14 Nisan 2017 Cuma

Yeşil Çay Mucizesini Denediniz Mi?


Yeşil Çay Mucizesi
Sevgili okurlar son günlerde medya ve yayın basın organlarında yeşil çay mucizesi hakkında pek çok doğru - yanlış bilgi dolanıyor.Bende ülkemize uzak doğudan giren bu mucizevi bitkiye tabiri caizse Kod adı”Yeşil” demeyi uygun gördüm ve bloglama adına en doğru en güvenilir bilgileri sunmak üzere konuyu enine boyuna araştırdım.Bana kalırsa doğru bilgiye ulaşım , bilgi kirliliğinden arıtma çok önemli ve doğru bir blog yazma yöntemi. Bu noktada sizlerle bu konuyu paylaşmak istiyorum.Ulaştığım sonuçlar gerçekten alternatif tıp açısından umut verici.Öncelikle kısaca yeşil çay’a değinelim isterseniz, yeşil çay nedir ? nasıl hayatımıza girdi , gerçekten bahsedildiği kadar etkilimi bunlara bakalım.

Yeşil Çay Nedir


Yeşil Çayın Çin’e giden Rahipler tarafından M.Ö. 800 lü yıllarda keşfedilip buradan Japonya’ya taşındığı aktarılıyor.Faydalarının o dönemde yaşayan bilim adamları tarafından keşfedilmesinden sonra Çin ve Japonya’da Yeşil Çay içmek bir gelenek halini almış ve sağlıklı ve uzun ömür sürmenin vazgeçilmezi sayılır olmuştur.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre “yeşil çay” içerisinde bugüne kadar bilinen en güçlü antioksidan maddenin bulunduğu gözlemlenmiştir.Bu madde Egcc (epigallocathechin gallate) dir.Bu maddenin çok güçlü antioksidan etkileri bulunduğu bilinmektedir.Yeşil çay’ın cilt bakımı üzerindeki etkileri tespit edilerek günümüzde kozmetik sanayinde antioksidan olarak kullanılmaktadır.Yeşil çayın stresi önlediği,sindirim sistemini düzenlediği ayrıca kilo problemi olanların zayıflamasına yardımcı olduğu bilinmekle beraber sağlığımız için faydaları sayamayacağımız kadar çoktur.

Yeşil Çayın Yararları

 • Yaşlanma hızını azaltmaktadır 
 • Kan şekerini dengelemektedir 
 • Tüm kanserleri ama özellikle prostat, akciğer, mide, oniki parmak bağırsağı kanserlerini % 50 oranında önlemektedir 
 • Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olmaktadır 
 • Virüslere karşı vücut direncini arttırmaktadır 
 • Tansiyonu dengelemektedir 

Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için  Yeşil Çayın Yararları başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz. 

Yeşil Çay Günde Ne Kadar İçilmeli


Yeşil çayın faydaları bu yukarıda saydığımızla sınırlı değil elbette ki. Sanırım bu kadar yararlı bir bitkiyi kullanmamak olmaz, iyi de ne kadar kulanılması gerekir diyenlere önerim 4-5 fincan yeşil çay diyorum.sağlıklı günler diliyorum. Yeşil çay, potansiyel sağlık yararları ile harika bir içecek. Ancak, temel tekniklere aşina değilseniz, acı ya da çok güçlü bir çay ile içmekten kaçınabilirsiniz. Bir fincan yeşil çay yapmak kolaydır. Aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz.

 • Ne kadar bardak yeşil çay yapmak istediğinizi belirleyin. Genel kılavuz, bir fincan su başına bir çay kaşığı (5 g) yeşil çay yapraklarıdır. Bu bir fincan demlenmiş çay verecektir. 
 • İstediğiniz miktarda yeşil çay yaprağı   ölçün ve bunları çay süzgecinize veya eleğinize koyun. 
 • Reaktif olmayan bir çaydanlığı (cam veya paslanmaz çelik) suyla doldurun ve yaklaşık 180 ° F (80 ° C) sıcaklığa kadar ısıtın. Sıcaklığı izlemek için bir şeker termometresi kullanabilirsiniz, ancak eğer sahip değilseniz, o zaman su kaynatmayın kaynamaya yakın bırakın veya kaynadıktan sonra 1 dk bekletin.  
 • Doldurulmuş çay süzgecini veya eleğin içinde boş bir bardağa veya kaba yerleştirin. 
 • Isıtılmış suyu kupalara, çay yapraklarına dökün. 
 • Çay yapraklarını 2 - 3 dakika bekletin, ama daha fazla süzmeyin, ya da çayınız biraz acılaşır. 
 • Çay süzgecini kupadan çıkarın. 
 • Çayınızı birkaç dakikalığına soğumaya bırakın ve mükemmel yeşil çayın tadını çıkarın. 

Yeşil çay şekerli içeceklere,alkole ve diğer zararlı içeceklere sağlıklı bir alternatiftir. Bundan kaynaklı günlük tüketimden çekinmeyin ve her zaman sağlıklı bir çay olması için şekersiz tüketin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder