15 Nisan 2017 Cumartesi

Yeşil Çayın Yararları


Yeşil Çayın Yararları
Çin ve Hindistan'a özgü yeşil çay, dünya çapında yüzyıllardır sağlık yararları için kullanılmaktadır.  Suyun ardında dünyanın en çok tüketilen içeceği çaydır. Bununla birlikte, dünya çapında tüketilen çayın yüzde 78'i siyah ve sadece yüzde 20'si yeşil çaydır. Bitkisel çay hariç her türlü çay, Camellia sinensis çalısının kurutulmuş yapraklarından elde edilir. Yaprakların oksidasyon seviyesi, çay türünü belirler.Yeşil çay, okside edilmemiş yapraklardan yapılır ve daha az işlenmiş çay türlerinden biridir. Bu nedenle en antioksidanlar ve faydalı polifenoller içerir. Bu güzel çayımız sağlık açısından da son derece yararlıdır. 

Yeşil Çay 


Yeşil çay, kafein ve diğer alkaloidler, polifenoller ve K vitamini gibi bir dizi biyoaktif bileşik içerir ve çay yapraklarındaki biyoaktif bileşiklerin birçoğunun demlendikten sonra son içeceğe karışır.  Yeşil çayda ana uyarıcılar kafein, teobromin ve teofilin içerir. Öte yandan, yeşil çayda bulunan bir amino asit olan L-theanine , sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Böylece yeşil çay aynı zamanda hafif uyarıcı fakat aynı zamanda rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir.

Yeşil çay da polifenoller denilen yüksek konsantrasyonda güçlü antioksidanlar içerir . Aslında, yeşil çayın sağlık özelliklerinin birçoğu polifenol içeriğine atfedilmektedir. Yeşil çay, çay yapraklarını fermente ederek polifenol içeriğini düşürdüğünden, siyah veya oolongdan daha yüksek bir polifenol içeriğine sahiptir.

Flavonoidler ve kateşinler gibi polifenollerin çoklu alt kategorilerini içeren yeşil çaydaki polifenoller vücuttaki serbest radikallerin oluşumunu azaltarak hücreleri, molekülleri ve diğer yapıları hasara karşı koruyabilir. Yeşil çaydaki en aktif ve güçlü antioksidan polifenollerden biri epigallocatechin-3-gallate'dir (EGCG). EGCG, çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için çalışılmıştır ve yeşil çayın güçlü tıbbi özelliklerinin ana nedenlerinden biri olabilir. EGCG'nin ötesinde yeşil çayda bulunan diğer polifenol kateşinler, kateşin, gallocatekin, epikateşin, epigalokatekin ve epikateşin gallattır.

Çay yaprakları kahve çekirdeklerinden daha fazla oranda kafein içerir. Bununla birlikte, çok daha az çay yaprakları kahve yapmak için kahve çekirdeklerinden daha fazla çay kullanıldığından, bir fincan çayın bir fincan kahveden daha az kafein vardır.  

Yeşil Çayın Faydaları 


Yukarıda sizlere aktarılan yeşil çayın faydaları hakkında aşağıda bilgiler verilecektir. Günümüzde cola, gazoz,meyve suları gibi tatlandırıcı ve fazlasıyla şeker içeren içecekler yerine yeşil çayın kullanımı sizin için bir alternatiftir ve son derece yararlıdır. 

Yeşil Çay Beyin Fonksiyonu ve Zihinsel Performansı Geliştirir

Çaydaki uyarıcılar sizi uyanık tutarken, beyin fonksiyonlarınızı da daha iyi hale getirebilir. Ana uyarıcı olan kafein, çay içerisine, çoğu insan için, bir hayli fazla kahve ile ilişkili olan artan endişe ve “titremelere” neden olmadan sizi enerjik tutabilecek yeterli dozda mevcuttur. Beyinde, kafeinin ana etki yöntemi, adenosin reseptörlerini bloke etmek , nöronların daha uzun süre ateş etmesine izin vermek, beyin aktivitesini arttırmaktır. Çalışmalar kafeinin konsantrasyon ve hafızayı artırdığını göstermiştir.  Buna ek olarak, amino asit L-teaninin, aynı zamanda kafein ile birlikte, beyin fonksiyonunu arttırabildiği ve daha üretken olmanıza yardımcı olabilecek uyanıklığı arttırırken rahatlatıcı bir etkisi vardır . 

Yeşil çayı sadece kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda beyninizi uzun vadede koruyabilir. Özellikle, veriler Alzheimer’in ve Parkinson’ın hastalıklarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. 

Kilo Vermek için Yeşil Çay 

Klinik çalışmalar, yeşil çayın metabolizmanızı hızlandırabileceğini ve yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini düşündürmektedir . Yeşil çay kilo vermenize ve aşırı kilolu veya obez olma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu etkinin büyük bir kısmı kafeine bağlı olabilir, fakat çaydaki diğer bileşikler de bu etkiye katkıda bulunabilir. Vücudunuzda depoladığınız yağları enerji için seçici olarak yakmanıza yardımcı olarak, yeşil çay daha tok hissetmenize ve daha istikrarlı bir enerji düzeyine sahip olmanıza yardımcı olabilir, böylece daha az açlık hissi ve daha az kalori tüketmenizi sağlar.


Tip 2 Diyabete Karşı Koruma


Tip 2 diyabet, son birkaç yılda salgın oranlara ulaşmış bir hastalıktır ve günümüzde dünya çapında yüz milyonlarca insanı etkilemektedir. Yine de, neredeyse tamamen önlenebilir ve çoğunlukla şeker alımını (karbonhidratlar) keserek erken aşamalarında geri çevrilebilir.

Diyabetikler insüline olan duyarlılıklarını kaybeder, bu da insülinin kan akışından gelen şekeri emmek için hücrelere sinyal vermede daha az etkili olduğu ve hem daha yüksek kan şekeri hem de daha yüksek kan insülin seviyeleri ile sonuçlandığı anlamına gelir. Hem şeker hem de insülin kardiyovasküler sisteme zarar verdiği için, zamanla birçok yan etki ortaya çıkar. İnsüline ne kadar duyarlı olursanız, genel olarak normal kan şekeri seviyeniz o kadar düşer, o kadar iyidir.

Yeşil çay, kan şekeri seviyelerinizi (glukoz seviyelerini) stabilize edebilir ve azaltabilir; aslında, çalışmalar yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabildiğini ve kan şekeri düzeylerini azaltabildiğini göstermektedir

Yeşil Çay Sağlıklı  Kardiyovasküler Sistem Sağlar

Ateroskleroz ve hipertansiyonun (yüksek tansiyon) neden olduğu kalp ve kan damarlarının kalp hastalıkları, inme ve diğer hastalıklarına neden olan kalp damar hastalıkları,  dünyadaki en yaygın ölüm nedenidir. Çalışmalar yeşil çayın bu hastalıklar için başlıca kolesterol, LDL kolesterol ve trigliseritleri düzenlemeye yardımcı olan bazı ana risk faktörlerini geliştirebileceğini göstermektedir. Yeşil çayın yardımcı olabileceği bir yöntem: kanın antioksidan seviyelerini önemli ölçüde arttırır, LDL kolesterol partiküllerini oksidasyondan korur.  Çalışmalar yeşil çay içenlerin daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduğunu göstermiştir. Aslında, araştırmacılar kalp krizi oranının günde birkaç bardak çay tüketimi ile ölçülebilir bir şekilde azaldığını tahmin etmektedir.

Araştırma ayrıca yeşil çayın toplam kolesterolü düşürdüğünü ve toplam kolesterol profilini geliştirdiğini göstermektedir. Bir popülasyona dayalı klinik çalışma, yeşil çay içen erkeklerin yeşil çay içmeyenlere göre toplam kolesterol düzeylerinin daha düşük olduğunu bulmuştur.  

Yeşil Çay Fiziksel Performansınızı Artırır

Yeşil çay da fiziksel performansı artırıyor, egzersiz dayanıklılığını artırıyor ve reaksiyon süresini azaltıyor gibi görünüyor ve yeşil çaydaki diğer içerikler bu etkiye yardımcı olsa da, bu etkileri kafein açısından gösteren birçok çalışma var. Kafein ve yeşil çayın, yağ dokularındaki yağ asitlerini enerji olarak kullanabilmeleri için daha kolay kullanılabilir hale getirme yeteneği de fiziksel performansa yardımcı olur. Bir çalışmada, kafeinin fiziksel performansı önemli ölçüde artırdığı gösterilmiştir (egzersiz dayanıklılığı ve eforu). Yeşil çayda bulunan antioksidanlar ayrıca fiziksel efor sırasında doku hasarını da önleyebilir.

Yeşil Çay Kansere Karşı Korur


Birçok popülasyona dayalı klinik çalışma, hem yeşil hem de siyah çayların kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Erken klinik çalışmalar, çaydaki polifenollerin, özellikle yeşil çayın, kanserin önlenmesinde önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Araştırmacılar ayrıca, polifenollerin kanserli hücreleri öldürmeye ve büyümelerini engellemeye yardımcı olduğuna inanmaktadır.

Oksidatif hasarın kanserin gelişimine katkıda bulunduğu ve antioksidanların koruyucu bir etkiye sahip olabildiği iyi bilinmektedir . Yeşil çay, güçlü antioksidanların mükemmel bir kaynağıdır, bu nedenle çayın kanser riskini azaltabileceği mantıklıdır. 

Yeşil Çay  Enfeksiyonlara Karşı Savaşır


Yeşil çaydaki biyoaktif bileşiklerin bir kısmı anti-viral ve anti-bakteriyel olduğundan, yeşil çayın ağzınızdaki bakterileri öldürebilmesi gibi, kan dolaşımınızdaki ve vücudunuzun geri kalan kısmında bakteri ve virüsleri de inhibe edebilir. Benzer şekilde yeşil çay, nazal geçişleriniz yoluyla viral ve bakteriyel enfeksiyonu inhibe edebilir. Bütün bunlar yeşil çayın soğuk algınlığı ve gribin önlenmesine yardımcı olabileceği ve ayrıca hasta olduktan sonra grip ve grip semptomlarını hafifletebileceği anlamına gelir .

Yeşil Çayın Diğer Faydaları 

Bazı veriler yeşil çayın sindirime yardımcı olduğunu, bağırsak sağlığını iyileştirdiğini ve IBD'yi (İnflamatuar Bağırsak Hastalığı) azalttığını göstermiştir. Yeşil çay, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit ile ilişkili bağırsaklardaki iltihaplanmayı azaltarak, iki tip IBD'ye etki edebilir. 
Yeşil çay içmenin kemiklerinizi güçlendirdiğini gösteren bazı veriler var. Bunun nedeni vücudunuzda alkalin oluşturması, kemiklerdeki minerallerin sızmasını önlemek ve kandaki kan pH derecesini korumaktır . 
Çay suyu kurutmaz. Her ne kadar kafeinli bir şeyin dehidrasyona uğramış olduğuna dair yaygın bir inanış olsa da, bu yanlıştır.  Evet, kafein bir diüretiktir, ancak su aynı zamanda bir diüretiktir. Bir fincan çayın su hacmi, çaydaki kafeinden herhangi bir dehidrasyon etkisini ortadan kaldırır. 
Yeşil çayda bulunan amino asit L-teanini, anti-anksiyete etkiye sahip olan inhibitör nörotransmitter GABA'nın aktivitesini arttırır. L-theanine ayrıca dopamin ve beyindeki alfa dalgalarının üretimini artırır, gevşemeye yardımcı olur, stresi azaltır ve depresyonun azaltılmasına yardımcı olur. 
Yeşil çaydaki bazı bileşikler anti-enflamatuardır ve anti-enflamatuar etkilerinin artrit semptomlarını iyileştirebildiğini gösteren kanıtlar vardır.

Yeşil Çayın Cilde Yararları


Yeşil çay, yeşil çaydaki antioksidanlar serbest radikal hasarla savaşabildiğinden kırışıklıkların ve yaşlanma belirtilerinin önlenmesine neden olabilir. Benzer şekilde, yeşil çayın anti-enflamatuar özellikleri, her türlü zararlı çevresel stres etkisinden cildin zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, yeşil çay, sedef hastalığını, beraberinde gelen kızarıklık ve tahrişleri azaltarak hafifletebilir; Yeşil çayın da rosacea ile gelen kızarıklığı azalttığı gösterilmiştir.
Yeşil çayda, özellikle de EGCG'deki polifenollerin , güneş hücrelerinin varlığında cilt hücrelerini ve hücresel DNA'yı desteklemede özellikle güçlü bir etkiye sahip oldukları gösterilmiştir . Farklı klinik çalışmalar EGCG'nin cildin güneş ışınlarına karşı savunmasını desteklemesine yardımcı olduğunu göstermiştir . Ve bu polifenoller deride biriktiğinden, düzenli olarak yeşil çay içerek veya EGCG ile yeşil çay takviyesi almak ek koruma görevi görebilir.Yeşil çay içmek daha kaliteli bir yaşama ve herhangi bir sebepten dolayı ölme riskini azaltabilir. Sadece kilo vermek veya cilt güzelliği için değil sağlıklı bir yaşam için bir fincan yeşil çay içebilirsiniz. 


Yeşil çay ile ilgili bir diğer yazımız olan Yeşil Çay Mucizesini Denediniz Mi ?  başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder