağlıklı bir cildin ihtiyacı olan vitaminleri de sağlar.

Limon peeling’i: Yağlı cilt için uygulanır. 2 yemek kaşığı dolusu ince rendelenmiş limon kabuğu, 2 yemek kaşığı yulaf unu ve 6 yemek kaşığı dolusu buğday kepeği iyice karıştırılır ve biraz su eklenerek esnek bir lapa haline getirilir. Dairesel hareketlerle, 2-3 dakikalık bir süre boyunca cilt temizlenir ve bol ılık su ile durulanır. Limon C vitamini bakımından zengindir ve antitoksidan görevi görür ayrıca içerisinde bulunan salisik asit sayesinde cildinizdeki akne oluşumlarını engeller.

Papatya yağı: Her tür cilt için uygulanabilir. 30 gr. papatya (Temiz yerlerde yetişen papatya kullanılmalıdır), 100 ml susam yağı ve 100 ml kırmızı kantaron yağı eklenir. Cam yağ kavanozu bir saat boyunca çok sıcak su banyosunda (Benmarin yöntemi) bekletildikten sonra iyice çalkalanır. Karışım tülbentten geçirilerek süzülür. Yağa batırılan pamukla yüz iyice temizlenir. Bu sayede cildinizdeki hem ölü hücreleri temizlemiş hemde antibakteriyel bir uygulama yapmış olursunuz.

Lavanta suyu: Hem kuru hem de yağlı bir cildiniz varsa yani karışık bir cilt tipine sahipseniz lavanta suyu kullanımı cildinizdeki yağ dengesini sağlayarak cildinizin daha güzel görünmesini sağlar. Sabahları ve akşamları, bir pamuğu lavanta suyu ile ıslatın ve yüzünüze, boynunuza, dekoltenize sürün.

Yağlı cilt için lavanta suyu: Bu karışım cildin canlanmasını ve parlak görünmesini sağlamaktadır. 50 ml lavanta destile suyu, 2-3 damla nane yağı ve 1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesini bir cam kabın içinde iyice çalkalayarak karıştırın. Yüzünüzü, boynunuzu ve dekoltenizi, bu sıvıyla ıslattığınız bir pamukla temizleyin.

20 dakikada tazelik

Cildin kendini tazelemesini sağlayan, sadece 20 dakika uygulanan üç farklı maske
• Bal, limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı iyice karıştırılır maske haline getirilir.
• Limon suyu ve 1 yumurta sarısı da yüz için önemli karışımdır.
• Sütte pişirilen 1 elma iyice ezilir ve ılıklaşınca yüze sürülür.

Saç Bakımı


Yaz aylarında güneş saçlarınız için oldukça yıpratıcıdır. Güneşin UV ışınlarına fazla maruz kalmanız saçlarınızı yıpratır ve kırıklara sebep olur. Ayrıca tatilde iseniz ve denize giriyorsanız saçlarınız ve deriniz tuzlu su ile kaplı olduğu için daha fazla güneşten kaynaklı hasara uğrar.Bütün bu zararlı etkenler saçlarınızın kurumasına, renklerinin açılmasına ve uçlarının kırılmasına neden olur. Bu nedenle saç uzmanları deniz ve havuza girerken bone kullanımını önermektedir. Böylelikle saçlarınız deniz suyunun tuzundan ya da havuzun klorundan korur ve hasar görmesini engellemiş olursunuz.
Yaz mevsiminde özellikle boyalı saçlara sahipseniz bone kullanımını ihmal etmemelisiniz. Zira boyalı saçlar, havuz suyuyla temas ettiklerinde daha hızlı bir şekilde hasara uğrarlar.Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan UV filtreli, koruyucu özellikli şampuanlar ve bakım ürünleri de saçların doğal yapısını korumada etkilidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder