6 Nisan 2017 Perşembe

Yumuşak Doku Romatizması, Yumuşak Doku Ağrısı


Yumuşak Doku Romatizması, Yumuşak Doku Ağrısı


Yumuşak doku romatizma yani fibromiyoloji senderomu olarak bilinen rahatsızlık vücudun, kaslar, tendonlar, vücut bağları ve bunlara benzer öbür “yumu­şak dokular”daki ağrılar ve kramplar şeklide oluşan durumlardır.

“Fibrositis”, yumuşak doku rahatsızlıklarını ifa­de etmek için kullanılan muhtemelen en yaygın ad­landırmadır. Bu isimlendirme işlemi mikroskopik işlemlerde ilthaplanmaya rastlanmadığı için tartışmalı bir duruma dönüşmüştür. Bu nedenle bu terim yerini “yu­muşak doku romatizması”na bırakmıştır.

Bu tür romatizmadan hiç etkilenmeden yaşamı­nı sürdüren çok az insan vardır. Yaş farkı ve cinsiyer gözekmeksizin  görülen bu romatizma, bü­tün romatizmal hastalıkların en yaygını ve en hafifidir. Genellikle kendiliğinden ya da basit ilaçlarla genler ve hiçbir zaman sakatlığa yol açmaz.Yumuşak Doku Romatizmasının Nedenleri


Yumuşak doku romatizmasının nedenleri çok ve çeşitlidir. Bunların en yaygını zorlanma ve yaralanmadır. Yanlış bir harekete, ya da kol ve bacakların veya vücudun öbür parçalarının aşırı-kullanıma bağlı olarak da gelişebilir. Hastalık belirtileri bazı insanlarda düşmeden, ya da alışmadık­ları çalışma ve hareket biçimlerinden sonra gelişir. Örnek olarak, yoğun alışveriş, ağır kaldırma, ev dü­zenlemesi ya da tatilde yapılan değişik işlerden sonra gelişen romatizma biçimlerini sayabiliriz. Spor yapar­ken başa gelebilecek birçok yaralanma yumuşak do­ku romatizmasına yol açabilir. Hatta bazen, psikolo­jik faktörler bile önemli olabilir. Endişe ve üzüntü has­talık belirtilerini ortaya çıkarabilir ya da var olanları geliştirebilir. Heyecan verici alt-üst oluşlar kişide acı­lı, depresif gelişmelere yol açabilir. Bu durumlar günlük yaşantımızda karşımıza çıkabilir.

Yumuşak Doku Romatizmasının Belirtileri

Yumuşak doku romatizmasının belirtileri ; kas ağrısı ,hassasiyet, uykusuzluk ve uyku düzeninde bozukluk, yorgunluk, halsizlik , vücudun belirli yerlerinde kramp; karında kramp  gibi durumlar yumuşak doku romatizmasını  belirtileridir. Ve bu durum eklem , kas ve dokularda ağrılara sebep olmaktadır. Bu durumda hemen bir doktora görünmek en iyisidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder