14 Nisan 2017 Cuma

Yüksek Tansiyonlu Kişilerde Seks: Zorlukları Yenmek


Yüksek Tansiyonlularda SeksYüksek tansiyonun cinsel yaşam üzerindeki etkisini herkes tahmin edebiliyordur. Seksteki genel memnuniyeti etkilediği gibi, kalp krizi gibi tehtidleri bulunmaktadır. Cinsel tatminde farkedilir bir azalma görülür.
Yüksek Tansiyonun Erkeklere Etkileri

Kan damarları ve arterlerin tıkanmasına yol açarken, arter dokularını sertleştirir ve kan akımını sınırlar. Penise daha az kan akışı sağlanır. Erektil disfonksiyon ve ereksiyon sorunları meydana gelir. Bu da erkeklerin seksten korkmalarını ve soğumalarını sebep olur.

Yüksek Tansiyonun Kadınlara Etkileri

 Vajinaya kan akımını azalabilir. Cinsel arzu ya da uyarılmayı önleyebilir, vajinal kuruluk ya da zor orgazma yol açabilir. Cinsel işlev sorunları oluşur.

Bu gibi sorunlarda doktorunuzla aşmaya çalışmalısınız. Yüksek tansiyon ilaçları erkeklerde cinsel işlev bozukluğuna sebep olur. Su hapları (diüretikler): ereksiyonu zorlaştırır, penise güçlü kan akımını azaltır. Testosteron için gereken çinko ve kan miktarını azaltır. Beta blokerler: ereksiyon, sinir sistemi, penis arterleri ve kan akımını azaltır. Cinsel sorunlar dahil olmak üzere bu ilaçların yan etki riskini azaltmak için, reçeteli olmayan ilaçları almayın. Daha az yan etki için doktorunuzdan ilacınızı değiştirmesini isteyin.

Şu Tansiyon İlaçlarının Cinsel Bozukluğa Daha Az Sebep Olduğu Bilinmektedir  •  Anjiyotensin-enzim (ACE) inhibitörleri
  • Kalsiyum kanal blokerleri
  • Anjiyotensin II reseptör blokerleri
  • Alfa blokerler

Sağlıklı bir yaşam tarzı ile tansiyonunuz ve seks yaşamınız düzenlemelisiniz. Sigaradan, tuzdan ve yüksek kalorilerden sakının.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder