27 Nisan 2017 Perşembe

Yüz Germe


Yüz Germe Ameliyatı Nedir?
Yüz germe ameliyatının tıbbi adı da “Rhytidectomy”dir. Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilir; varsa çene altındaki yağlanma çözüme kavuşturulur. Deri altı dokusu desteklenir.Kimler yüz germe ameliyatına iyi bir adaydır?


Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş , başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve göz kapakları estetiği, alın düzeltme,kaş kaldırma ameliyatları da bu ameliyatların arasında sayılabilir.

İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb) veya peeling (mekanik,kimyasal,lazer) yapılabilir

Yüz Germede ameliyat öncesi


Yüz germe ameliyatı olmayı düşündüğünüz andan itibaren, önce ne istediğinizi ve neden istediğinizi düşünün ve ardından bir plastik cerraha danışın. İstek ve beklentilerinizi teker teker doktorunuza anlatın ve kendisi ile tartışın. Sigara kullanıyor iseniz mutlaka ameliyattan en az 10 gün önce bırakın. Doktorunuza güneşlenme ve cilt bakımı alışkanlığınızı iletin,ameliyatın daha kalıcı bir sonuç vermesi için,ameliyat sonrası yapmanız gerekenleri sormayı kaçırmayın. Gerekirse birkaç kez doktorunuzla konuyu masaya yatırın.

Yüz Germe Ameliyat


Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede gerçekleştirilmelidir. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi de kullanılabilir. Normal şartlarda 2-2.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak olsıdır. Ek işlemler (burun,göz kapağı vb ) yapılırsa ameliyat biraz daha esneyebilir. Bu takdirde hastanede 1 gece kalınır. Yüz germe ameliyatı iz bırakan bir ameliyat olarak bilinir. Ancak bu iz belirgin değildir. İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa çene altında 3-5 mm.lik bir iz kalır, gözkapağı ve alın germe eklenirse göz kapaklarında ve alında saçlı deri içinde ek izler kalır. Ancak,genel olarak bu izler belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.Yüz germe ameliyatından sonra normal hayata dönüş


Ameliyat iyi sağlıklı ve pozitif sonuçlar verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli görülebilir. Kişi 1 hafta sonra işine dönebilir hatta makyaj yapabilir duruma gelir. 2-ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması istenir. Erkek hastalarda kulak arkası ile saçlı deri arasındaki mesafe daralır. Bu nedenle tıraş olurken özen göstermeleri gerekir. ,Bu bölgeye epilasyon yaptırma ihtiyacı hasıl olabilir. Erkek hastalara 3 hafta sakal tıraşı olmamaları önerilir. Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil, ye rçekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen 5-10 yıl bazen de ömür boyu dayanır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder