14 Nisan 2017 Cuma

Yumuşak Şankr Sankroid Hastalığı Nedir


Yumuşak Şankr Sankroid Hastalığı



Genellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde görülen akut bir zührevi rahatsızlıktır. Nedeni Hemophilus ducreyi adı verilen bir basildir.

Yumuşak şankr sankroid hastalığının kuluçka devresi: 5 gündür.







Yumuşak Şankr Belirtileri


Dış üreme organlarında süratle iltihaplanıp ya­ra biçimini alan bir sivilcenin belirmesiyle meydana gelir. Oluşan sivilce frengi şankrının tersine oldukça yu­muşaktır ve ağır kokulı bol miktarda akıntılıdır. Kasık lenf bezlerinde şişlik ve ağrı başlaması gözlemlenir. Ağır vakalarda şankr patlar ve akıntılı bir yara ile karşı karşıya kalırız. Eğer tedavi edilmezse, ağrılar artar ve üretim organlarının derileri soyulmaya başlar.


Yumuşak Şankr Sankroid Hastalığı Tedavisi

Hastalığın başlangıcında sülfadiazin ya da spreptomisin tedavisi uygulanır. Her iki ilaç da frengide etkisiz oldu­ğundan hem hastalık tedavi edilmiş hem de frengi olup olma­dığı gözlemlenmiş olur. Penisilin frengiye yararsız olduğundan frenginin gizli kalmasına neden olur. Bunun için de kesinlik­le frengi bulunmadığı saptanmadıkça penisilin kullanılmama­lıdır.

Lenfogranülomatoz inguinalis: Zührevi bir hastalıktır ve etkeni, virüsü andıran bir organizmadır.

Lenfogranülomatoz inguinalis belirtileri , kasıktaki lenf bezlerinin şişmesidir.Hastalığın seyri rektum iltihabı yan etki olarak görülebilir. Ayrıca, perine ve rektumda büzülmeler olabilir.

Lenfogranülomatoz inguinalis tedavisi ,  Sülfamit ve antibiyotik tedavisi uygulanır. İltihap­lı düğümler kurutulmalıdır. Rektum darlıkları için cerrahi mü­dahale gerekli olabilir.
Lenfogranülomatoz inguinalis korunmanın hiçbir yolu yoktur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder