3 Mayıs 2017 Çarşamba

Menapoz Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Menopoz


Kadın hayatının ortalama üçte biri menopoz dönemini içerir. Tüm dünyada menopoza girme yaşında antik çağlardan beri fazla bir değişim görülmemiştir ve ortalama 45-55 yaştır. 40 yaşından önce yaşanan menopoz “erken menopoz ” olarak adlandırlır. Menopoz genellikle hayatın doğal bir aşamasıdr.

Menopoz Belirtileri


Menopoz, kadın yaşamında yumurtlama fonksiyonları sonlandıktan sonraki doğal bir sürecidir. Ancak menopozda oluşan bazı değişimler kadının yaşamını öylesine derinden ve olumsuz etkiler ki, pek çok hastalıklara ve kadının yaşam kalitesinin azalmasına neden olabilir. Menopozun olumsuz etkilerini önlenmek için tedavi gerektiren hastalık gibi değerlendirilir. Menopozda azalan yumurtalık hormonlaının yerine konmasıyla menopoza ait tüm olumsuz değişiklikler ve hastalıklar kolaylıkla önlenebilmekte veya en aza indirgenebilmektedir. Kadın yumurtalık hormonlarının laboratuar koşullarında üretilip kullanılmaya başlanmasıyla menopoz daha da ön plana çıkmıştır.

Menopozdaki temel değişiklikler ile kadınlık hormonu olan östrojen yumurtlamanın durmasıyla azalır. Böylece kadında;

  • Ateş basma, terleme, çarpıntı;
  • Uykusuzluk, unutkanlık, halsizlik;
  • Depresyon, sinirlilik;
  • Bazen cinsel istekte (libido) azalma;
  • Kemik erimesi (osteoporoz);
  • Damar sertliği (ateroskleroz) gelişme eğilimi;
  • Cinsel organlarda çekilme (atrofi), kuruluk, ağrılı ilişki;
  • idrar yollarında atrofiye bağlı İdrar kaçırma.
Menopoz ile birdenbire karşılaşılmaz. 20 yıl süren değişimlerle karşılaşılan bir dönemdir. 40 yaşından sonra kadınlarda, önce yumurtlamanın azalmasına bağlı olarak düzensiz adet kanamaları, aralıklı ateş basma ve terlemeler, psikolojik değişimler belirmeye başlar. Daha sonra yakınmalar artar ve adet tamamen kesilir. Adet kesilmesinden sonra, 1 yıl adet kanamalarının olmaması menopoz tanısı için yeterlidir. 6 aydan daha fazla adet gecikmeleri araştırılıp, kesin tanı kandaki östrojen ve Folükül Uyarıcı Hormon (FSH) düzeyi ölçülerek konulur. Her adet düzensizlikleri veya düzensiz kanamalar “menopoza giriyorum” düşüncesiyle karşılanmamalı; doktora başvurularak, bu değişikliklerin gebelik ve kadın cinsel organlarının kanserlerinde de görülebileceği göz önünde tutulmalıdır.

Menapozun Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


Vazomotor Belirtiler: Vazomotor belirtilerin en tipik örneği ateş basmasıdır. Ateş basmasında baş, boyun ve göğüs bölgesinde ani kızarıklık, vücut ısısı artışı ve sonra aşırı bir terleme ile karakterizedir. Bu etkiler birkaç saniye sürmekle beraber, bir saate kadar da uzayabilir. Rahatsızlıklar 1-2 yıl sürmesine karşılık, kadınların % 25’inde 5 yıldan daha fazla sürebilmektedir. Rahatsızlıkların nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, en önemli faktörün östrojen hormonu düzeyindeki düşme olduğu düşünülmektedir.

Atrofik Değişiklikler: Menopoza bağlı olarak vajina ve idrar yollarını örten epitel tabakasında incelme ve esneklik kaybı, vajinada kuruluk gözlemlenebilir.

Psikofizyolojik Değişiklikler: Menopozda ruhsal problemlerin artmasıyla ilgili genel kanı ve yapılan çalışmalar fizyolojiyi etkilediğini desteklememektedir. Ayrıca menopozda depresyonun daha sik görüldüğü görüşü de artık ortadan kalkmıştır. Ancak ateş basmalarına bağlı günlük yasam kalitesi ve uyku kalitesi düşmektedir. Buna karşın hormon replasmanı ile uykuya dalma zamanı azalmakta, uykunun REM dönemi uzamakta, buna bağlı uyku kalitesi artmakta ve kadınlar kendisini daha iyi hissetmektedir. Ayrıca hormon tedavisiyle daha iyi bir düzelme sağlandığı iddia edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder