26 Nisan 2017 Çarşamba

Yüz Gerdirme Ameliyatları

Yüz germe işlemleri genelde yüz ve boyun derisinin sarkması ve kırışıklıkları gibi yaşlanma belirtilerini düzeltmek için uygulanan bir yöntemdir. Yüz gençleştirme cerrahisinin bu alanın bir kısmını temsil etmektedir.Oysa yüz gençleştirme ; alın germe , kaş kaldırma , göz kapakları estetiği , cilt yenileme (peeling) , dudak büyütme , doldurma gibi işlemlerin gereğine göre bir kaçını ya da hepsini kapsayabilir.Yüz germe işlemleri yaptırmak isteyen kişinin öncelikle tecrübeli bir plastik cerrahi seçmesi gerekir. Bu seçim doğruysa her şey iyi gidecektir.Yüz Gerdirme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası


Günümüzde medyanın yanlış bilgilendirmesi ve kulaktan dolma bilgiler oldukça sorun teşkil etmektedir ve hekime bir ön yargı ile gelmektedirler. Genellikle hastalar şikayetlerini değil de istedikleri tedaviyi belirterek gelmektedirler. Halbuki hastanın doktora şikayetlerini bildirmesi ve doktorun uygun tedaviyi seçmesi gerekmektedir. Bu nedenle doktorla görüşmenizde, yüzünüzde sizi rahatsız eden değişiklikleri söylemeniz gerekir. Doktorunuz da size uygun çözümleri söyleyecektir. Doktorunuzun önerilerini dikkatle dinleyip değerlendirdikten sonra kararınızı daha sağlıklı verebilirsiniz.

Türkiye’ de yüz gençleştirme düşünen kişiler köklü çözümlere pek yanaşmıyor ya da ileri yaşlara erteliyorlar. Oysaki yüzdeki sarkma ve kırışıklıklar yerleştikten sonra düzeltmek zor oluyor. Bu nedenle uzmanların sözünü dikkate almanızda yarar vardır. Unutmayın ki dolgu maddelerinin etkileri sınırlı ve geçicidir. Oysaki germe ameliyatı , deri gençleştirme gibi yöntemler hem daha kesin hem de daha uzun süre etkilidir.

Genç  bir yüz sizin sosyal hayatınızı destekleyecektir.  Yüz germe görünümünüzü gençleştirir ve kendinize olan güveninizi tazeleyebilir , fakat gerisi size kalmaktadır. Muayenenizden sonra cerrah size hangi yöntemlerin uygulanması gerektiğini ayrıca anestezi ve ameliyatın nerede yapılacağını da açıklayacaktır. Yüz germe ameliyatı kararı vermeden önce riskler ve masrafları gibi ilave faktörler de bu esnada cerrah tarafından size açıklanacaktır. Sıklıkla yüz germenin kişinin yaşını 10 - 15 yıl gençleştirdiği söylenir, fakat kesin bir sonucu önceden belirlemek mümkün değildir. Düzelmenin derecesi yaş, kalıtım, kemik yapısı, derinin kişisel özellikleri, alkol sigara kullanımı, beslenme, alışkanlıklar gibi etkenler tarafından belirlenir. Bu aynı faktörler bir dereceye kadar yüz germenin ne kadar etkili olacağını da belirler.

Yüz Gerdirme Operasyonu


Yüz germe lokal veya genel anestezi ile yapılan bir işlemdir. Ameliyat esnasında yüz germe önce yüzün bir tarafına sonra diğer tarafına uygulanır. Operasyona  şakaklarda saç hattı içinden başlanır. Aşağıya doğru kulak önündeki doğal hat boyunca ilerler, kulak memesinden arkaya döner ve kulak arkasındaki saçlı deriye ilerler. Bazen boyun derisindeki fazlalığa ulaşım sağlamak amacıyla çene altında küçük bir kesi gerekebilir.

Kesiler boyunca çalışarak cerrah deriyi altındaki yağ ve kas tabakasından ayırır. Önce kaşlar ve şakak bölgesindeki deri yukarı ve arkaya çekilir, aynı zamanda kulak önünde ve arkasında da gerilerek fazlalık kesilir. SMAS denilen fasya dokusu gerilir bu işlem gerginliğin daha kalıcı olmasını sağlar. Eğer gıdı bölgesinde fazla yağ varsa Liposuction ile bu yağlar alınır. Kesiler dikişlerle kapatılır. Ameliyatı takiben, deri altında birikebilecek kan ve sıvının boşaltılmasına müsaade etmek için kulak arkasına ince bir tüp (dren) yerleştirilir. Yüz ve boyuna, geniş ve gevşek bir pansuman uygulanacaktır. Ameliyat tipine bağlı olarak işlem 3 - 4 saat sürer.

Yüz Gerdirme  Sonrası  Bakım


Öncelikle ameliyat sonrası iyi dinlenmeniz ve dinlenirken yüz üstü yatmamanız hatta başını biraz yukarıda tutmanız gerekir. Eğer dren kullanıldıysa ameliyatı takiben 1.günde çekilir. Pansumanlar genellikle 1. gün açılır. Ameliyatın ertesi gününden itibaren size önerilecek boyunluğu takmanız gerekecektir. Yüzde ve boyunda ödem ve morluklar olabilir. Hastaların çoğu ameliyatı takiben yüz ve boyundaki uyuşukluk veya gerginlik hissinden bahsederler. Bu durumların yoğunluğu ve ne kadar süreceği kişiden kişiye değişir.

Yüz germe işleminin temel amacı yüzünüzü ve teninizi daha güzel görünmesini sağlamaktır. Bununla birlikte normal iyileşme aşamalı bir süreçtir ve nihai sonuç en az 3 hafta fark edilmeyecektir.Dikişler alındıktan sonra makyaja izin verilir. Güneşe çıkma ameliyat sonrası 1 ay sınırlıdır ve buna yüksek faktörlü güneşten koruma kremlerinin kullanımı eşlik etmelidir. Günümüzde teknikler çok gelişmiş olup, tecrübeli ellerde, yüz ifadesini değiştirmeden zamanın izlerini silmek mümkündür.

Hastaların özelliğine ve gereksinimlerine göre cerrah mini yüz germe, sadece göz kapakları ameliyatı, alın germe , şakak germe, peeling, doldurma gibi yöntemlerden birini, birkaçını ya da hepsini uygulayabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder