17 Temmuz 2017 Pazartesi

Ayak Mantarı Nasıl Geçer

Sizler için ayak mantarı nedir , ayak mantarı nasıl geçer , ayak mantarını nasıl tedavi ederiz ve ayak mantarı tedavi yöntemlerinde kullanılan çeşitli ilaçları ayrıntılı bir şekilde ve derinlemesine inceledim. Umarım sizler de konular hakkında yeterli bilgilere ulaşmışsınızdır. İyi okumalar dileriz.

Ayak Mantarı 


mantar nedir
Atlet ayağı genellikle ayak parmakları arasında görülen mantarın yol açtığı döküntüdür. Etkilenen cilt kaşıntılı, kırmızı, pullu, kuru, çatlak veya kabarmış halde olabilir. Genellikle ciddi bir problem sayılmaz ancak vücudun veya başkalarının diğer bölgelerine yayılımını durdurmak için tedavi edilmelidir. Tedavisi genellikle eczanelerde satılan reçetesiz kremler, spreyler veya sıvılarla gerçekleştirilir. Unutulmamalıdır ki ayak hijyeni tedavinin kopmaz bir parçasıdır. Atlet ayağının tıbbi adı tinea pedis'tir.


Ayak Mantarı Nasıl Geçer


ayak mantarı tedavisi
Sporcu ayağı problemi kendi kendine geçebilecek bir sağlık sorunu değildir. Genelde  eczaneden tedarik edilecek antifungal tedavilerle tedavi edilebilir.

Antifungal tedavi, mantarın durdurulmasını hedefler. Kremler, spreyler, sıvılar ve tozlar halinde bulunurlar ve şu şekilde kullanılırlar:


 • Tedaviden etkilenen deri ve çevresine doğrudan uygulanmalıdır.
 • Tedaviyi uygulamadan önce etkilenen deriyi durulayın , kurutun ve daha sonra ellerinizi temizleyin


Bazıları diğerlerinden daha hızlı etki etmesine rağmen, mantar önleyici tedaviler benzer şekilde çalışırlar. Bir eczacı, kolaylıkla kullanabileceğiniz antifungal tedaviyi önerebilir. Bu tedavi yöntemi çocuklar, yaşlı insanlar ve hamile veya emziren kadınlar için uygun değildir.
Döküntü çok ağrılı ve kaşıntılı haldeyse, bir eczacı rahatsızlığı hafifletmek için hafif bir steroid kremi size reçete edebilir  , ancak bu sadece kısa süre ve antifungal tedavi ile birlikte kullanılmalıdır.
Bir haftalık tedaviden sonra sporcu ayağı düzelme eğilimi göstermiyorsa veya ciddi ağrı ve rahatsızlık yaratıyorsa bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz test için küçük bir cilt örneği alabilir ve tabletler de dahil olmak üzere daha güçlü antifungal ilaçları size reçete eder.
İyileşmeyi hızlandırmak ve sporcu ayağı probleminin tekrar yaşanmasını önlemek için tedaviyle birlikte ayak hijyenine önem göstermelisiniz.

Ayak Mantar Tedavisi  mantar nasıl geçer
 • Ayaklarınızı duruladıktan sonra hafifçe ama iyice kurulayın, özellikle ayak parmaklarınız arasındaki alanları iyice kurulayın.
 • Pamuklu çoraplar ve deri gibi doğal malzemelerden üretilmiş geniş ayakkabılar giymeye özen gösterin.
 • Her gün yeni bir çift çorap, külotlu çorap veya çorap giyin. Hiç bir çorabınızı tekrar tekrar giymeyin.
 • Her iki günde bir başka ayakkabı giyin. Bu , kullanımlar arasında ayakkabılarınızın kurumasını sağlar.
 • Halka açık showers and soyunma odasında yalın ayak asla yürümeyin.
 • Havluları, çorapları ve ayakkabıları diğer insanlarla paylaşmayın ve havlularınızı mutlaka temiz tutun.
 • Parmaklarınız arasına nemlendirici kullanmayın, bu mantarlar da çoğalmaya yardımcı olabilir

Ayak Mantarı İlacı


mantar ilaçları
Ağız yoluyla kullanılan mantar önleyici ilaçlar piyasa da bulunmaktadır. Doktorunuz oral antifungal bir ilaç size reçete edebilir. Araştırmalar, en etkili terbinafin (Lamisil) ve itrakonazol (Sporanox) tedavilerini gösteriyor. Bu ilaçlar yeni bir tırnağın enfekte olmamasına yardım eder, enfekte kısımları yavaş yavaş değiştirir.Genellikle altı ila 12 hafta boyunca bu tür ilaçları tercih edersiniz. Ancak tırnak tamamen gerilene kadar tedavinin sonuçlarını gözlemleyemezsiniz. Bir enfeksiyonun ortadan kaldırılması dört ay veya daha uzun sürebilir.Tıbbi nail polish. Doktorunuz ciclopirox (Penlac) adlı bir antifungal oje'yi reçete edebilir. Enfekte olmuş tırnak ve çevreleyen deriyi günde bir kez boyuyorsun. Yedi gün sonra, yığılmış tabakaları alkolle temizleyip yeni uygulamalar başlatırsın. Bu tip tırnak cilasını bir yıl boyunca kullanmanız gerekebilir.

Ayak Mantarı Kremi

Ayak mantarı kremi  ;

 • Sporcu ayağını iyileştirir
 • Çatlama, yanma, kızarıklıkları yok eder
 • Kaşıntılı, pullu cildi ayak parmakları arasını rahatlatır.
 • Ayak parmakları arasında güvenle tercih edilir
 • Hiçbir madeni yağ, petrol yağı, ilave boyalar veya kokular içermez


Ayak mantarı kreminin uygulanışı şöyledir ;


 • Ayak mantarı bulunan alanı yıkayın ve iyice kurulayın
 • Ayak mantarı bulunan alanın üzerine günde iki kez (sabah ve akşam) ince bir tabaka uygulayın
 • Çocuklarda bu ürünün kullanımı mutlaka doktor kontrolünde uygulamalıdır
 • Sporcu ayağı için: Parmaklar arasındaki boşluklara özellikle özen gösterin; ayağınıza uygun , havalandırmalı ayakkabılar giyin ve ayakkabı ve çorabı en az günde bir kez değiştirin

Ayak Mantar İçin Bitkisel Çözüm

mantarın bitkisel tedavisi
Ayak mantarına ; Portakal yağı , enfeksiyonu iyileştirmek için günlük olarak ayak tırnaklarına uygulanabilen doğal anti-mantar türüdür. Tırnaklara ve ayak parmaklarına yağ uygulamak için damlalık tercih edin. Yağın en az bir saatlik ısınması gerekir. Portakal yağı hassas ciltli insanlar için sorun yaratabilir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız , zeytinyağı gibi doğal bir taşıyıcı ile yağın bire bir oranında seyreltin. 
Yazımız burada sona erirken ayak mantarı ve diğer ayak hastalıkları hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder