15 Nisan 2017 Cumartesi

Yoga İle Sırt Ağrılarınızdan Kurtulun


Yoga ile Sırt Ağrılarına SonYeni bir çalışma yoganın kronik sırt ağrılarına iyi geldiğini saptadı.
Araştırmacılar sırt ağrıları nedeniyle hafif işlevsel sakatlık geçiren 23 ile 66 yaşları arasında 90 katılımcıyı iki gruba ayırdı. Birinci grup altı ay boyunca haftada iki defa 90 dakikalık yoga aktivitesine dahil oldu. İkinci gruptaki hastalar görmekte oldukları tıbbi tedavi dışında herhangi bir egzersiz yapmadı.

Yoganın YararlarıÜçüncü ve altıncı aylarda yapılan testlerde birinci gruptaki hastaların sırt ağrılarında hafifleme gözlemlenirken birinci grupta herhangi bir hafifleme gözlemlenmedi. Ayrıca yoga egzersizlerine katılanlar depresyon belirtilerinin azaldığını ayrıca kaydedilen bilgiler arasında. Uzamanımız “Yoga grubundaki hastaların sırt ağrıları nedeniyle ortaya çıkan işlevsel sakatlıklarında ve depresyon belirtilerinde de iyileşme gözlemlendi. Bunlar klinik açıdan önemli bulgular” diye aktarımda bulundu.

Sırt ağrısı çeken kişiler kendilerine zarar vereceği korkusuyla egzersiz yapmaktan kaçınıyorlar fakat aslında egzersiz hastalara sadece iyi gelmektedir. Egzersiz eksikliği sırtın daha fazla güç kaybetmesine yol açıyor ve bu durum kronik sırt ağrılarının başlamasına kadar varıyor. Yoğa gibi egzersizler kasları güçlendirerek kas güçsüzlüğünün önüne geçilmesini sağlıyor.

Fiziksel terapi uzmanlarımız, çalışmanın yoganın sırt ağrıları üzerindeki iyileştirici etkisini kanıtladığını kaydetti. Aslında bu beklenmeyen bir sonuç değildir fakat bu konuda araştırmaların diğer sağlık sorunlarına göre daha az yapıldığı düşünülürse önemli araştırma niteliği sağlıyor.Sağlıklı günlere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder