3 Mayıs 2017 Çarşamba

Amniosentez Nedir?


Amniosentez Nedir?


Anne karnındaki bebeğin (fetüsün) içinde bulunduğu sıvıdan örnekler alarak, sıvının incelenmesi ve bebeğin sağlığı hakkında bilgiler toplanması için uygulanan yönteme amniosentez denir.

Bu test bebeğin sahip olabileceği bazı anormalliklerin ve sakatlıkların ve başka aksaklıkların önceden öğrenilmesinde ve önlem alınmasında kullanılır.

Amniosentez bütün gebe olan kadınlara yapılmaz veya önerilmez, ancak gerektiğinde yapılır. Çünkü, az da olsa düşük veya enfeksiyon riski vardır. Ancak enfeksiyon veya düşük riski çok fazla değildir; fakat, 200 gebede bir anne bu tip sorunlarla karşılaşılabilir.

Amniosentez Yaptıranlar Kimlerdir?


Eğer yapılması gerekiyorsa veya öneriliyorsa sağladığı bilgi ve fayda açısından bu riskleri gözardı edilebilir. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile yaşanacak problemler azalmıştır.

Kimlere yapılmalıdır;

 • Anne yaşının 35 veya daha üstünde olması  durumda yapılabilir. Çünkü bu yaş üstü gebeliklerde sakat çocuk sahibi olma şansı artmaktadır.
 • Daha önce kromozom anormaliği (sakat)olan bir çocuk doğurma veya düşük yapmış olan kadınlar da yapılabilir.
 • Üç veya daha fazla kendiliğinden düşük bulunması durumlarında(habitual abortus denilen durumun olması) yapılabilmektedir.
 • Kadın veya kocasında kromozom anormalliği bulunması Amniosentez için geçerli bir sebeptir.Kadının veya kocasının ailesinde kromozom anormalliği bulunması da buna dahildir.
 • Yakın akraba evliliklerinde doktor uygun bulursa yapılabilir.
 • 11-13. haftada yapılan erken tanı testinde gereklilik görülüyorsa (bu yeni bir yöntem olup Türkiye’de yeni yeni uygulanmaya başlamıştır) Amniosentez  testi yapılır.
 • Üçlü tarama testi dediğimiz 16.gebelik haftası civarında yapılan kan testinde anormallik olma yüzdesi fazlaca varsa bu durumda kesinlikle yapılmalıdır.
 • Eğer ultrason tetkikleri sırasında gerekli görülmüş ise yapılır-yapılmalıdır.
 • Sekse bağlı bazı taşıyıcı hastalıkların var olup olmadığına bakmak için (mesela kadınlarda olan hemofili hastalığının taşıyıcılığının olması-hemofili,bir çeşit kanayan kanın pıhtılaşamayıp duramaması hastalığıdır) yapılır.
 • Sinir sisteminin oluştuğu borumsu yapıya ait bir sıkıtının varlığı düşünülüyorsa, AFP (Alfa-Fetoprotein) seviye ölçümü için .yapılmaktadır..
 • Kan uyuşmazlığını vede seviyesini anlamak için, rahim içindeki mikrobik durumu anlamak için de yapılır.
 • Metabolik hastalıkların tespiti için (Fabry’s hastalığı,Tay-Sachs hastalığı vs gibi)
 • Ve 50-100 kadar değişik hastalığın tespiti için (orak hücreli anemi,beta talasemikonjenital nefrozis gibi)
 • Doktorun gerekli gördüğü diğer bazı özel durumlarda da yapılır.

Yapılan tespit sonucu bazı hastalıklar tedavi edilebilir; tedavi edilemiyor veya anormallik varsa istemli ve doktor kontrolünde düşük önerilebilinir.

Amniosentez Nasıl Yapılır?


Bu tecrübeli bir ekip işidir ve uzman doktorlar tarafından dikkatli bir şekilde anneye ve bebeğe zarar vermeden yapılır. Doktor ultrason ile bebeği (fetusu) ve plasentayı (bebeğin beslenmesini sağladığı doku) görür. Fetusun durumuna göre, rahimdeki en uygun ve güvenli yaklaşım noktasını seçer. Bu bölgede cilt altına ağrıyı duymayı yok edecek lokal anestezik ilaçlar verilir, bu acısızdır. Karın cildi temizlenir. Amniyosentez iğnesi denilen, özel bir iğne bu noktadan hekim tarafından, karından batırılarak uterusa (rahim ) doğru sokulur. Azıcık sıvı (bir çay kaşığını dolduracak kadar sıvı) alınır. Daha sonra iğne çekilir, pansuman yapılır. Doktor tekrar ultrason ile fetusun durumunu ve kalp atışlarını izler. Genellikle bu işlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı olmaz.masaya yatışınızla kalkışınız arasında 5-10 dakika bir zaman geçer. Bu işlemden sonra belirli bir süre gebelerin dinlenmelerini isterler.

Amniosentez  Nerelerde Yapılır?


Tecrübeli bir ekip işidir,gelişen teknoloji ile donanımlı muayenehanelerin olduğu her yerde yapılmaktadır.

Amniosentez Ne Zamanlar Yapılabilir?


Bu işlem, son adet tarihinden 14 ile 18 hafta sonra yapılır. Günümüz teknolojisindeki gelişmeler, bu işlemin daha da önceleri yapılmasına imkan tanımaktadır. Erken uygulamaların riskleri konusunda, geniş bilgi yoktur.

Amniosentez Riskleri Nelerdir?


Riskleri, güvenilir yerlerde yaptırıldığı müddetçe oldukça düşüktür. Bu yöntemin, az da olsa düşüklere sebep olma veya bir enfeksiyona neden olma olasılığı vardır.

Amniyosentez yapılan hastaların, çok az bir kesiminde yan etkiler ve olumsuz durumlar çıkmaktadır. Bir çok ülkede bu oran %1-3 seviyelerindedir. Amniyosentez ile erken tanı konan bazı hastalıklar anne karnında tedavi edilebilmekte ve sağlıklı bir yeni doğan/bebek dünyaya gelebilmektedir.

Amniosentez Sonuçları Nedir?


Amniosentez risklerine rağmen doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır ve faydaları yüzünden bu riskler göze alınabilir düzeydedir. Baştada yazdığım gibi, eğer yapılması gerekiyorsa veya öneriliyorsa sağladığı bilgi ve fayda açısından bu riskleri almaya değerdir, son zamanlarda gelişen teknoloji ile yaşanacak problemler azalmıştır. Ayrıca enfeksiyon ve mikroplara karşı ciddi önlemler alınmıştır. Bebeğinizin daha sağlıklı olması için önceden yaşanabilecek problemlerin tespiti için geçerli bir yöntemdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder